Przejdź do treści

Przebarwienia na twarzy – przyczyny i sposoby, żeby się ich pozbyć

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy
Przebarwienia na twarzy/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przebarwienia (plamy) na twarzy to problem niejednej kobiety. Boryka się z nimi już około 35 proc. trzydziestolatek. Występują właściwie u 90 proc. kobiet po 50. roku życia. Przebarwienia na twarzy to wypryski, piegi lub przebarwienia posłoneczne.

Niektóre przebarwienia na twarzy są uwarunkowane genetycznie, większość z nich jest jednak wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry twarzy lub braku stosowania regularnej ochrony przeciwsłonecznej. Z każdym rodzajem przebarwień można walczyć i dążyć do ich usunięcia. Konieczna jest jednak regularna i przemyślana terapia.

Czym są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to nic innego jak zmiany kolorytu skóry wynikające z nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Przyczyną tego stanu rzeczy jest albo zbyt duże nagromadzenie w jednym miejscu melanocytów produkujących melaninę lub też nieprawidłowe ich funkcjonowanie (z reguły związane ze zbyt aktywnym wydzielaniem melaniny).

Przebarwienia na twarzy – przyczyny powstawania

To, jak usunąć przebarwienia na twarzy, w dużej mierze zależy od przyczyny ich powstawania. Przed zabiegiem lub zakupem kolejnego kremu do twarzy na przebarwienia, warto zdiagnozować powód tych zmian.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy to najczęściej:

  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność/nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto),
  • schorzenia układowe (przede wszystkim choroba Addisona oraz hemochromatoza),
  • zaburzenia hormonalne (związane z przyjmowaną antykoncepcją, okresem menopauzalnym lub ciążą),
  • niektóre leki (nadużywanie leków przeciwbólowych, stosowania barbituranów, sulfonamidów, tetracyklinów, fenotiazynów),
  • substancje fotouczulające (obecne w niektórych lekach oraz perfumach),
  • promieniowanie UV i brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrem).

Rodzaje przebarwień skóry twarzy

Przebarwienia na twarzy pojawiają się często niezależnie od prowadzonego stylu życia, natomiast niektóre zachowania i nawyki, niewłaściwa pielęgnacja skóry mogą sprzyjać ich rozwojowi. Przebarwienia skóry twarzy można podzielić na:

  • piegi,
  • przebarwienia polekowe (związane także z hormonalną terapią zastępczą, przyjmowaniem fotouczulających leków itp.),
  • przebarwienia pozapalne – następstwo trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry; pojawiają się także w wyniku powikłań po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych (peelingi chemiczne, zabiegi laserowe) najczęściej związanych z niewłaściwą pielęgnacją skóry po zabiegu,
  • przebarwienia na twarzy od słońca: najczęściej efekt zbyt dużej ekspozycji na słońce, przy jednoczesnym braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (niestosowanie kremu z filtrem lub używanie zbyt słabego filtra).

Metody diagnozowania

Jeżeli pojawiają się plamy na twarzy, które są niepokojące, to z pewnością warto udać się do lekarza dermatologa, który je oceni pod względem wielkości, intensywności koloru. Jeżeli budzą podejrzenia, to konieczne jest przeprowadzenie badań dermatologicznych. Często wykorzystuje się do tego celu lampę Wooda, która daje możliwość określenia głębokości położenia barwnika. Czasem konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?

To, co stosować na przebarwienia na twarzy, w dużej mierze zależy od przyczyn, obszaru, a także zakresu ich występowania. Krem na przebarwienia na twarzy może je zmniejszyć, ale rzadko kiedy jest w stanie w całości je zredukować. Jak rozjaśnić przebarwienia na twarzy? Wybierać kosmetyki z:

  • kwasami owocowymi,
  • witaminą C,
  • kwasem kojowym,
  • hydroquinone,
  • arbutyną.

Na przebarwienia twarzy powstałe w wyniku procesów pozapalnych najczęściej sięga się po peelingi chemiczne. Przede wszystkim stosuje się następujące kwasy:

  • trójchlorooctowy,
  • glikolowy,
  • azelainowy.

Popularnością cieszy się również zabieg dermapen, który polega na mechanicznym uszkodzeniu warstwy naskórka, co w efekcie prowadzi do jego złuszczenia i regeneracji.

Przebarwienia skóry na twarzy można usuwać za pomocą krioterapii, działania światłem lasera lub światłem pulsującym. Skuteczność laseroterapii wynika z szerokiego spektrum pochłaniania światła przez melaninę.

Jak usunąć przebarwienia z twarzy?

Plamy na twarzy: brodzie, policzkach czy czole, wymagają zastosowania konkretnej terapii. Niezależnie od tego, czy przyjmuje się lek na przebarwienia na twarzy, czy stosuje się laseroterapię, czy może peelingi chemiczne, leczenie należy prowadzić systematycznie i regularnie. Większość zabiegów należy wykonać w określonej przez dermatologa lub kosmetologa serii. Jeden zabieg z reguły nie przynosi pożądanych efektów. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i systematycznie pracować nad cerą. W niektórych przypadkach wystarczą 2 zabiegi, inna cera będzie wymagała serii 6 bądź 8 zabiegów. Konsekwentne zrealizowanie całej serii daje duże szanse na powodzenie całej terapii.

Rozpoczęcie każdego z wymienionych powyżej zabiegów, jeśli jest on wykonywany w gabinecie kosmetycznym, warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą. Rozpoznanie problemu i ustalenie konkretnego planu działania to warunek powodzenia. Czasem dobrym rozwiązaniem jest skojarzenie kilku metod. W przypadku osób z cerą problematyczną należy również pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok.

Przebarwienia na twarzy – domowe maseczki

Domowe maseczki na przebarwienia skóry twarzy mogą być niejednokrotnie bardzo skuteczne. Do ich przygotowania potrzebujesz z reguły tylko owoców i warzyw, które bez problemu można dostać w każdym markecie czy osiedlowym sklepie.

  • Maseczka z sody oczyszczonej – soda oczyszczona zmniejsza widoczność przebarwień, stopniowo i delikatnie rozjaśniając skórę. Aby przyrządzić taką maseczkę, należy zmieszać wodę mineralną z sodą oczyszczoną i tak przygotowana papkę nałożyć na buzię na 5-10 minut.
  • Maseczka z ogórka –  ogórek rozjaśnia cerę, a zarazem ją nawilża i odżywia. Przygotowanie maseczki jest bardzo proste, wystarczy zetrzeć ogórka na tarce, dodać kilka kropel soku z cytryny i powstałą papkę nałożyć na twarz na ok. 15 minut.
  • Wybielający tonik z cytryny – cytryna znana jest ze swoich właściwości rozjaśniających. Aby pozbyć się przebarwień na twarzy, wystarczy dwa razy dziennie oczyszczać skórę twarzy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.

Przebarwienia na twarzy – jak zapobiegać?

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwienia na twarzy jest nadmierna ekspozycja na słońce. Dlatego profilaktyka polega na:

  • unikaniu promieniowania UV,
  • stosowaniu odpowiednich filtrów słonecznych,
  • używaniu wodoodpornych preparatów, które zawierają faktory zarówno dla UVB, jak i UVA,
  • stosowaniu kremów lub olejków przeciwsłonecznych, nakładanych grubą warstwą
  • w okresie silnego nasłonecznienia unikajmy składników fototouczulających, takich jak: dziegieć, dziurawiec, ruta, różne olejki zapachowe np. bergamotkowy.

Zobacz także

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.