Przejdź do treści

Do czego służy gorset ortopedyczny?

Do czego służy gorset ortopedyczny?
Do czego służy gorset ortopedyczny?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jego głównym zadaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w konkretnej pozycji. Dzięki temu możliwa jest skuteczna rehabilitacja w leczeniu schorzeń kręgosłupa i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Gdzie można kupić gorset ortopedyczny? Do czego służy? Czy jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Jak prawidłowo go używać? 

Co to jest gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny jest narzędziem medycznym, które służy powstrzymaniu pogłębiających się wad kręgosłupa. Dokonuje się tego dzięki właściwemu rozłożeniu sił, a także poprzez ogólne wzmocnienie jego stabilizacji. Zalecany jest do noszenia szczególnie dzieciom i młodzieży w okresie dorastania. Wynika to z faktu, że w obu tych przypadkach kręgosłup nadal się kształtuje, a co za tym idzie, jest podatny na różnego typu deformacje. Gorset ortopedyczny zaleca się także osobom dorosłym, które są w trakcie procesu rehabilitacji kręgosłupa, np. po operacji.

Gorset ortopedyczny – wskazania do stosowania

Konieczność zakupu i używania gorsetu ortopedycznego jest efektem konsultacji ze specjalistą i podyktowana m.in.:

  • leczeniem bocznego skrzywienia kręgosłupa,
  • leczeniem schorzenia, polegającego na wygięciu kręgosłupa do tyłu większym niż 20 stopni, tzw. kifozy,
  • leczeniem schorzenia, które polega na wygięciu kręgosłupa do przodu na kąt większy niż 20 stopni, tzw. lordoza,
  • bólami w krzyżu,
  • rehabilitacją po operacji kręgosłupa.

Wszystkie te nieprawidłowości można zdiagnozować na podstawie postawy pacjenta lub przy pomocy prześwietlenia RTG. Umożliwia ono precyzyjne określenie stopnia skrzywienia i podjęcie konkretnych kroków w leczeniu.

Gorset ortopedyczny – gdzie kupić?

Gorset ortopedyczny jest do kupienia w sklepie medycznym. Zaleca się to osobom, u których problemy z kręgosłupem nie są nasilone. Najczęściej jednak szyje się je na indywidualne zamówienie. Szczególnie w przypadku poważniejszych dolegliwości i chorób kręgosłupa. Wówczas gorsety wykonywane są na konkretną miarę. W związku z tym konieczne jest zdjęcie precyzyjnych pomiarów tułowia osoby, dla której ma być on uszyty.

Gorset ortopedyczny może być częściowo lub w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ma to zastosowanie w przypadku leczenia urazów i schorzeń kręgosłupa, a także w celach rehabilitacyjnych. Wymogiem jest jednak zlecenie zakupu przez specjalistę (chirurga, ortopedę, neurologa, reumatologa) na podstawie wykonanych badań. W innym wypadku gorset ortopedyczny trzeba kupić prywatnie.

Gorset ortopedyczny – jak prawidłowo go używać?

Gorset ortopedyczny zawsze powinien dobierać pacjentowi specjalista. Może to być lekarz prowadzący leczenie lub fizjoterapeuta z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Tylko oni są w stanie zaproponować właściwy typ gorsetu oraz wymaganą długość jego noszenia.

Używanie gorsetu ortopedycznego do celów rehabilitacyjnych składa się z dwóch etapów: adaptacyjnego i właściwego. Ten pierwszy ma służyć przystosowaniu ciała do nowej sytuacji. Gorset należy nosić maksymalnie kilka godzin na dobę. Wraz z upływem kolejnych dni czas ten należy zwiększać. Etap właściwy polega na zakładaniu gorsetu nawet na całą dobę. Można go jedynie ściągać na czas kąpieli lub rehabilitacji.

O tym warto pamiętać!

Gorset ortopedyczny sam w sobie nie rozwiązuje problemów związanych z kręgosłupem i wadami postawy. Można dzięki niemu spowolnić postępujące nieprawidłowości, ale nie zastąpi on specjalistycznego leczenia i profesjonalnej rehabilitacji. Co więcej, konieczne są regularne wizyty u lekarza prowadzącego leczenie, gdyż tylko on w fachowy sposób jest w stanie ocenić postępy, a w razie potrzeby zalecić dodatkowe działania.

Skuteczność używania gorsetu ortopedycznego jest uzależniona od przyczyn skrzywienia kręgosłupa i stopnia jego zaawansowania. Każdorazowo to kwestia indywidualna, na którą finalnie ma także wpływ systematyczność noszenia i prawidłowe użytkowanie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.