Przejdź do treści

Prof. Zbigniew Izdebski: Ludzie powinni przede wszystkich chcieć ze sobą rozmawiać. Ciche dni w związku tylko nas psychicznie dobijają

prof. Zbigniew Izdebski
prof. Zbigniew Izdebski/ fot. Mirosław Kaźmierczak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Dr Paweł Grzesiowski
Kiedy lekarz może odmówić szczepienia? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski [WIDEO]
Mężczyzna i kobieta. Przytulają się
Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni
Palisz papierosy? Oto, co powinnaś jeść
Jak wzmocnić odporność dziecka? 5 sprawdzonych sposobów

– W naszej kondycji psychicznej mamy teraz duże wahnięcia, w związku z tym mamy bardziej zagrożone poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy też w bardzo niesprzyjającym okresie, bo niedługo święta Bożego Narodzenia. A my, jako Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do świąt o charakterze rodzinnym. Mamy też dużą tendencję do ich idealizowania, podczas gdy jest to też czas wielu konfliktów rodzinnych – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie prof. Zbigniew Izdebski, który tłumaczy, jak wpłynął na związki lockdown i radzi, co zrobić, żeby pandemiczne Boże Narodzenie nie zrujnowało związku.

22 proc. Polek i Polaków wskazało, że ich związek wzmocnił się podczas lockdownu, a 66 proc. z nich oceniło, że w czasie izolacji w ich związku nic się nie zmieniło – tak wynika z raportu prof. Izdebskiego dotyczącego zdrowia, relacji w związkach oraz życia seksualnego w czasie pandemii COVID-19. W rozmowie z nami wyjaśnia, które związki zyskały na społecznej izolacji, a które straciły, oraz jaki wpływ na relacje może mieć druga fala pandemii i rozłąka par w Boże Narodzenie.

 

Ewelina Kaczmarczyk: Wiele prognoz mówiło o tym, że lockdown może zakończyć dużą część naszych relacji. Wyniki pana badania wydają się więc dosyć optymistyczne.

Prof. Zbigniew Izdebski: Tak, górę wzięła bardziej optymistyczna wersja. Ja bardzo często powtarzam: my, jako Polacy, często pracujemy zbyt dużo, a jednocześnie zbyt mało inwestujemy w nasze związki – czasu, poczucia bliskości. Myślę, że sytuacja lockdownu, w którym byliśmy na wiosnę, pokazała wielu ludziom taką perspektywę, że wreszcie możemy być ze sobą. Wreszcie możemy się sobą cieszyć. Wreszcie możemy mieć czas dla siebie – poprzytulać się albo poświęcić go na seks. Ale jednocześnie po prostu lepiej siebie poznać. I myślę, że dlatego wiele związków się wzmocniło.

Jaka grupa wiekowa najbardziej doceniła lockdown?

Największy wskaźnik tego, że związek się wzmocnił jest w grupie najmłodszych osób – 18-29 lat. I to jest też bardzo optymistyczne. Oni bardziej niż inni, bo aż w 35 proc., są przekonani, że ich związek stał się mocniejszy po lockdownie. Z tym że to dotyczy przede wszystkim par bezdzietnych. Tam, gdzie dzieci były bardzo obciążające swoją ciągłą obecnością i tam gdzie rodzice chcieli nadrabiać czas na wychowanie w czasie lockdownu, związki się nie wzmocniły. Ale rzeczywiście, ogólnie rzecz biorąc więcej mieliśmy korzyści z tego okresu.

Michał Lew-Starowicz/Agencja Forum

To był jeden z mechanizmów poradzenia sobie z trudną, zupełnie nieznaną dotąd sytuacją – szukanie oparcia w najbliższej osobie?

Zawsze jest tak, że w sytuacji zagrożenia szukamy oparcia w osobach najbliższych. To jest typowe. Natomiast warto też podkreślić, że te 66 proc. badanych, które powiedziało, że ich związek się nie zmienił, to głównie osoby po 60. roku życia, niekoniecznie uważają, że ten związek jest dobry.

Może niektórym ciężko też było zdać sobie sprawę, że coś się zmieniło – na plus albo na minus? Bo czas lockdownu to był jednak dosyć krótki okres.

