3 min.
Statyny – w walce o niższy poziom cholesterolu we krwi

Statyny — Dowiedz się czym jest substancja pomagająca obniżyć cholesterol we krwi
Statyny lub inhibitory reduktazy HMG-CoA – bo i takie jest ich szczegółowe nazewnictwo to substancje, które wiele osób z nas używa na co dzień. Są one korzystne dla naszego organizmu i pomagają w uregulowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. W tym tekście prezentujemy, czym są statyny, jak działają na nasz organizm oraz odpowiadamy, kiedy warto je stosować i w jakich przypadkach nie jest to wskazane.
Spis treści
Czym są statyny?
Statyny są lekami, które w najskuteczniejszy sposób obniżają poziom złego cholesterolu — LDL znajdującego się we krwi. Lek ten ma za zadanie przeciwdziałać udarom mózgu i zawałom serca. Substancja przepisywana jest na receptę. Statyny oprócz swoich głównych właściwości zmniejszają również ryzyko wystąpienia demencji starczej. Na rynku światowym istnieje kilka leków zawierających statyny i są one w czołówce leków najczęściej przepisywanych pacjentom na świecie. Dzieje się tak ze względu na dużą liczbę osób cierpiących na nadwagę i otyłość, a co za tym idzie problemy cholesterolowe. Statyny są obecne na rynku od 1980 roku. Są też stosowane podczas dławicy piersiowej. Lekarze nie zalecają ich od razu po wykryciu zwiększonego cholesterolu (w takich wypadkach zlecają na początku zmianę trybu życia, odżywiania się).
Statyny – działanie
Działanie statyn podzielić możemy na dwie części. Pierwszą z nich jest blokowanie enzymów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie cholesterolu w naszej wątrobie. Dzięki statynom wątroba będzie produkowała mniejszą ilość cholesterolu. Będzie także wyłapywała zły cholesterol z naszej krwi. Oprócz działania przeciwcholesterolowego, zapobiegają one niszczeniu blaszki miażdżycowej. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka zawału serca.
Statyny – stosowanie i przeciwwskazania
Statyny stosuje się i wykorzystuje w kilku rodzajach chorób. Pierwszym zaleceniem jest stosowanie jej u osób z rozpoznanymi chorobami na tle miażdżycowym takimi jak zawał serca czy choroba niedokrwienna serca. Statyny stosuje się również u osób bez tych dolegliwości, ale u których wykryto znacznie podwyższony poziom cholesterolu — nawet pomimo stosowania odpowiedniej diety czy prowadzenie zdrowego trybu życia. Statyny będą też stosowane u osób, u których istnieją inne czynniki ryzyka.
Stosowanie statyn nie jest niezwykle wymagające i istnieje niewielka liczba przeciwwskazań. Do takich zaliczyć można choroby wątroby, przy których górna granica enzymów ALAT i ASPAT została przekroczona trzykrotnie. Drugim powodem, dla którego nie można stosować statyn, jest nadwrażliwość na te substancje. Ostatnią przeszkodą i przeciwwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią.
Negatywne skutki statyn
Statyny, choć są medykamentami, posiadają również swoje minusy. Pierwszym z nich jest konieczność przyjmowania statyn praktycznie do końca życia po rozpoczęciu kuracji. W razie jej przerwania poziom cholesterolu w niebezpiecznych wartościach powraca do tego przed rozpoczęcia stosowania kuracji. Obecnie nie wynaleziono leków, które mogłyby zastąpić w takim wypadku statyny. Jednym z najpoważniejszych minusów, jakie mogą towarzyszyć przyjmowaniu statyn, jest miopatia. Jest to proces zaburzenia pracy komórek mięśni. Prowadzi on do ogólnej utraty siły. Miopatia występuje u 1% osób przyjmujących ten specyfik. Choć samej choroby nie wykryto u większej ilości osób, pewna część pacjentów odczuwa zwykle osłabienie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023