Przejdź do treści

Prof. Zbigniew Izdebski: Lockdown pokazał wielu ludziom, że wreszcie możemy być ze sobą. Wreszcie możemy się sobą cieszyć

prof. Zbigniew Izdebski
prof. Zbigniew Izdebski/ fot. Mirosław Kaźmierczak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tabletka
Tabletki antykoncepcyjne – kiedy mogą nie zadziałać?
Opieka paliatywna – na czym polega i jakie są jej rodzaje. Dla kogo jest przeznaczona taka forma opieki?
Opieka paliatywna – na czym polega i jakie są jej rodzaje. Dla kogo jest przeznaczona taka forma opieki?
Nawet łagodny Covid-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi - wynika z badania naukowców
Nawet łagodny przebieg COVID-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi – wynika z badania naukowców
Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin
Wiadomo, kiedy będziemy mogli korzystać z paszportów szczepionkowych. Szefowa KE podała termin
Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”

– Wielu ludzi dawno nie spędzało ze sobą tak dużo czasu. Niektórzy przekładali to na bycie ze sobą w sensie bliskości, ale także częstotliwości współżycia, na które po prostu wcześniej nie mogli znaleźć ani chwili – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie prof. Zbigniew Izdebski, który komentuje dla nas wyniki swojego najnowszego raportu dotyczącego zdrowia, relacji w związkach oraz życia seksualnego w czasie pandemii COVID-19.

22 proc. Polek i Polaków wskazało, że ich związek wzmocnił się podczas lockdownu, a 66 proc. z nich oceniło, że w czasie izolacji w ich związku nic się nie zmieniło – tak wynika z badania, które prof. Zbigniew Izdebski przeprowadził w okresie od marca do maja. W rozmowie z nami wyjaśnia, które związki zyskały na społecznej izolacji a które straciły, i jaki wpływ na relacje może mieć druga fala pandemii.

 

Ewelina Kaczmarczyk: Wiele prognoz mówiło o tym, że lockdown może zakończyć dużą część naszych relacji. Wyniki pana badania wydają się więc dosyć optymistyczne.

Prof. Zbigniew Izdebski: Tak, górę wzięła bardziej optymistyczna wersja. Ja bardzo często powtarzam: my, jako Polacy, często pracujemy zbyt dużo, a jednocześnie zbyt mało inwestujemy w nasze związki – czasu, poczucia bliskości. Myślę, że sytuacja lockdownu, w którym byliśmy na wiosnę, pokazała wielu ludziom taką perspektywę, że wreszcie możemy być ze sobą. Wreszcie możemy się sobą cieszyć. Wreszcie możemy mieć czas dla siebie – poprzytulać się albo poświęcić go na seks. Ale jednocześnie po prostu lepiej siebie poznać. I myślę, że dlatego wiele związków się wzmocniło.

Jaka grupa wiekowa najbardziej doceniła lockdown?

Największy wskaźnik tego, że związek się wzmocnił jest w grupie najmłodszych osób – 18-29 lat. I to jest też bardzo optymistyczne. Oni bardziej niż inni, bo aż w 35 proc., są przekonani, że ich związek stał się mocniejszy po lockdownie. Z tym że to dotyczy przede wszystkim par bezdzietnych. Tam, gdzie dzieci były bardzo obciążające swoją ciągłą obecnością i tam gdzie rodzice chcieli nadrabiać czas na wychowanie w czasie lockdownu, związki się nie wzmocniły. Ale rzeczywiście, ogólnie rzecz biorąc więcej mieliśmy korzyści z tego okresu.

Michał Lew-Starowicz/Agencja Forum

To był jeden z mechanizmów poradzenia sobie z trudną, zupełnie nieznaną dotąd sytuacją – szukanie oparcia w najbliższej osobie?

Zawsze jest tak, że w sytuacji zagrożenia szukamy oparcia w osobach najbliższych. To jest typowe. Natomiast warto też podkreślić, że te 66 proc. badanych, które powiedziało, że ich związek się nie zmienił, to głównie osoby po 60. roku życia, niekoniecznie uważają, że ten związek jest dobry.

Może niektórym ciężko też było zdać sobie sprawę, że coś się zmieniło – na plus albo na minus? Bo czas lockdownu to był jednak dosyć krótki okres.

Ale jak najbardziej wystarczający. Mogliśmy poczuć, czy się z kimś dobrze czujemy, czy nie. Wiele osób – pacjentów, znajomych, dzwoniło do mnie mówiąc: „Ja już nie wytrzymam”. Często ludzie mają poczucie, że ich związek się nie zmienił, bo nieustająco czują się w nim kiepsko. Niewątpliwe dużo trudniej przeżyły tę sytuację osoby, które mają poczucie, że są w związku, bo są. Nie dlatego, że jest ekscytujący, namiętny – tylko po prostu już się do tego przyzwyczaili. Albo do tego, że jest kiepsko, albo do tego, że jest dobrze.

Niewątpliwe dużo trudniej przeżyły lockdown osoby, które mają poczucie, że są w związku, bo są. Nie dlatego, że jest ekscytujący, namiętny – tylko po prostu już się do tego przyzwyczaili. Albo do tego, że jest kiepsko, albo do tego, że jest dobrze

Raport pokazuje także, że co piąty Polak myśli o rozwodzie. I to już są zdecydowanie mniej optymistyczne dane.

Tak, ale proszę zwrócić uwagę na to, że 6 proc. Polaków zaczęło o nim myśleć dopiero na początku pandemii. Aż dla 6 proc. z nas lockdown był okresem, w którym pomyśleliśmy o rozwodzie, o rozstaniu – dokładnie w tym czasie. To znaczy, że nie znaliśmy siebie i dopiero w tym czasie zaczęliśmy się sobie przyglądać.

Tutaj mamy pewną niespójność. Bo mówił pan, że młodzi ludzie, którzy mają mniejsze zobowiązania wobec siebie, docenili lockdown, ale z raportu wynika, że ci młodzi, którzy są już małżeństwem, częściej myśleli o rozstaniu.

Tak, największy odsetek osób, które pomyślały w tym okresie o rozstaniu, to byli ludzie młodzi, do 29. roku życia – aż 12 proc. To osoby, które często dużo pracują albo pracują i studiują. Idą do pracy rano, ok. 8, i wracają do domu ok. 18-20. To co im zostaje? Niejednokrotnie tylko wspólna kolacja. Ale jeśli mają jeszcze własne pasje, to gdzieś z tego domu wychodzą. Mają grupę wsparcia w postaci przyjaciół, znajomych. Sytuacja, w której byliśmy zamknięci non-stop, a dodatkowo może jeszcze na małej przestrzeni, pokazała, że bardzo często młodzi ludzie myśleli: „Ja w ogóle jej takiej nie znałem” albo „Ja w ogóle go takiego nie znałam”. Bo kiedyś, nawet jak im było trochę ciężko, to a to się z kimś umówili, a to trzasnęli drzwiami i wyszli z domu… A w czasie lockdownu nie można było tego zrobić.

Ja to traktuje też, wbrew pozorom, jako dobrą informację. Bo jeżeli ci ludzie w młodym wieku mieli okazję w szybkim tempie, trzech miesięcy, lepiej się poznać i podjąć decyzję o rozstaniu, a nie poznawać się przez następne lata i dopiero wtedy dochodzić do wniosku, że ten związek to jednak nie było coś, o co im chodziło, to z mojej perspektywy, jako doradcy rodzinnego, to jest korzystniejsza sytuacja.

Ludzie powinni przede wszystkich chcieć ze sobą rozmawiać. Ciche dni w związku - czy był lockdown, czy nie było lockdownu – to nigdy nie jest dobra sytuacja. One nie rozwiązują naszych problemów

Takie rzucenie na głęboką wodę.

Tak. I podjęcie decyzji wcześniej. Żeby nie pójść w ślady tych, którzy odpowiadają: „Nic się nie zmieniło”. Bo czasem, tak jak mówiłem, to oznacza: „Jest kiepsko, ale no trudno – mamy dzieci, mamy wspólne zobowiązania – trzeba już być ze sobą”.

Można uratować te związki, w których już jest źle?

Ludzie powinni przede wszystkich chcieć ze sobą rozmawiać. Ciche dni w związku – czy był lockdown, czy nie było lockdownu – to nigdy nie jest dobra sytuacja. One nie rozwiązują twojego problemu, bez względu na to, czy masz dzieci, czy nie. Ciche dni nas tylko psychicznie dobijają. Nie obrażajmy się na siebie, np. na to, że ktoś siedzi w internecie. Nie róbmy problemu, tam gdzie nieraz go nie ma. Każdy szuka swojej drogi poradzenia sobie z tą sytuacją.

W czasie lockdownu codziennie lub kilka razy dziennie współżyło 6 proc. Polaków, w 2017 r. było to 4 proc. „Gazeta Wyborcza” wysnuła śmiały wniosek, że w czasie lockdownu aktywność seksualna Polaków wzrosła. Ale jednak ten okres pomiędzy dwoma badaniami jest spory. Możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że to akurat pandemia spowodowała ten wzrost?

Do tych procentów musimy podejść bardzo spokojnie. Ale fakt jest taki, że częstotliwość współżycia wzrosła, głównie wśród ludzi młodych. W grupie 18-29 lat codziennie albo prawie codziennie współżyło 32 proc. Podczas gdy we wszystkich grupach wiekowych było to 21 proc. Co prawda pojęcie „codziennie lub prawie codziennie” jest dosyć szerokie i może być różnie rozumiane, ale i tak mamy wzrost.

Z czego on może wynikać?

W 2017 r. większość badanych mówiło, że trudnością, jeśli chodzi o częstą aktywność seksualną, jest zmęczenie i stres. Teraz one wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, ale jednak doszedł tu jeszcze fakt, że ludzi spędzali ze sobą więcej czasu. Nie musieli się mijać i tylko wieczorem spotykać przy kolacji. Nie chcę mówić, że to była wymuszona bliskość, ale niewątpliwie wielu ludzi dawno nie spędzało ze sobą tak dużo czasu. Niektórzy przekładali to na bycie ze sobą w sensie bliskości, ale także częstotliwości współżycia, na które po prostu wcześniej nie mogli znaleźć ani chwili.

