Scyntygrafia – jak wygląda badanie scyntygraficzne i czy jest szkodliwe?
Scyntygrafia jest jednym z diagnostycznych badań obrazowych, które służy do oceny położenia, struktury, wielkości, kształtu oraz funkcjonalności narządów wewnętrznych. Polega na wprowadzeniu do organizmu izotopów promieniotwórczych i komputerowym monitorowaniu ich rozkładu w organizmie lub poszczególnych organach.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Badanie scyntygraficzne należy do medycyny nuklearnej, czyli gałęzi nauki zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób za pomocą radioizotopów połączonych z istniejącymi środkami farmaceutycznymi. Są one odpowiednio dobierane i wprowadzane do organizmu. Wraz z krwiobiegiem docierają do konkretnego narządu, ulegają rozpadowi i wydzielają promieniowanie. Scyntygrafia nie jest szkodliwym badaniem, nie może być jednak wykonywana u kobiet w ciąży.
Co to jest scyntygrafia?
Scyntygrafia jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które służy do wskazania procesów patologicznych (np. nowotworów lub stanów zapalnych) w konkretnych narządach. Wykorzystuje się w niej niewielkie dawki promieniotwórczych izotopów odpowiednio dobranych pierwiastków, połączonych z farmaceutykami. Dzięki temu spełniają swoją rolę i jednocześnie są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Metoda ta umożliwia:
- morfologiczną ocenę narządu – stan, kształt, wielkość, strukturę i położenie,
- ocenę funkcjonowania narządu – np. przepływ krwi, żółci, moczu.
Badanie scyntygraficzne jest całkowicie bezbolesne. Za jego pomocą można wykryć m.in. przerzuty nowotworowe, zatorowość płucną czy niewydolność oddechową. Najczęściej w celach diagnostycznych wykonywana jest:
- scyntygrafia kości,
- scyntygrafia tarczycy,
- scyntygrafia nerek,
- scyntygrafia serca,
- scyntygrafia układu pokarmowego,
- scyntygrafia całego ciała.
Jak wygląda badanie scyntygraficzne?
Badanie scyntygraficzne jest wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza. Zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach konieczne może być wcześniejsze odstawienie przyjmowanych leków lub bycie na czczo. Wszystkie dokładne zalecenia zostają przekazane na wizycie poprzedzającej scyntygrafię. W trakcie badania nie można mieć przy sobie metalowych przedmiotów, biżuterii oraz telefonu komórkowego.
Pacjentowi podawany jest dożylnie (zdecydowanie rzadziej doustnie lub wziewnie) środek zawierający radioizotop. Wraz z krwią dostaje się on do konkretnego narządu. Po odczekaniu czasu koniecznego do wchłonięcia się preparatu (w przypadku tarczycy – 15 minut, kości – 3 godziny) osobę badaną umieszcza się pod urządzeniem, które posiada w sobie gammakamerę. Wychwytuje ona promieniowanie i przekazuje obraz ciała na komputer. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej, niekiedy lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu go na stojąco lub siedząco. Scyntygrafia trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od tego, które tkanki poddawane są analizie.
Podany radioizotop ulega rozpadowi, co jest rejestrowane przez kamerę i pokazywane na ekranie komputera w formie czarno-białych lub kolorowych punktów. Miejsca, które są objęte procesem chorobowym, to ciemne lub jasno świecące plamy (w zależności od metody).
Czy scyntygrafia jest szkodliwa?
W badaniu scyntygraficznym wykorzystywane są niewielkie ilości promieniotwórczych izotopów jodu, złota, selenu, chromu lub rtęci. Dawka promieniowania gamma jest dostosowana m.in. do masy ciała pacjenta i porównywalna do tej, którą otrzymuje się w trakcie wykonywania zdjęcia rentgenowskiego. Ponadto rozpad radioizotopów następuje w krótkim czasie, więc są szybko wydalane z organizmu. Z tego powodu scyntygrafia jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią. Przez 24 godziny po badaniu wskazane jest także unikanie kontaktu z ciężarnymi i małymi dziećmi.
Zobacz także
Kiedy wykonuje się scyntygrafię kości?
Scyntygrafia kości wykonywana jest najczęściej w przypadku przewlekłych bólów, przerzutów nowotworowych, chorób metabolicznych kości oraz zapaleń w obrębie ich tkanki. Wykorzystuje się ją również do oceny stosowanego leczenia przeciwnowotworowego. Izotop podawany jest dożylnie w pobliżu miejsca, które ma być badane.
Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Może ono trwać nawet do 4 godzin, ponieważ w przypadku kości istnieją dwa rodzaje: scyntygrafia dynamiczna i statyczna. W ich trakcie lekarz może na bieżąco monitorować stan kości.
W jakim celu wykonuje się scyntygrafię tarczycy?
Scyntygrafia tarczycy stosowana jest w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności, wola guzkowego, zapalenia tarczycy oraz nowotworów w jej obrębie. Stosuje się jeden z dwóch rodzajów badania:
- scyntygrafia technetowa – polega na dożylnym podaniu izotopu technetu (99m) i monitorowaniu przez kilka minut promieniowania; pacjent pozostaje w pozycji siedzącej,
- scyntygrafia jodowa – polega na podaniu doustnym izotopu jodu i zmierzeniu jego aktywności promieniotwórczej po 24 godzinach; badanie wykonuje się w pozycji siedzącej.
Najnowsze w naszym serwisie
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?