Przejdź do treści

Robaki z Czarnobyla są odporne na promieniowanie. Ta wiedza posłuży do profilaktyki przeciwnowotworowej

Na zdjęciu teren Czarnobyla - Hello Zdrowie
Wyniki te przyczynią się do ważnych badań w medycynie źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy, którzy zbadali nicienie żyjące w Czarnobylu, doszli do zdumiewających wniosków. Z ich obserwacji wynika, że robaki te mimo wysokiego napromieniowania, nie mają większych uszkodzeń DNA. To odkrycie może przyczynić się do lepszej jakości profilaktyki przeciwnowotworowej.

Zbadali robaki z Czarnobyla

Za tym odkryciem stoi zespół Sophii Tintori z New York University przy wsparciu naukowców z Ukrainy. Połączyli oni siły, aby udowodnić, że promieniowanie w Czarnobylu nie było destrukcyjne dla żyjących tam obecnie mikroskopijnych nicieni. Naukowcy nie wykryli uszkodzeń radiacyjnych w ich genomach. To znaczy, że są one bardzo odporne.

Robaki zostały pobrane z próbek gleby, gnijących owoców i innego materiału organicznego z niebezpiecznych dla ludzi miejsc o wysokim napromieniowaniu, porównywalnym z przestrzenią kosmiczną. Łącznie pod lupą naukowców znalazło się 15 nicieni z gatunku Oscheius tipulae. Ich genomy zestawiono z genomami pięciu osobników tego samego gatunku z innych części świata.

Te robaki żyją wszędzie i żyją szybko, więc przechodzą dziesiątki pokoleń ewolucji, zanim typowy kręgowiec osiągnie dojrzałość płciową” – zauważa Matthew Rockman, profesor biologii na New York University i główny autor badania.

Czy to znaczy, że Czarnobyl jest bezpiecznym miejscem? Nic z tych rzeczy.

„To raczej oznacza, że nicienie są naprawdę odpornymi zwierzętamimogą wytrzymać ekstremalne warunki – powiedziała Sophia Tintori. „Nie wiemy również, jak długo każdy ze znalezionych przez nas robaków przebywał w strefie, dlatego nie możemy być pewni, na jaki poziom narażenia wystawiony był każdy robak i jego przodkowie w ciągu ostatnich czterdziestu lat” – dodała.

Promieniowanie

Wyniki posłużą do badań nad rakiem

Wyniki te przyczynią się do ważnych badań w medycynie. Jak zapowiadają naukowcy, posłużą one jako wskazówki na temat podatności poszczególnych ludzi na nowotwory.

„Teraz, gdy wiemy, które szczepy O. tipulae są bardziej wrażliwe, a które bardziej odporne na uszkodzenia DNA, możemy wykorzystać te szczepy do zbadania, dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na działanie czynników rakotwórczych niż inne” – wyjaśnia Tintor.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. zmieniła okolicę w najbardziej zanieczyszczony teren na Ziemi. Ludność została ewakuowana, lecz na tamtym terenie występuje wiele roślin i zwierząt. Teraz dowiadujemy się, że dzięki temu można dokonać odkrycia naukowego istotnego dla profilaktyki nowotworów.

Wyniki badań są dostępne na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

źródło: tvn24.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.