Przejdź do treści

Stulatek dostał nowoczesny rozrusznik serca. Lekarze: „Musimy zawsze patrzeć na całokształt pacjenta”

Na zdjęciu stół operacyjny i lekarze- HelloZdrowie
Operacja zakończyła się sukcesem źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lekarze wszczepili panu Józefowi nowoczesny rozrusznik serca stymulujący narząd w sposób najbardziej podobny do fizjologicznego. Operacja przebiegła sprawnie, a pacjent odpoczywa już w domu. „Urządzenie, które mu wszczepiliśmy, ma poprawić jego funkcjonowanie, żeby funkcjonował w sposób, jaki sprawia mu radość” – powiedział lekarz prowadzący Piotr Kulesza.

„Musimy zawsze patrzeć na całokształt pacjenta”

Józef Pułecki jest energicznym stulatkiem. Jak dotąd cieszył się dobrym zdrowiem. Ale w ubiegłym roku zaczęły się u niego problemy z sercem, zawroty głowy, zmęczenie. Miał też stany przedomdleniowe.

„To mogło wynikać z wolnego bicia serca, co więcej – następowały przerwy w pracy serca na 5 do 6 sekund. To może spowodować, że na chwilę stracimy przytomność, upadniemy, doznamy urazu, a nawet już się nie obudzimy” – wyjaśniał dr Grzegorz Jarosiński – kardiolog, elektokardiolog i elektrofizjolog podczas konferencji prasowej, która odbyła się po operacji pacjenta.

Lekarze błyskawicznie odkryli, że powodem tych problemów jest arytmia serca. Zapadła decyzja o operacji. W Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach lekarze wszczepili panu Józefowi nowoczesny rozrusznik serca stymulujący serce w sposób najbardziej podobny do fizjologicznego. Czy wiek nie stanowił żadnej przeszkody?

Musimy zawsze patrzeć na całokształt pacjenta. Patrząc na pana Józefa widzimy człowieka, który jest w pełni sprawny mentalnie. Urządzenie, które mu wszczepiliśmy, ma poprawić jego funkcjonowanie, żeby funkcjonował w sposób, jaki sprawia mu radość”- podkreślił lekarz Piotr Kulesza, który prowadzi jego leczenie

Dodał, że jest to procedura inwazyjna, ale rzadko zdarzają się powikłania. Decyzja o rozruszniku została podjęta wspólnie z pacjentem.

W jaki sposób działa urządzenie? Lekarze podkreślają, że nie jest to zwyczajny rozrusznik ,bo ma dodatkową elektrodę stymulującą fizjologiczną pracę serca, jego układ przewodzący.

Wprowadziliśmy elektrodę w miejsce układu bodźca przewodzącego serca – układu, który u każdego z nas steruje pracą serca, nadaje rytm pracy serca. Dotychczas wszczepialiśmy elektrody w mięśniówkę, najczęściej w obrębie prawej komory, prawego przedsionka, teraz w miejsce o powierzchni 0,5 cm, a więc ważna była kwestia precyzyjności” – wyjaśnił dr Grzegorz Jarosiński.

Operacja się powiodła, pacjent jest już w domu. Jednak przez najbliższe pół roku jego stan zdrowia będzie monitorowany.

Anna Dymna podczas nagrania spektaklu „Pan Jowialski” / MWmedia

Pacjent o tajemnicy długowieczności

Pan Józef w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że po operacji od razu poczuł się lepiej. Opowiedział, co sprawia, że mimo zaawansowanego wieku jest w tak dobrej formie.

 „To są trzy piony – pierwszy to szczęśliwa rodzina, dalej właściwe odżywianie i trzecie – opieka lekarska. Mam szczęśliwą rodzinę: córkę, syna, troje wnucząt i jednego prawnuka. Unikam jedzenia tłustych rzeczy, cukru, jem dużo jarzyn, tłuszcze roślinne” – odpowiedział.

Kiedyś palił papierosy. Jak twierdzi, za sprawą nieżyjącego już profesora Kornela Gibińskiego, porzucił nałóg.

„W 1960 r. zapytał mnie, czy palę, powiedziałem, że tak, a on na to: albo pan rzuci palenie, albo ja pana nie będę leczył – wspomniał. – Rzuciłem, od tej pory nie palę, alkohol piję okazyjnie – wino, czasem koniak”.

Lekarze sprawujący opiekę nad panem Józefem podkreślali, że jego wiek biologiczny jest dużo niższy niż metrykalny.

„Mimo problemów, jakie go do nas sprowadziły, ma serce zdrowego człowieka – bez wad zastawkowych, z prawidłową frakcją wyrzutową” – zaznaczył Piotr Kulesza.

źródło: wkatowicach.eu

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.