Przejdź do treści

Infekcja pochwy. Co powinnaś wiedzieć na ten temat?

kwiatek
Fot. terovesalainen/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Infekcja pochwy to bardzo szeroki temat, który dotyczy kobiet w każdym wieku i na całym świecie. Największym kłopotem są dokuczliwe objawy, niekiedy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, a także nawrotowy charakter tego typu schorzeń. Ile trwa infekcja pochwy i jak wygląda? Czy da się ją skutecznie leczyć domowymi sposobami?

Infekcja pochwy – objawy

Jak wiele chorób kobiecych, tak również infekcje pochwy nie zawsze dają wyraźne objawy. Czasami ich doświadczasz, ale są na tyle nieszkodliwe, że po prostu ignorujesz ich obecność. Co więcej, w zależności od podłoża choroby, symptomy mogą się od siebie różnić. Przy większości infekcji możesz obserwować jednak:

 • swędzenie i pieczenie okolic intymnych,
 • ból lub wyraźny dyskomfort pochwy,
 • towarzyszący stan zapalny, a więc zaczerwienienie i obrzęk sromu,
 • zmiana wydzieliny – może to dotyczyć zarówno jej ilości, barwy, jak i zapachu czy koloru,
 • krwawienie lub plamienie niezwiązane z miesiączką,
 • ból wyczuwalny podczas stosunku lub oddawania moczu.

Jakie są rodzaje infekcji pochwy?

Jeżeli czujesz dyskomfort okolic intymnych, świąd lub pieczenie, a także obserwujesz wypływ nietypowych upławów, może zostać u ciebie zdiagnozowana:

 • infekcja grzybicza pochwy – inaczej nazywana drożdżycą, odpowiadają za nią najczęściej Bielniki białe (łac. Candida albicans). Jej przebieg jest ostry, objawy pojawiają się z dnia na dzień. W wydzielinie możesz obserwować serkowate, białe upławy, ale nie mają one wyraźnego zapachu. Infekcji grzybiczej pochwy często towarzyszy silny świąd, a nawet ból,
 • infekcja bakteryjna pochwy – jej przebieg jest raczej łagodny, objawy rozwijają się powoli. Kolor wydzieliny może zmienić się na szarawy lub żółty, ale swędzenie czy pieczenie nie są uciążliwe. Infekcjom bakteryjnym często towarzyszy nieprzyjemny, rybi zapach,
 • infekcja pasożytnicza pochwy – najczęściej mowa tutaj o rzęsistkowicy, wywoływanej przez wiciowca, rzęsistka pochwowego (łac. Trichomonas vaginalis). Charakterystycznym objawem jest pienista, żółta wydzielina. Pojawia się tutaj także silny świąd, jak przy infekcji grzybiczej, ale także brzydki zapach upławów, podobny jak w przebiegu infekcji bakteryjnej.
 • infekcja wirusowa pochwy – o tym typie infekcji mówi się, kiedy za objawy odpowiedzialne są wirusy przenoszone drogą płciową. Najczęściej wykrywa się obecność brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenia wirusowe są trudne do zdiagnozowania, bo bardzo często pozostają uśpione i nie dają wyraźnych, jednoznacznych objawów. Może być też tak, że stanowią przyczynę nawracających infekcji pochwy grzybiczych lub bakteryjnych, a w takiej sytuacji bardzo łatwo jest się pomylić.

Diagnostyka infekcji pochwy

Kiedy zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, przede wszystkim powinnaś skontaktować się z ginekologiem – szczególnie jeżeli infekcja pochwy pojawia się u ciebie po raz pierwszy. Specjalista pomoże ci w diagnozie, a także przeprowadzi niezbędne badania. W przypadku drożdżycy wystarcza wziernikowanie, ponieważ objawy są tutaj bardzo charakterystyczne.

