Przejdź do treści

Opalona ale niezdrowa skóra, czyli jak promieniowanie UV wpływa na starzenie się komórek

kobieta na plaży
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z jednej strony chcemy mieć młodą i promienną skórę, z drugiej – leżymy plackiem kilka godzin i wystawiamy się na niekorzystne działanie słońca. Czy satysfakcja z wyglądu idzie w parze ze zdrowiem? O tym, jak promieniowanie UV wpływa na starzenie się skóry, pisze kosmetolog Joanna Skrzypczak na swoim instagramowym profilu @ekspert_kosmetyczny 

Gdy godzinami okupujesz leżak w słoneczny dzień, promienie UV niszczą komórki naskórka, wytwarzane są też cytokiny przeciwzapalne i enzymy, które powodują przyspieszone starzenie się skóry. Zakłóceniu ulega synteza kolagenu i elastyny, rośnie też ryzyko powstania nowotworu, np. czerniaka. To nie znaczy, że masz całkowicie rezygnować ze słońca… Dzięki promieniom słonecznym mamy przecież dobry nastrój, a organizm może wytwarzać niezbędną dla zdrowia witaminę D3.

Co robić? Po prostu zachowaj rozsądek – i ze słońca korzystaj z umiarem.

Promieniowanie UV

Skóra jest narażona na wiele czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, które pochodzi naturalnie ze słońca. Zbyt długa ekspozycja niesie wiele szkodliwych skutków: powoduje stan zapalny, zmiany immunologiczne, upośledzone gojenie się ran i uszkodzenia DNA, które sprzyjają starzeniu się komórek. Dodatkowo, jest głównym czynnikiem powodującym zmiany skórne, w tym rozwój raka skóry. Czerniak jest jego najbardziej śmiercionośną postacią i znajduje się wśród nowotworów o największej częstości występowania w ciągu ostatnich kilku dekad – najwyższy odsetek występuje u osób powyżej 55. roku życia. Promieniowanie UV składa się z komponentów UVA, UVB i UVC.

Działanie promieniowania UV na ludzki organizm ma charakter fotochemiczny, a jego skutek biologiczny zależy od długości fali i pochłoniętej dawki. Wielokierunkowe działanie UV na organizm człowieka obejmuje reakcje ostre, pojawiające się do 24 godz. po narażeniu, i przewlekłe, występujące znacznie później na skutek wieloletniej ekspozycji na promieniowanie UV.

Joanna Skrzypczak na swoim profilu @ekspert_kosmetyczny na Instagramie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Na studiach uczono mnie, że słońce i papierosy to dwa główne czynniki starzenia się skóry. Dopiero teraz po kilku latach zaczęłam regularnie stosować filtry na twarz cały rok i tylko z wysokim PPD. Dlaczego ? 〽️ Działanie promieniowania UV na ludzki organizm ma charakter fotochemiczny, a jego skutek biologiczny zależy od długości fali i pochłoniętej dawki. 〽️Wielokierunkowe działanie UV na organizm człowieka obejmuje reakcje ostre, pojawiające się do 24 godz. po narażeniu, i przewlekłe, występujące znacznie później na skutek wieloletniej ekspozycji na promieniowanie UV. 〽️Niekorzystne skutki działania promieniowania UVA pojawiają się po intensywnym i długotrwałym narażeniu, ponieważ jego dawki się kumulują. ?Ten rodzaj promieniowania przyczynia się do reakcji fotouczulających (indukowane światłem reakcje polekowe) i jest GŁÓWNĄ przyczyną przedwczesnego FOTOSTARZENIA się skóry. 〽️ Promieniowanie UVA powoduje natychmiastowe zaczerwienienie skóry (rumień) i trwałe zmiany barwnikowe skóry (piegi, plamy barwnikowe, odbarwienia, ściemnienie skóry). ?Promieniowanie słoneczne, stanowiące naturalne źródło UV, jest uznawane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer – IARC), działającą pod agendą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za główny czynnik ryzyka raka skóry u ludzi. 〽️ Działanie promieniowania UVA jest podstępne, powolne i zależy od kumulacji częstych podostrych ekspozycji. ?Aż 90–95% docierającego do powierzchni Ziemi promieniowania słonecznego to promieniowanie UVA !!! 〽️UVA w obrębie naskórka wzmacniają niekorzystne efekty działania UVB, przede wszystkim jednak penetrując głębiej do skóry właściwej powodują uszkodzenie. 〽️Zmiany w skórze właściwej dotyczą głównie KOLAGENU I ELASTYNY oraz naczyń krwionośnych. W skrócie- promieniowanie UVA które świeci od wschodu za zachodu przez cały rok będzie „pomagało” nam się szybciej starzeć. W kolejnym poście opiszę Wam co to jest PPD oraz dlaczego azjatyckie kosmetyki mają oznaczenia +++. #słońce #zmarszczki #fajterka #chodagang #starość #skóra #medycynaestetyczna #wypelniacze #botoks #odmładzanie #medycyna #lifting #profilaktyka #zakupy

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

Opalona ale niezdrowa skóra

Nadmierna ekspozycja na słońce ma zawsze negatywne skutki. Rumień, oparzenia posłoneczne czy osutki fototoksyczne to przykłady ostrych konsekwencji, które sumując się w perspektywie długoterminowej, będą prowadzić do szybszego starzenia się skóry, zmarszczek, przebarwień i, niestety, także do nowotworów.

Promieniowanie UV działa na naszą skórę na dwóch płaszczyznach. UVA przenika do głębszych warstw skóry, niszcząc włókna kolagenowe i elastynowe, które nadają skórze jędrność. Drugim spektrum jest UVB, które działa na nasz materiał genetyczny – w uszkodzonym DNA powstają mutacje, które mogą prowadzić do stanów nowotworowych. Ostre reakcje, takie jak: rumień, pęcherze czy łuszcząca się skóra to sygnały, że jednak przesadziłyśmy z opalaniem.

Niekorzystne skutki działania promieniowania UVA pojawiają się po intensywnym i długotrwałym narażeniu, ponieważ jego dawki się kumulują. Ten rodzaj promieniowania przyczynia się do reakcji fotouczulających i jest główną przyczyną przedwczesnego fotostarzenia się skóry. Powoduje natychmiastowe zaczerwienienie skóry (rumień) i trwałe zmiany barwnikowe skóry (piegi, plamy barwnikowe, odbarwienia, ściemnienie skóry). Promieniowanie UVA jest uznawane za główny czynnik ryzyka raka skóry u ludzi.

napisała Joanna Skrzypczak na swoim profilu @ekspert_kosmetyczny na Instagramie

Starzenie się skóry

Już dobrze wiemy, że na starzenie się skóry wpływ ma opalanie się. Ale to nie wszystko, bo stres oksydacyjny, czyli brak równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, również wpływa na jakość naszej skóry. Wolne rodniki działają na warstwę lipidową, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Gdy się starzejemy, nasz naturalny system ochrony przeciw wolnym rodnikom ulega osłabieniu. Wtedy też łatwiej dochodzi do zniszczeń komórek skóry, która traci jędrność i elastyczność, nadmiernie się wysusza. Antyoksydanty przeciwdziałają wolnym rodnikom, dlatego warto zadbać o dostarczanie ich organizmowi. Najlepszych źródłem antyoksydantów są witaminy C i E, karotenoidy, a także koenzym Q10.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kochani! Wiosna coraz bliżej ? Mamy zatem coraz więcej słonecznych dni ☀️ Korzystajmy z nich jak najwiecej, aby Nasza skóra wytworzyła jak najwiecej witaminy D ?❤️. . Pamietajmy jednak o filtrach przeciwsłonecznych! Są one niezbędne nie tylko podczas lata. Niestety mamy wiele niekorzystnych efektów działania słońca na naszą skórę m.in: przebarwienia, fotostarzenie, rozkład naturalnych zapasów witaminy A i C oraz kwasów tłuszczowych, działanie rumieniotwórcze, podrażnienia, rozszerzone pory, suchość i rogowacenie naskórka ? To nie wszystko. Dokładnie opisze to w kolejnej grafice. Najbardziej boimy się promieniowania UVB, gdyż ono powoduje zaczerwienia i rumień. Natomiast UVA działa z ukrycia, przyczyniając się do przedwczesnego starzenia skóry i powstawania przebarwień. . Istnieje wiele surowców kosmetycznych, które pełnią funkcje naturalnego filtra anty-UV ?? Ale pamietajmy, że nie są one w stanie zastąpić kremów z filtrami. Jednak są doskonałym uzupełnieniem i wzmocnieniem naturalnych mechanizmów obrony skóry. Warto korzystać w kompleksowej pielęgnacji cery z produktu, który zawiera składnik z podanej grafiki. Jednak stosowanie kremów z filtrami jest niezbędne przy prawidłowej pielęgnacji cery! ??? . . Wczoraj odbyły się warsztaty naturalnej pielęgnacji cery w Opolu. Już dzisiaj pojawi się relacja na Facebooku, a jutro tutaj ? i informacja o kolejnych wydarzeniach. Dlatego zachecamy do zaglądania na Naszego Facebooka ? ______________________________ #warsztatykosmetykównaturalnych #kosmetykinaturalne #handmade #natural #warszatykosmetyczne #cera #zerowaste #naturalnekosmetyki #ekstrakt #lesswaste #filtryprzeciwsloneczne #sun #skin #cosmetics #skincare #słońce #UVA #UVB #naturalne #oleje #surowcekosmetyczne #grafika #infografika #kosmetologia #filtry #kosmetykidiy #krem #zrobsobiekrem #kremlove

Post udostępniony przez kremLOVE z zasady naturalne ?? (@kremlove_)

Filtry przeciwsłoneczne – ochrona przed słońcem

Filtry przeciwsłoneczne to podstawa. Zasada jest prosta ‒ im wyższy faktor filtra, tym silniejsza ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Oznacza się ją za pomocą skrótu SPF. Na polskim rynku najwyższy dostępny faktor ochrony to 50. Istotne jest, że filtry się nie sumują. Jeśli więc użyjesz np. filtru SPF 20 i pudru SPF 15, to twoja ochrona przeciwsłoneczna będzie wynosiła tyle, ile wyższy faktor, czyli w tym przypadku 20. Należy podkreślić, że kosmetyki z SPF nie zapewniają bezkarnego opalania, a jedynie zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych. Pierwsze smarowanie chemicznym filtrem powinno mieć miejsce około 30 minut przed wyjściem na słońce. Pamiętaj, że aplikację musisz powtarzać mniej więcej co 2 godziny, a po kąpieli obowiązkowo od razu, gdy tylko wyjdziesz z wody. Nie zapomnij posmarować wszystkich miejsc na ciele, łącznie z uszami i grzbietami stóp. Koniecznie chroń tylną część kolan, ponieważ jest to jedno z najczęstszych umiejscowień czerniaka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.