4 min.
Przyczyny i objawy infekcji pochwy – kiedy kobiety są na nie szczególnie narażone?

Fot. terovesalainen/AdobeStock
Najnowsze
16.01.2021
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
16.01.2021
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
16.01.2021
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
16.01.2021
Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
Pierwszymi objawami infekcji pochwy zazwyczaj są: zmiana w konsystencji oraz zapachu wydzieliny z pochwy, świąd i zaczerwienienie. Nie należy lekceważyć tych objawów, gdyż nieleczone infekcje dróg intymnych mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Przyczyn oraz czynników ryzyka wystąpienia infekcji pochwy jest wiele. Najczęściej powstają na skutek zmian we florze bakteryjnej pochwy oraz działania grzybów i bakterii. Mogą się one pojawić w każdym wieku. Zdarzają się nawet infekcje pochwy u dzieci. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety ciężarne oraz po menopauzie. Nie należy bagatelizować niepokojących symptomów takich jak zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, świąd czy pieczenie w okolicach intymnych, ponieważ może to doprowadzić do poważnych stanów zapalnych skutkujących w skrajnych przypadkach nawet niepłodnością.
Infekcja pochwy – przyczyny
W pochwie kolonizują głównie pałeczki Lactobacillus, czyli bakterie kwasu mlekowego, które tworzą naturalną florę bakteryjną. Śluz w pochwie, naturalna flora bakteryjna oraz kwaśne środowisko pH 4,5 stanowią barierę ochronną pochwy przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, grzyby czy pasożyty. Do przyczyn infekcji pochwy należą:
- zaniedbanie higieny ciała, w szczególności okolic intymnych,
- irygacje pochwy,
- używanie wspólnych ręczników oraz gąbek do mycia,
- Miesiączka – w okresie menstruacji błona śluzowa pochwy jest bardzo nabrzmiała oraz podatna na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych,
- wielu partnerów seksualnych,
- stosunki seksualne bez prezerwatywy,
- zabiegi ginekologiczne,
- wkładki antykoncepcyjne (domaciczne),
- poronienie.
Rodzaje infekcji pochwy
Oto najczęściej spotykane typy infekcji intymnych:
- grzybicza – grzybicza infekcja pochwy nazywana inaczej kandydozą. Charakteryzują ją białe gęste, określane jako serowate upławy;
- bakteryjna – cechą charakterystyczną tej infekcji pochwy są szare upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Bakteryjna infekcja pochwy nazywana jest waginozą. Ilość wydzieliny z pochwy znacznie zwiększa się po stosunku;
- chlamydia – objawami tej infekcji jest krwawienie po stosunku, między miesiączkami, ropne upławy oraz uczucie pieczenia podczas mikcji, czyli oddawania moczu;
- rzęsistkowe zapalenie pochwy – objawy to żółte, cuchnące oraz pieniste upławy;
- atrofia pochwy – występuje głównie u kobiet w okresie przekwitania, niekiedy w wyniku zaburzeń hormonalnych może wystąpić również u młodszych kobiet. Objawia się etapowym zmniejszaniem się grubości ściany pochwy, a w efekcie jej zanikiem.
Infekcja pochwy – objawy
W przypadku infekcji pochwy objawy są zróżnicowane i zależą od przyczyny ich wystąpienia. Za główne, najczęściej występujące, uznaje się:
- świąd,
- pieczenie,
- zaczerwienienie pochwy oraz sromu,
- zmiana w kolorze, konsystencji, zapachu oraz ilości wydzieliny z pochwy,
- krwawienia między miesiączkami,
- ból podczas stosunku.
Zobacz także
Infekcja pochwy – leczenie
Leczenie infekcji pochwy uzależnione jest od przyczyny. Ważnym elementem podczas leczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy. W tym celu wykonuje się badania bakteriologiczne, mykologiczne oraz wirusologiczne. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, w przypadku infekcji grzybiczych stosuje się natomiast leki przeciwgrzybicze. Obecnie dostępne są na rynku różne produkty farmaceutyczne zarówno doustne, jak i dopochwowe. Decyzje, jakich użyć, podejmuje lekarz ginekolog.
Infekcja pochwy w ciąży
Infekcja pochwy w ciąży może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia płodu. W tym okresie życia kobiety nie można bagatelizować żadnych objawów nieprawidłowego funkcjonowania dróg rodnych. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego celem ustalenia przyczyny infekcji pochwy oraz ustalenia bezpiecznej formy leczenia. Na początku ciąży infekcja pochwy może być przyczyną poronienia lub obumarcia płodu, natomiast w zaawansowanej ciąży może przyczynić się do przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych lub przedwczesnego porodu. Nieleczone stany zapalne miejsc intymnych mogą również spowodować zakażenie wewnątrzmaciczne płodu, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia płodu. W celu profilaktyki infekcji pochwy w ciąży zebrano kilka ważnych zasad, które powinna przestrzegać ciężarna kobieta:
- Ubieranie przewiewnej, bawełnianej bielizny.
- Pranie bielizny w środkach hypoalergicznych lub płatkach mydlanych i płukanie ich w ciepłej wodzie.
- Unikanie obcisłej garderoby, zwłaszcza bielizny.
- Podmywanie okolic intymnych dłonią, nie stosowanie gąbek czy myjek, które stanowią siedlisko bakterii.
- Ruch podczas podmywania powinien odbywać się od części czystszej, do części brudniejszej, czyli od strony pochwy do okolic odbytu.
- Warto profilaktycznie stosować probiotyki dopochwowe, zawierające kwas mlekowy, w których zawarte są bakterie Lactobacillus.
- Stosowanie szarego mydła lub mydła glicerynowego do higieny intymnej.
- Rezygnacja z pidżam. Najlepiej spać w koszulach nocnych.
- Rezygnacja ze stosowania podpasek higienicznych.
- Rezygnacja z irygacji pochwy lub wykonywania tzw. nasiadówek.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021