Kiedy patrzyłem na wyniki badania, to miałem poczucie, że u niektórych stres szedł w parze z popędem i tak naprawdę nie wiadomo było, co jest silniejsze – czy popęd, czy stres

Raport mówi, że mimo ograniczeń lockdownowych na realny seks umówiło się przez internet 14 proc. badanych. Wśród nich najwięcej było ludzi młodych, grupie 18-29 lat. Skusił ich zakazany owoc?

To nie była tylko kwestia zakazanego owocu. Zawsze mamy w populacji osoby z większą tendencją do podejmowania ryzyka – i to był jeden czynnik. Ale w dużej mierze to była kwestia popędu seksualnego. Mężczyźni w tym przedziale wiekowym są w okresie największego popędu seksualnego. U niektórych wynikało to też ze stresu związanego z faktem, że już po prostu nie wytrzymywali siedzenia w domu. W tego typu relacje wchodziły zarówno osoby, które są w związku, jak i single.

Czyli seks z osobą poznaną w intrenecie był sposobem na rozładowanie stresu?

Kiedy patrzyłem na wyniki ostatniego badania, to miałem poczucie, że u niektórych stres szedł w parze z popędem i tak naprawdę nie wiadomo było, co jest silniejsze – czy popęd, czy stres. Niektórzy mogli myśleć, że są cały czas podnieceni seksualnie, a tak naprawdę mylili popęd ze stresem. I rozładowywali go przez współżycie.

kobieta w czerwonej halce

Teraz mamy o wiele więcej zarażeń koronawirusem niż na wiosnę i wydaje mi się, że czuć w powietrzu większe napięcie, bo więcej osób z naszego bliskiego otoczenia choruje. Czy lęk przed tym, że możemy zarazić naszego partnera albo on może nas zarazić, bo mogliśmy mieć kontakt z osobą zarażoną, może sprawiać, że pary będą się bardziej od siebie oddalać niż na wiosnę?

Tego nie wiem. Mam wrażenie, że to jest dla mnie kolejne wyzwanie badawcze. Z jednej strony możemy pójść w takim kierunku, że już bardziej oswajamy się z sytuacją pandemii. Już wiemy, co to jest. Widzimy, że przybywa ofiar śmiertelnych, ale więcej jest też osób, które wyzdrowiały. Jednocześnie mamy też perspektywę bliskich z rodziny czy znajomych, którzy się zarażają. Ta sytuacja epidemiologiczna, społeczna, poczucie lęku, teraz jeszcze doszła kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego – to nie daje poczucia bezpieczeństwa Polakom. I sam jestem ciekaw, jaki to będzie miało wpływ na nasze dalsze życie i relacje.


Prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski – seksuolog kliniczny, pedagog, doradca rodzinny, certyfikowany doradca w zakresie HIV/AIDS, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym.

Jest autorem licznych polskich i międzynarodowych badań z zakresu seksualności człowieka, m.in. „Seksualność Polaków na początku XXI wieku” i „Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków”.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Jak wygląda kwestia szczepień na COVID-19 u ozdrowieńców? Wyjaśnia prawniczka

Szczepienie

Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light

Kobieta w maseczce ochronnej

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna

Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna

Kobieta w maseczce ochronnej

Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Zaszczepiłaś się przeciw COVID-19? Eksperci ostrzegają: nie publikuj zdjęcia zaświadczenia w mediach społecznościowych

Lekarka ze szczepionką

Polska odkupi zapas szczepionek od Danii? Premier napisał w tej sprawie list

Z koronawirusem chcieli wsiąść do samolotu. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Chcieli wsiąść do samolotu z koronawirusem. Teraz grozi im nawet 8 lat więzienia

Jakie badania zrobić po COVID-19? Ozdrowieńcy a powikłania po koronawirusie

Kobieta w maseczce ochronnej

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. Wykryto dwa ogniska zakażeń

Szczepionka

Dania wycofuje preparat Johnson & Johnson z programu szczepień

Mężczyzna otrzymuje szczepionkę

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja

Kolejny wariant koronawirusa wykryty we Włoszech. „Interesujący z dwóch powodów”/fot. iStock

Kolejny wariant koronawirusa wykryty we Włoszech. „Interesujący z dwóch powodów”

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Anna Czarnecka

Jak na naszą psychikę wpływa izolacja i jak sobie z nią poradzić? Mówi Anna Czarnecka [WIDEO]

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować/fot. iStock

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować

Majówka w pełni. Czas pomyśleć więcej o… seksie

Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik

podróże w pandemii

Parlament Europejski poparł paszporty szczepionkowe. Będą zależne od rodzaju szczepionki na COVID-19

Szczepienie

Prof. Horban o szczepieniach na COVID-19: być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień

Lekarz w stroju ochronnym

Wstrząsająca relacja pielęgniarki ze szpitala, w którym zabrakło tlenu dla chorych. „To było piekło”

"Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień" - zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze

„Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień” – zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?