Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”
„Dane te pokazują niechlubny rekord (…) W stosunku do danych z 2020 roku to wzrost o 150 procent” – mówił Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Według raportu przygotowanego przez Fundację, najmłodsze osoby targające się na swoje życie miały od 7 do 12 lat.
„Niechlubny rekord”
2031 – tyle dzieci i młodzieży podjęło się próby samobójczej w 2022 r. Śmiercią zakończyło się 150 z nich. Jak wynika z danych raportu Fundacji GrowSpace, pozyskanych od wszystkich komend wojewódzkich policji w Polsce, ubiegły rok był rekordowym pod tym względem. W 2021 r. 1439 młodych osób chciało odebrać sobie życie.
„Dane te pokazują niechlubny rekord (…) W stosunku do danych z 2020 roku (niewiele ponad 800 prób) to wzrost o 150 procent” – mówił Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Fundacja przygotowała mapę z danymi, pokazującą, jak wygląda sytuacja w danym województwie. Według niej najwięcej nieletnich podjęło próbę samobójczą w województwie pomorskim (417 osób) oraz śląskim (301). W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców również województwo pomorskie wiedzie prym.
„Te dwa tysiące prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców i wreszcie dwa tysiące osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów w rozwoju naszego społeczeństwa. Reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego” – zaznaczył Kuc.
Według danych jednostek Policji najmłodsze osoby targające się na swoje życie miały od 7 do 12 lat. Pięć z nich podjęło próbę samobójczą w województwie pomorskim, siedem – w województwie dolnośląskim.
„Wiadomo, że dwie osoby w takim przedziale wiekowym zmarły. To przypadek województwa świętokrzyskiego i małopolskiego” – podał Kuc.
„My, dorośli powinniśmy dawać stabilne i empatyczne wsparcie”
Najczęstszymi przyczynami prób samobójczych podanymi przez niektóre komendy były problemy rodzinne, zaburzenia psychiczne oraz mobbing w środowisku szkolnym. Aktywiści zaapelowali, by nie bać się poruszać kwestii zdrowia psychicznego i rozmawiać z dziećmi o samobójstwie. Jak wskazali, w ten sposób można zapobiec wysokiej liczbie prób odebrania sobie życia wśród nieletnich.
„Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone. Specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Na te tragedie wpływa wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u osoby lub w jej otoczeniu, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym” – przekazała podczas konferencji Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka Fundacji.
Dodała, że dzieci i nastolatki nie mają w tym wieku wypracowanych odpowiednich kompetencji, które pomogłyby im poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
„Dlatego to my, dorośli – rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę – powinniśmy dawać stabilne i empatyczne wsparcie, które ułatwi młodym ludziom i tak wystarczająco już trudny okres dorastania” – podsumowała.
Jak wskazali aktywiści z Fundacji GrowSpace, problem kryzysu psychicznego wśród nieletnich wymaga podjęcia dodatkowych kroków. W tym celu stworzyli petycję skierowaną do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia, która dotyczy wprowadzenia spójnego programu prewencji oraz postwencji suicydalnej. Petycję można podpisać elektronicznie.
RozwińSzukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Tabliczki, które mogą ocalić życie. „Czasem wystarczy jedno słowo, gest lub tabliczka, aby pomóc komuś znaleźć siłę do walki”
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
się ten artykuł?