4 min.
Przedawkowanie magnezu – przyczyny i objawy. Czym skutkuje bardzo wysoki poziom magnezu w organizmie?

Fot. Africa Studio / Adobe
Magnez to pierwiastek, który dzięki swej budowie, ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jego niedobór prowadzi do problemów ze zdrowiem, ale nadmiar także jest szkodliwy. Przedawkowanie magnezu wiąże się z poważnymi konsekwencjami takimi jak zatrzymanie akcji serca lub całkowite porażenie mięśni.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Przy przedawkowaniu magnezu objawy nie pojawiają się od razu. Dolegliwości mogą nasilać się stopniowo i są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ prowadzą do zaburzeń oddychania. Na wysoki poziom tego pierwiastka szczególnie narażone są osoby leczone solami litu, z chorobami tarczycy i nadnerczy oraz dializowane. Nadmiar magnezu trzeba wypłukać z organizmu, dlatego konieczna jest pilna pomoc lekarza.
Czym grozi przedawkowanie magnezu?
Magnez jest jednym z najpopularniejszych pierwiastków występujących w przyrodzie. W organizmie człowieka można go znaleźć niemal wszędzie, a jego rolą jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów. Jest nie tylko budulcem elementów tkanek i błon komórkowych, ma też swój udział w ponad trzystu przemianach metabolicznych. Dzięki tym właściwościom magnez jest pierwiastkiem wszechstronnym i potrzebnym do pozyskiwania energii.
Do organizmu człowieka jest dostarczany z pożywieniem i za pomocą suplementów, dlatego łatwo o jego nadmiar lub niedobór. O ile niski poziom tego pierwiastka prowadzi do szeregu dolegliwości, to skutki przedawkowania magnezu są jeszcze poważniejsze. Bardzo wysoki poziom magnezu może bowiem doprowadzić nawet do śmierci.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kto jest narażony na przedawkowanie magnezu?
Przedawkowanie magnezu nie zawsze jej spowodowane dietą lub nadużywaniem preparatów magnezowych. Kłopoty z utrzymaniem właściwego poziomu magnezu mogą mieć niektórzy chorzy, np.:
- pacjenci leczeni solami litu,
- osoby z nadczynnością tarczycy,
- osoby z chorobami nadnerczy,
- pacjenci dializowani z powodu niewydolności nerek.
U tych osób poziom magnezu może być wysoki z powodu schorzeń. O zatruciu tym pierwiastkiem świadczy bardzo wysoki jego poziom we krwi.
Pierwsze objawy przedawkowania magnezu
Wysoki poziom magnezu określa się mianem hipermagnezemii. O tym zjawisku mówi się, gdy wartość magnezu we krwi człowieka jest większa niż 1 mmol/l. Jest to początkowe stadium, w którym nie występują żadne objawy. Pojawiają się one dopiero, gdy poziom przekroczy wartość 2. Zazwyczaj jest to biegunka lub niepozorna wysypka.
Przedawkowanie magnezu wiąże się z poziomem między 5–7 mmol/l, co jest równoznaczne z zatruciem. Tak wysoka wartość powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem, ponieważ zaniechanie wizyty może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Przedawkowanie magnezu – objawy
Pierwszym objawem przedawkowania magnezu jest zwykle biegunka, ponieważ spożyty lub suplementowany w nadmiarze ma działanie przeczyszczające. Inne symptomy świadczące o jego wysokim poziomie to:
- bóle głowy,
- ogólne osłabienie organizmu,
- ból w klatce piersiowej,
- bardzo niskie ciśnienie tętnicze,
- niemiarowe bicie serca,
- nudności, wymioty,
- mrowienie w okolicach twarzy,
- mrowienie i drętwienie kończyn,
- zaburzenia oddychania.
Bardzo duży poziom magnezu w organizmie może doprowadzić do zatrzymania krążenia, czego konsekwencją jest śmierć chorego. Podobne objawy występują przy przedawkowaniu magnezu i potasu.
Zobacz także
Przedawkowanie magnezu w ciąży
Magnez ma ogromny wpływ na rozwój płodu i przebieg całej ciąży, ponieważ chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem. Przedawkowanie magnezu w ciąży wiąże się z mrowieniem kończyn, wysypką i trudnościami w oddychaniu. Zbyt wysoki poziom magnezu u ciężarnej skutkuje nadmierną kurczliwością macicy, co może prowadzić do utraty ciąży.
Co robić przy przedawkowaniu magnezu?
Niewielkie przedawkowanie magnezu można szybko zniwelować poprzez dietę i odstawienie na kilka dni preparatów magnezowych. Jeśli jego poziom jest bardzo wysoki, a u chorego wystąpiły niepokojące objawy, magnez należy niezwłocznie wypłukać z organizmu. Jest to możliwe dzięki środkom moczopędnym przepisywanymi na receptę, dlatego chory musi udać się do lekarza. U osób, u których istnieje ryzyko zatrzymania krążenia, konieczna jest hospitalizacja i podanie leków dożylnie.
Preparatów magnezowych nie należy się bać. Stosując je ściśle według wskazań, nie ma zagrożenia przedawkowania. Należy jednak pamiętać, że magnez jest obecny także w innych produktach, np. kompleksach witaminowych. Jeśli chory zażywa takie preparaty, dodatkowa suplementacja jest niewskazana.
Najnowsze w naszym serwisie

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD

30.03.2023
Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023