Ale jak najbardziej wystarczający. Mogliśmy poczuć, czy się z kimś dobrze czujemy, czy nie. Wiele osób – pacjentów, znajomych, dzwoniło do mnie mówiąc: „Ja już nie wytrzymam”. Często ludzie mają poczucie, że ich związek się nie zmienił, bo nieustająco czują się w nim kiepsko. Niewątpliwe dużo trudniej przeżyły tę sytuację osoby, które mają poczucie, że są w związku, bo są. Nie dlatego, że jest ekscytujący, namiętny – tylko po prostu już się do tego przyzwyczaili. Albo do tego, że jest kiepsko, albo do tego, że jest dobrze.

Niewątpliwe dużo trudniej przeżyły lockdown osoby, które mają poczucie, że są w związku, bo są. Nie dlatego, że jest ekscytujący, namiętny – tylko po prostu już się do tego przyzwyczaili. Albo do tego, że jest kiepsko, albo do tego, że jest dobrze

Raport pokazuje także, że co piąty Polak myśli o rozwodzie. I to już są zdecydowanie mniej optymistyczne dane.

Tak, ale proszę zwrócić uwagę na to, że 6 proc. Polaków zaczęło o nim myśleć dopiero na początku pandemii. Aż dla 6 proc. z nas lockdown był okresem, w którym pomyśleliśmy o rozwodzie, o rozstaniu – dokładnie w tym czasie. To znaczy, że nie znaliśmy siebie i dopiero w tym czasie zaczęliśmy się sobie przyglądać.

Tutaj mamy pewną niespójność. Bo mówił pan, że młodzi ludzie, którzy mają mniejsze zobowiązania wobec siebie, docenili lockdown, ale z raportu wynika, że ci młodzi, którzy są już małżeństwem, częściej myśleli o rozstaniu.

Tak, największy odsetek osób, które pomyślały w tym okresie o rozstaniu, to byli ludzie młodzi, do 29. roku życia – aż 12 proc. To osoby, które często dużo pracują albo pracują i studiują. Idą do pracy rano, ok. 8, i wracają do domu ok. 18-20. To co im zostaje? Niejednokrotnie tylko wspólna kolacja. Ale jeśli mają jeszcze własne pasje, to gdzieś z tego domu wychodzą. Mają grupę wsparcia w postaci przyjaciół, znajomych. Sytuacja, w której byliśmy zamknięci non-stop, a dodatkowo może jeszcze na małej przestrzeni, pokazała, że bardzo często młodzi ludzie myśleli: „Ja w ogóle jej takiej nie znałem” albo „Ja w ogóle go takiego nie znałam”. Bo kiedyś, nawet jak im było trochę ciężko, to a to się z kimś umówili, a to trzasnęli drzwiami i wyszli z domu… A w czasie lockdownu nie można było tego zrobić.

Ja to traktuje też, wbrew pozorom, jako dobrą informację. Bo jeżeli ci ludzie w młodym wieku mieli okazję w szybkim tempie, trzech miesięcy, lepiej się poznać i podjąć decyzję o rozstaniu, a nie poznawać się przez następne lata i dopiero wtedy dochodzić do wniosku, że ten związek to jednak nie było coś, o co im chodziło, to z mojej perspektywy, jako doradcy rodzinnego, to jest korzystniejsza sytuacja.

Ludzie powinni przede wszystkich chcieć ze sobą rozmawiać. Ciche dni w związku - czy był lockdown, czy nie było lockdownu – to nigdy nie jest dobra sytuacja. One nie rozwiązują naszych problemów

Takie rzucenie na głęboką wodę.

Tak. I podjęcie decyzji wcześniej. Żeby nie pójść w ślady tych, którzy odpowiadają: „Nic się nie zmieniło”. Bo czasem, tak jak mówiłem, to oznacza: „Jest kiepsko, ale no trudno – mamy dzieci, mamy wspólne zobowiązania – trzeba już być ze sobą”.

Można uratować te związki, w których już jest źle?

Ludzie powinni przede wszystkich chcieć ze sobą rozmawiać. Ciche dni w związku – czy był lockdown, czy nie było lockdownu – to nigdy nie jest dobra sytuacja. One nie rozwiązują twojego problemu, bez względu na to, czy masz dzieci, czy nie. Ciche dni nas tylko psychicznie dobijają. Nie obrażajmy się na siebie, np. na to, że ktoś siedzi w internecie. Nie róbmy problemu, tam gdzie nieraz go nie ma. Każdy szuka swojej drogi poradzenia sobie z tą sytuacją.

W czasie lockdownu codziennie lub kilka razy dziennie współżyło 6 proc. Polaków, w 2017 r. było to 4 proc. „Gazeta Wyborcza” wysnuła śmiały wniosek, że w czasie lockdownu aktywność seksualna Polaków wzrosła. Ale jednak ten okres pomiędzy dwoma badaniami jest spory. Możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że to akurat pandemia spowodowała ten wzrost?

Do tych procentów musimy podejść bardzo spokojnie. Ale fakt jest taki, że częstotliwość współżycia wzrosła, głównie wśród ludzi młodych. W grupie 18-29 lat codziennie albo prawie codziennie współżyło 32 proc. Podczas gdy we wszystkich grupach wiekowych było to 21 proc. Co prawda pojęcie „codziennie lub prawie codziennie” jest dosyć szerokie i może być różnie rozumiane, ale i tak mamy wzrost.

Z czego on może wynikać?

W 2017 r. większość badanych mówiło, że trudnością, jeśli chodzi o częstą aktywność seksualną, jest zmęczenie i stres. Teraz one wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, ale jednak doszedł tu jeszcze fakt, że ludzi spędzali ze sobą więcej czasu. Nie musieli się mijać i tylko wieczorem spotykać przy kolacji. Nie chcę mówić, że to była wymuszona bliskość, ale niewątpliwie wielu ludzi dawno nie spędzało ze sobą tak dużo czasu. Niektórzy przekładali to na bycie ze sobą w sensie bliskości, ale także częstotliwości współżycia, na które po prostu wcześniej nie mogli znaleźć ani chwili.

Kiedy patrzyłem na wyniki badania, to miałem poczucie, że u niektórych stres szedł w parze z popędem i tak naprawdę nie wiadomo było, co jest silniejsze – czy popęd, czy stres

Raport mówi, że mimo ograniczeń lockdownowych na realny seks umówiło się przez internet 14 proc. badanych. Wśród nich najwięcej było ludzi młodych, grupie 18-29 lat. Skusił ich zakazany owoc?

To nie była tylko kwestia zakazanego owocu. Zawsze mamy w populacji osoby z większą tendencją do podejmowania ryzyka – i to był jeden czynnik. Ale w dużej mierze to była kwestia popędu seksualnego. Mężczyźni w tym przedziale wiekowym są w okresie największego popędu seksualnego. U niektórych wynikało to też ze stresu związanego z faktem, że już po prostu nie wytrzymywali siedzenia w domu. W tego typu relacje wchodziły zarówno osoby, które są w związku, jak i single.

Czyli seks z osobą poznaną w intrenecie był sposobem na rozładowanie stresu?

Kiedy patrzyłem na wyniki ostatniego badania, to miałem poczucie, że u niektórych stres szedł w parze z popędem i tak naprawdę nie wiadomo było, co jest silniejsze – czy popęd, czy stres. Niektórzy mogli myśleć, że są cały czas podnieceni seksualnie, a tak naprawdę mylili popęd ze stresem. I rozładowywali go przez współżycie.

Kobieta i mężczyzna

Niedługo czeka nas narodowa kwarantanna. Drugi lockdown może być trudnym testem dla związków, którego wiele par nie zda tak dobrze jak na wiosnę?

Trudno jest prognozować, dlatego że mówimy nie tylko o kwestii naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, ale też o kwestii zdrowia seksualnego. W naszej kondycji psychicznej mamy duże wahnięcia, w związku z tym mamy bardziej zagrożone poczucie bezpieczeństwa. Obawiamy się, że możemy się zakazić, jak będzie wyglądał przebieg choroby, czy będzie miejsce w szpitalu. Mam wrażenie, że ten lęk o bliskich teraz narasta w społeczeństwie. Jesteśmy też w bardzo niesprzyjającym okresie, bo niedługo święta Bożego Narodzenia. My, jako Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do świąt o charakterze rodzinnym. Mamy też dużą tendencję do ich idealizowania, podczas gdy jest to też czas wielu konfliktów.

Mimo wszystko dążymy do bliskości w gronie rodzinnym, a wygląda na to, że w tym roku możemy być tego pozbawieni. Moje ostanie badania, przeprowadzane od kwietnia do maja, pokazały, że największy kryzys psychiczny Polacy przeżyli podczas Wielkanocy. W Boże Narodzenie sytuacja może się powtórzyć.

„Bajkowe” reklamy świąteczne zapewne nie poprawiają sytuacji.

