Przejdź do treści

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Dziewczyna
Rekordowa liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. "To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców"/ Unsplash, fot. Janko Ferlic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Dane te pokazują niechlubny rekord (…) W stosunku do danych z 2020 roku to wzrost o 150 procent” – mówił Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Według raportu przygotowanego przez Fundację, najmłodsze osoby targające się na swoje życie miały od 7 do 12 lat.

„Niechlubny rekord”

2031 – tyle dzieci i młodzieży podjęło się próby samobójczej w 2022 r. Śmiercią zakończyło się 150 z nich. Jak wynika z danych raportu Fundacji GrowSpace, pozyskanych od wszystkich komend wojewódzkich policji w Polsce, ubiegły rok był rekordowym pod tym względem. W 2021 r. 1439 młodych osób chciało odebrać sobie życie.

Dane te pokazują niechlubny rekord (…) W stosunku do danych z 2020 roku (niewiele ponad 800 prób) to wzrost o 150 procent” – mówił Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Fundacja przygotowała mapę z danymi, pokazującą, jak wygląda sytuacja w danym województwie. Według niej najwięcej nieletnich podjęło próbę samobójczą w województwie pomorskim (417 osób) oraz śląskim (301). W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców również województwo pomorskie wiedzie prym.

„Te dwa tysiące prób to dla nas niby tylko sucha liczba, ale to dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców i wreszcie dwa tysiące osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas. Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów w rozwoju naszego społeczeństwa. Reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu suicydalnego” – zaznaczył Kuc.

Według danych jednostek Policji najmłodsze osoby targające się na swoje życie miały od 7 do 12 lat. Pięć z nich podjęło próbę samobójczą w województwie pomorskim, siedem – w województwie dolnośląskim.

„Wiadomo, że dwie osoby w takim przedziale wiekowym zmarły. To przypadek województwa świętokrzyskiego i małopolskiego” – podał Kuc.

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„My, dorośli powinniśmy dawać stabilne i empatyczne wsparcie”

Najczęstszymi przyczynami prób samobójczych podanymi przez niektóre komendy były problemy rodzinne, zaburzenia psychiczne oraz mobbing w środowisku szkolnym. Aktywiści zaapelowali, by nie bać się poruszać kwestii zdrowia psychicznego i rozmawiać z dziećmi o samobójstwie. Jak wskazali, w ten sposób można zapobiec wysokiej liczbie prób odebrania sobie życia wśród nieletnich.

„Zachowania samobójcze to zjawisko bardzo złożone. Specjaliści nie mają jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmują decyzję o odebraniu sobie życia. Na te tragedie wpływa wiele różnych czynników, m.in. zaburzenia psychiczne, uzależnienia, wcześniejsze zachowania samobójcze u osoby lub w jej otoczeniu, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym” – przekazała podczas konferencji Paulina Filipowicz, psycholożka i aktywistka Fundacji.

Dodała, że dzieci i nastolatki nie mają w tym wieku wypracowanych odpowiednich kompetencji, które pomogłyby im poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

„Dlatego to my, dorośli – rodzice, opiekunowie i opiekunki, nauczyciele i nauczycielki, ale również osoby sprawujące władzę – powinniśmy dawać stabilne i empatyczne wsparcie, które ułatwi młodym ludziom i tak wystarczająco już trudny okres dorastania” – podsumowała.

Jak wskazali aktywiści z Fundacji GrowSpace, problem kryzysu psychicznego wśród nieletnich wymaga podjęcia dodatkowych kroków. W tym celu stworzyli petycję skierowaną do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia, która dotyczy wprowadzenia spójnego programu prewencji oraz postwencji suicydalnej. Petycję można podpisać elektronicznie.


Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Totalna biologia – na czym polega, jak tłumaczy powstawanie chorób i jakie metody leczenia proponuje

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie”

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Hugh Jackman

Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka