Przejdź do treści

Przekrwione oczy – co jest przyczyną tej powszechnej dolegliwości i jak ją leczyć?

Kobieta z przekrwionymi oczami podczas badania okulistycznego.
Yakobchuk Olena/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przekrwione oczy najczęściej świadczą o zmęczeniu lub alergii. Czasem jednak mogą być objawem towarzyszącym innym, groźnym chorobom.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Jacek Podstolski

lekarz

Przekrwione oczy mogą być rezultatem zbyt długiej pracy przy komputerze, nauki, czytania, alergii, a także mogą informować o schorzeniach narządu wzroku. W zdecydowanej większości przypadków pomocne okazują się zwykłe krople na przekrwione oczy, które nawilżą wysuszony nabłonek i złagodzą zaczerwienienie.

Jakie są przyczyny przekrwionych oczu?

Wyraźnie przekrwione oko może być następstwem różnych dolegliwości, w tym urazów mechanicznych (np. długiego tarcia gałki ocznej). Inną przyczyną może być nagły wzrost ciśnienia krwi albo podrażnienie spojówki np. pyłami, chlorem czy dymem. Nierzadko podrażnienia oczu obserwuje się po spożyciu alkoholu oraz nadużyciu środków odurzających. Osoby noszące soczewki kontaktowe także mają większe predyspozycje do częstego zaczerwienienia i uczucia suchości oczu. Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego bywają związane ze zbyt długim oglądaniem telewizji lub pracą/rozrywką przed monitorem komputera. Mogą być też wyznacznikiem chorób spojówki (do najpopularniejszych zaliczyć należy jej alergiczne zapalenie). Schorzeniu temu towarzyszy świąd oczu połączony z obrzękiem spojówek i łzawieniem, a także wodnisty katar i kichanie.

Zaczerwienione oczy mogą być również oznaką infekcyjnego zapalenia spojówek, przy którym pojawia się surowiczo-ropna wydzielina wydobywająca się z worka spojówkowego i łzowego. Dość często występuje także zespół suchego oka, w przebiegu którego odczuwa się wrażenie obecności „piasku” pod powiekami. Takie zjawisko pojawia się np. po dłuższym przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Czerwone oczy mogą występować również przy atopowym zapaleniu skóry (atopowe zapalenie spojówek). Zdarza się również, że objawy te towarzyszą przyjmowaniu niektórych leków, m.in. antybiotyków lub leków przeciwwirusowych.

U niemowląt i bardzo małych dzieci zaczerwienienie oczu najczęściej jest wynikiem kontaktu gałki ocznej z czynnikami drażniącymi lub urazu mechanicznego. Chociaż dość rzadko się o tym mówi, to także ząbkowanie może być jedną z kilku przyczyn problemów z zaczerwienieniem oczu. Ma to związek z tym, że maluch często pociera wówczas odruchowo oczy.

Alergiczne zapalenie spojówek

Coraz więcej ludzi ma problemy z sezonowymi alergiami oczu. Zazwyczaj dochodzi do nich wiosną, podczas pylenia drzew czy traw. Nadwrażliwe gałki oczne reagują wówczas silnym zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem. Leczeniem jest odczulanie chorego i podawanie leków zmniejszających natężenie reakcji alergicznych.

Zobacz także

Domowe sposoby na przekrwione oczy

Domowymi metodami na przekrwione oczy okłady z herbaty. Na powieki należy delikatnie przyłożyć waciki nasączone wystudzoną herbatą, najlepiej rumiankową lub zwykłą czarną. Ważne, aby przed nałożeniem ich na oczy odsączyć lekko wacik. Sposobem naszych babć są okłady ze świeżego ogórka. Plastry ogórka należy położyć na około 15 minut na zamknięte powieki, po czym delikatnie przemyć oczy letnią wodą. Bez wątpienia najlepszym remedium na zmęczone oczy jest sen i odpoczynek. Należy także pamiętać, aby powstrzymać się od pocierania oczu.

Leczenie przekrwionych oczu

W aptece dostępne są krople nawilżające (np. z dodatkiem kwasu hialuronowego), które niosą ulgę w przypadku suchości i zaczerwienienia oczu. Nie wolno jednak zapominać, że krople takie mają ograniczony, krótki termin przydatności.

Przewlekłe przekrwione oko może z kolei wymagać leczenia przyczynowego. W takim wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą. Wszystkie nieleczone objawy dotyczące narządu wzroku mogą skutkować rozwojem poważnych schorzeń. NIektóre, jak np. ostry atak jaskry mogą grozić nieodwracalną utratą wzroku, natomiast zignorowany jęczmień może przekształcić się w gradówkę, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego.

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, gdy zaczerwienieniu towarzyszą: podwójne widzenie, bóle oczu połączone z bólem głowy, nadwrażliwość na światło, pogorszenie widzenia lub utrata wzroku, a także pojawienie się tęczowych obwódek wokół źródeł światła. Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz szczegółowych badań okulistycznych jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć indywidualne leczenie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.