Jeżeli lekarz będzie jednak podejrzewał infekcję bakteryjną, może zaproponować wykonanie wymazu, na podstawie którego wykona posiew i dowie się, z jaką dokładnie bakterią ma do czynienia i na jakie substancje jest ona wrażliwa. W szczególnych przypadkach proponuje się dokładniejszą diagnostykę, np.:

 • USG jajników,
 • dopochwowe USG,
 • badania krwi.
10 intymnych nawyków zdrowej kobiety. Zobacz, o co powinnaś zadbać

Co na infekcję pochwy działa najlepiej?

Leczenie infekcji pochwy zależy tak naprawdę od przyczyny jej wystąpienia. Ginekolog może ci przepisać:

 • maści, kremy lub globulki dopochwowe w przebiegu drożdżycy. W wyjątkowo ciężkich przypadkach stosowane są także przeciwgrzybicze tabletki doustne o działaniu ogólnoustrojowym. Substancje czynne to tutaj m.in. klotrimazol czy azotan fentikonazolu,
 • w przebiegu infekcji bakteryjnych stosuje się podobne leczenie, z tym że wymagane jest stosowanie substancji aktywnych przeciwbakteryjnych, np. polikrezulenu,
 • w przebiegu rzęsistkowicy stosuje się metronidazol lub tynidazol.

Infekcje wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze wymagają specjalistycznego leczenia, dlatego w każdym wypadku należy zgłosić się do ginekologa, który przepisze odpowiednie farmaceutyki. Jeżeli chodzi o drożdżycę, dostępnych jest dużo skutecznych leków bez recepty – jeżeli cierpisz na nawracające infekcje pochwy o podłożu grzybiczym, możesz z nich korzystać.

Nie każda infekcja pochwy przenosi się drogą płciową – możesz zachorować np. z powodu spadku odporności, inną przyczyną może być uboga flora bakteryjna, zmiany hormonalne, a także wiele innych. W każdym wypadku leczeniem powinien jednak zostać objęty także twój partner. Pamiętaj także, że podczas infekcji intymnej nie wolno uprawiać seksu. Często jest to po prostu nieprzyjemne, ale także niewskazane, ponieważ patogeny mogą się w ten sposób przenosić na ciebie i na partnera, co uniemożliwia skuteczne leczenie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży z infekcją intymną

Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

Aby zapobiegać infekcjom pochwy, powinnaś unikać ryzykownych zachowań seksualnych. W tym celu należy współżyć z jednym partnerem lub pamiętać o każdorazowym używaniu prezerwatyw, co minimalizuje ryzyko przenoszenia chorób wenerycznych. Poza tym powinnaś:

 • dbać o florę bakteryjną pochwy – jedz naturalny nabiał, w razie potrzeby stosuj żywe probiotyki dopochwowe lub doustne (takie, które należy przechowywać w lodówce),
 • dbaj o higienę – do mycia sromu używaj wyłącznie wody,
 • dbaj o „wietrzenie” – dobrą praktyką jest spanie bez bielizny lub w luźnych spodniach, to poprawia warunki bytowe mikroorganizmów zasiedlających okolice intymne,
 • stosuj żele łagodzące podrażnienia – wybieraj żele, które mają w składzie składniki, takie jak kwas hialuronowy, przyspieszający gojenie się naskórka, prebiotyki, będące pożywką dla „dobrych” bakterii czy kwas mlekowy, stabilizujący pH pochwy,
 • do łóżka zabieraj lubrykant – jeżeli zdarza się, że seks sprawia ci ból, stosuj lubrykant. Dzięki nim pochwa jest lepiej nawilżona, co jest po prostu przyjemne, ale także minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.

 

Bibliografia:

 1. Hildebranda J. P., Kansagora A. T., Vaginistis, StatPearls 2022.
 2. https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/genital/index.html [dostęp 08.08.2023].
 3. https://www.cdc.gov/std/bv/stdfact-bacterial-vaginosis.htm [dostęp 08.07.2023].
 4. Kairys N., Garg M., Bacteria Vaginosis, StatPearls 2022.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.