Na pewno. Już w tej chwili pojawiają się reklamy telewizyjne o charakterze świątecznym dotyczące tego, co możemy kupić komuś na święta i będzie się ich pojawiło coraz więcej. To w moim odczuciu nie będzie wpływało dobrze na nastrój wielu ludzi. Bo będzie pokazywało to, czego będziemy pozbawieni. Wcześniej lotniska w czasie świąt były przeładowane, teraz wiele osób nie wróci na Boże Narodzenie do partnerów, partnerek, rodziny. Sądzę, że już w tej chwili w mediach powinien być kierowany do społeczeństwa przekaz, żebyśmy się zbyt mocno nie nastawiali na przyjazdy i wyjazdy, i że rozsądek nakazuje być nam bardziej rozważnym w tej nadzwyczajnej sytuacji epidemiologicznej.

kobieta w czerwonej halce

Teraz mamy o wiele więcej zarażeń koronawirusem niż na wiosnę i wydaje mi się, że czuć w powietrzu większe napięcie, bo więcej osób z naszego bliskiego otoczenia choruje. Czy lęk przed tym, że możemy zarazić naszego partnera albo on może nas zarazić, bo mogliśmy mieć kontakt z osobą zarażoną, może sprawiać, że pary będą się bardziej od siebie oddalać niż na wiosnę?

Tego nie wiem. Mam wrażenie, że to jest dla mnie kolejne wyzwanie badawcze. Z jednej strony możemy pójść w takim kierunku, że już bardziej oswajamy się z sytuacją pandemii. Już wiemy, co to jest. Widzimy, że przybywa ofiar śmiertelnych, ale więcej jest też osób, które wyzdrowiały. Jednocześnie mamy też perspektywę bliskich z rodziny czy znajomych, którzy się zarażają. Ta sytuacja epidemiologiczna, społeczna, poczucie lęku, teraz jeszcze doszła kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego – to nie daje poczucia bezpieczeństwa Polakom. I sam jestem ciekaw, jaki to będzie miało wpływ na nasze dalsze życie i relacje.

 


Prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski – seksuolog kliniczny, pedagog, doradca rodzinny, certyfikowany doradca w zakresie HIV/AIDS, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym.

Jest autorem licznych polskich i międzynarodowych badań z zakresu seksualności człowieka, m.in. „Seksualność Polaków na początku XXI wieku” i „Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków”.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Będą opóźnienia w dostawie szczepionki AstraZeneca do Europy. To zła wiadomość dla Polski

Będą opóźnienia w dostawie szczepionki AstraZeneca do Europy. To zła wiadomość dla Polski

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Intymistka

Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak

Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów

Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów

Gigantyczne kolejki przed przychodniami i brak terminów. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów 70 plus

Gigantyczne kolejki przed przychodniami i brak terminów. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów 70 plus

szczepionka przeciw COVID-19

Polska zamówiła od Pfizera i BioNTechu dodatkowo 25 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19

8 osób z Małopolski trafiło do szpitala po przyjęciu szczepionki. Najprawdopodobniej już wcześniej byli zakażeni koronawirusem

Kobiety z deskami surfingowymi na plaży

Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19

Szczepionka

Szczepionka na COVID-19 skuteczna przeciw nowym wariantom koronawirusa?

testy na koronawirusa

KE apeluje o zwiększenie liczby testów na obecność nowych wariantów koronawirusa. W Polsce… nie robimy ich w ogóle

Dominika Cibulkova

Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka

szczepionka przeciw COVID-19

Szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 może być skuteczna nawet w 100 proc. – wskazały wstępne badania

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Kobieta siedzi w fotelu i przytula psa

Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą wciąż zarażać?

szczepionka przeciwko COVID-19

Szczepionka daje większą odporność niż przechorowanie COVID-19 – wynika z badań

Szef WHO: świat stoi na progu "moralnej katastrofy". Chodzi o szczepienia

Szef WHO: świat stoi na progu „moralnej katastrofy”. Chodzi o szczepienia

Pfizer zmniejszył liczbę dostaw szczepionki przeciw COVID-19. Część polskich szpitali wstrzymuje szczepienia

Pfizer zmniejszył liczbę dostaw szczepionki przeciw COVID-19. Część polskich szpitali wstrzymuje szczepienia

Przyszłośc koronawirusa

Koronawirus w przyszłości będzie wywoływał irytujące, niegroźne przeziębienie – twierdzą naukowcy

W Wielkiej Brytanii szczepią 140 osób na minutę. Już połowa seniorów powyżej 80. roku życia została zaszczepiona

Przetestowano nauczycieli wracających do szkół. Pozytywny test na COVID-19 otrzymało 2,4 tys. z nich

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Męczyznaprzytula kobietę

Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener

Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode

Szczepionka

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?