Przejdź do treści

Skolioza

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Skolioza to częsta, występująca u dzieci wada postawy. Oznacza boczne skrzywienie kręgosłupa, który przybiera kształt litery C lub S. Najczęściej skolioza pojawia się między 10. a 14. rokiem życia. Wyróżnia się dwa typy bocznych wygięć kręgosłupa: dotykające odcinek lędźwiowy skoliozy funkcjonalne i zaburzenia strukturalne, które dotyczą większości kręgów, całego kręgosłupa lub tułowia.

Najczęstsze objawy skoliozy to: widoczne przechylenie ciała na jedną stronę, nierówne barki oraz wystająca łopatka lub żebra. Występuje także asymetria rąk lub nóg. Także pośladki mogą znajdować się na różnej wysokości. Czasami przy pochylaniu się występuje garb. Zdarzają się przykurcze i zniekształcenia klatki piersiowej, które w skrajnych przypadkach mogą powodować upośledzenie oddychania i krążenia.

Im szybciej skolioza zostanie dostrzeżona, tym większa szansa naprawy „szkód”. Brak przeciwdziałania pogłębia zmiany chorobowe. Leczenie jest długotrwałe, uciążliwe i nie zawsze efektywne. Decydująca jest jego ciągłość i systematyczność. Ortopedzi zalecają specjalnie dobrane ćwiczenia, gimnastykę leczniczą i łóżka korekcyjne. Stosuje się także gorsety ortopedyczne. W najgorszym przypadku przeprowadzony zostaje zabieg chirurgiczny, który polega na wyprostowaniu i usztywnieniu chorego obszaru kręgosłupa za pomocą implantów (metalowych wszczepów kręgowych).

Zapobiegać skoliozie powinniśmy już od najmłodszych lat. Najważniejsza jest czujność rodziców. Dziecku należy wpajać nawyk utrzymywania prawidłowej postawy, zwłaszcza w czasie siedzenia. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu pociechy. Podobnie jest z łóżkiem, które nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Książki do szkoły powinny być noszone w plecaku, nie w torbie – pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru. Pomocna bywa regularna gimnastyka. Istotną rolę odgrywają profilaktyczne badania pod kątem wad kręgosłupa. Pozwalają one szybciej przeciwdziałać potencjalnym nieprawidłowościom.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

Myślisz, że rak piersi cię nie dotyczy? Nie bądź taka pewna

HZ kontra mity #3 Połóg

doktor michał lipa przodem

Czy USG jest bezpieczne?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku

chirurg Paweł Kabata sodchyla sięod biurka na którym stoi komputer

Rak piersi. Co warto o nim wiedzieć? Opowiada chirurg onkolog dr Paweł Kabata

„Jakby lekarz chciał mi powiedzieć, że jestem za młoda na raka”. Ania Domiańczyk o życiu z rakiem

Przewodnik po badaniach piersi – jakie i kiedy warto zrobić?

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

Marihuana

Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii