Przejdź do treści

Stulejka – czym różni się u dzieci i dorosłych mężczyzn? Jak leczyć stulejkę?

tata z synem
Stulejka - czym różni się u dzieci i dorosłych mężczyzn? Jak leczyć stulejkę? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta kupuje mięso w sklepie
Sklep Aldi wycofuje ze sprzedaży mięso na pulpety. Powodem jest znalezienie pałeczek salmonelli
Noworodek w szpitalu
Pobranie krwi u noworodka. Jak wygląda? Skąd się pobiera? Wyjaśnia położna
Spermidyna w jabłkach / istock
Spermidyna pomoże ci zachować długowieczność. Czym jest substancja, o której wszyscy mówią?
Magdalena Mikołajczyk
Ból karku to coraz częstszy problem. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, jak wykonać automasaż
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne

Stulejka dotyczy nie tylko niemowląt i małych chłopców, w przypadku których uznawana jest za stan fizjologiczny. Stulejka zagraża przede wszystkim dorosłym mężczyznom prowadząc do poważnych powikłań. Leczenie stulejki jest dość proste, sprowadza się do stosowania maści sterydowych lub niewielkiego zabiegu chirurgicznego. Wątpliwości dotyczące stulejki wyjaśnia lekarz urolog Piotr Dzigowski z kliniki dla mężczyzn VEDI CLINIC.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Barbara Dąbrowska
Dietetyk

Co to jest stulejka?

Stulejką nazywamy patologiczne zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia odprowadzenie napletka i odsłonięcie żołędzi prącia. Konsekwencjami nieleczonej stulejki są:

  • nawracające stany zapalne żołędzi,
  • stany zapalne układu moczowego niekiedy obejmujące także nerki,
  • utrudniony wzwód,
  • ból podczas stosunku płciowego,
  • w skrajnych przypadkach nowotwór prącia.

Należy wyraźnie rozróżnić tzw. stulejkę fizjologiczną, która występuje u noworodków i chłopców do 4-5 roku życia oraz stulejkę nabytą (patologiczną), która rozwija się u chłopców w wyniku nieprawidłowego odprowadzania napletka i u dorosłych mężczyzn np. na skutek nieprawidłowej higieny czy urazów prącia.

mężczyzna trzymający się za krocze

Stulejka fizjologiczna (stulejka u dzieci)

Większość chłopców rodzi się z nieodprowadzalnym napletkiem, ponieważ jest on sklejony z żołędzią. Jest to stan prawidłowy, który potocznie określa się stulejką fizjologiczną. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że w tym przypadku nie powinno używać się terminu stulejka, który z definicji jest czymś patologicznym.

Nie ma ściśle określonego wieku, w którym napletek powinien oddzielić się od żołędzi. U jednego chłopca nastąpi do już w życiu płodowym, u innego po kilku miesiącach lub latach życia. Do 4 roku życia większość chłopców ma już w pełni odprowadzalny napletek.

Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest, by nie odsuwać napletka niemowlęcia czy małego chłopca na siłę. Higiena intymna powinna sprowadzać się do obmycia napletka i okolicy żołędzi, którą udaje się odsłonić bez użycia siły. Napletek chłopca odsuwa się tylko do pierwszego, lekkiego oporu – nigdy dalej! Odprowadzanie napletka na siłę może doprowadzić do urazu, rozwoju stanu zapalnego napletka i żołędzi, w wyniku którego powstają blizny. Blizny napletka są zaś znacznie mniej elastyczne niż skóra. Skutkiem zabliźniania się napletka są problemy z jego odprowadzaniem, zwężenie otworu napletka i w konsekwencji rozwój tzw. stulejki nabytej, patologicznej.

Istotne jest, by po zakończonej higienie chłopca odsunięty napletek z powrotem nasunąć na żołądź. W przeciwnym wypadku może dojść do patologicznej sytuacji, gdy żołądź będzie cały czas odsłonięta (tzw. załupek).

Dużą rolę w oddzielaniu się napletka u chłopców odgrywają także fizjologiczne wzwody, które napletek uelastyczniają i rozciągają.

Co powinno obudzić niepokój rodzica? Zaczerwienienie, swędzenie, opuchlizna, wydzielina ropna prącia są wskazaniami do konsultacji z urologiem dziecięcym.

Mężczyzna trzyma się za krocze

Jeśli do 4-5 roku życia napletek wciąż pozostaje nieodprowadzalny, wtedy także warto skonsultować się ze specjalistą.

„Dane epidemiologiczne wskazują, że po urodzeniu poniżej 5 proc. chłopców możliwe jest całkowite odprowadzenie napletka, a w wieku 3 lat czynność tą można wykonać u ok. 90 proc. dzieci.  U około 5 proc. chłopców 5 letnich stwierdzamy przetrwałą pierwotną stulejkę” – stwierdza lekarz urolog Piotr Dzigowski.

Stulejka nabyta (patologiczna)

U dorosłych mężczyzn najczęstszą przyczyną rozwoju stulejki patologicznej jest nieprawidłowa higiena, która sprzyja stanom zapalnym. Rozwijają się one w wyniku namnażania bakterii w wydzielinie gromadzącej się pod napletkiem, którą nazywa się mastką. Stanom zapalnym sprzyjają także resztki moczu, które również pozostają pod napletkiem.

Stan zapalny wywołuje podrażnienia i pęknięcia napletka. W miejscu pęknięć z czasem tworzą się mało elastyczne blizny, które zwężają otwór napletka. Każdy kolejny stan zapalny coraz mocniej utrudnia jego odprowadzenie, co w konsekwencji doprowadza do rozwoju stulejki nabytej.

Przyczyną stulejki mogą być także urazy prącia, przewlekłe cewnikowanie pęcherza moczowego, czy urazowe praktyki masturbacyjne. Może się ona rozwinąć także jako powikłanie cukrzycy.

„Przyjmuje się, że stulejka występuje u ok. 1 proc. dorosłych mężczyzn, może to być zarówno przetrwała stulejka fizjologiczna, jak i stulejka nabyta, (patologiczna, wtórna)” – wyjaśnia lekarz urolog Piotr Dzigowski.

Małe dziecko w kombinezonie siedzi na łóżku i patrzy przed siebie

Stulejka leczenie

Leczenie stulejki należy wdrożyć u chłopców powyżej 4-5 roku życia, u których wciąż niemożliwe jest zsunięcie napletka, a także u dorosłych mężczyzn, u których doszło do rozwoju stulejki nabytej.

Leczenie miejscowe

W pierwszej kolejności podejmuje się próbę leczenia miejscowego. Sprowadza się ona do regularnego stosowania maści sterydowych (przez okres 4-6 tygodni) oraz stopniowego, delikatnego, ręcznego odprowadzania napletka aż do odsłonięcia żołędzi.

„Leczenie zachowawcze z użyciem maści antybiotykowo – sterydowych stosuje się u dzieci i w początkowym stadium zapalnej stulejki u dorosłych. U części pacjentów pozwala ono uniknąć leczenia zabiegowego, zwłaszcza u dzieci i w przypadku niewielkiego zwężenia napletka spowodowanego stanem zapalnym” – tłumaczy Piotr Dzigowski.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli leczenie miejscowe okazuje się nieskuteczne w grę wchodzą także rozwiązania chirurgiczne.

Mężczyzna z grzybicą penisa zastanawia się nad leczeniem

Plastyka napletka 

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. plastyka napletka. Polega ona na chirurgicznym nacięciu napletka i poszerzeniu jego otworu z jednoczesnym usunięciem wcześniejszych zbliznowaceń, tak, by odprowadzenie napletka było możliwe.

„Operacja stulejki polega przede wszystkim na usunięciu zwłókniałej części napletka powodującej jego zwężenie. W zależności od długości napletka i rozległości zmian bliznowatych (zwłaszcza w obrębie blaszki wewnętrznej) podejmuje się decyzję o zakresie zabiegu. Jeśli można pozostawić napletek i jest on wystarczająco elastyczny wystarcza jedynie usunięcie zwłókniałego pierścienia. Jeśli to nie gwarantuje dobrego efektu, wykonuje się dodatkowo plastykę napletka, czyli odpowiednie nacięcie i zeszycie ze sobą obu blaszek napletka. U chorych z rozległymi zmianami w napletku konieczne jest jego całkowite usunięcie, czyli obrzezanie. Często jednocześnie wykonuje się wydłużenie wędzidełka prącia aby efekt kosmetyczny i czynnościowy był lepszy. Operacje stulejki u dzieci wymagają znieczulenia ogólnego, u dorosłych pacjentów, zwykle wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa około 30 do 60 minut, można go wykonać metodą klasyczną lub używając specjalnego stapplera, czyli jednorazowego urządzenia, które jednocześnie odcina zwężoną część napletka i zszywa ze sobą obie blaszki, co znacznie skraca zabieg i daje bardzo dobry efekt kosmetyczny” – wyjaśnia Piotr Dzigowski lekarz urolog z kliniki VEDI CLINIC.

Kobieta zakrywa miejsca intymne kartką ze znakiem zapytania

Czas gojenia po zabiegu wynosi około tygodnia, czasem potrzebne jest wprowadzenie na 2-3 dni leków przeciwbólowych (np. ibuprofen). Plastyka napletka zazwyczaj przebiega bez powikłań. Minusem metody jest możliwość ponownego zbliznowacenia i rozwoju stulejki patologicznej, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.

Obrzezanie

Drugą metodą chirurgicznego leczenia stulejki jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Obrzezanie wiąże się z dłuższym okresem gojenia (2-4 tygodni), większym narażeniem na zakażenie układu moczowego (odsłonięta cewka moczowa) i zmniejszeniem wrażliwości żołędzi.

„W Polsce kulturowo przyjęło się, że mężczyźni mają napletek, więc pacjenci zwykle proszą o wykonanie zabiegu z jego pozostawieniem. Należy jednak pamiętać, że zakres zabiegu zależy od stanu zaawansowania zmian patologicznych napletka u konkretnego pacjenta” – stwierdza Piotr Dzigowski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Całkiem poważnie o penisie Twojego faceta. Jak zadbać o zdrowe jądra i prostatę?

Stulejka

Stulejka – czym jest? Objawy i leczenie

Impotencja

Impotencja – co to jest, jakie są jej rodzaje i jak wygląda leczenie?

Cukier w napojach. GIS podaje, ile go jest w popularnych produktach i przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami

Podwyższenie ciśnienie od temperatury w domu. Jak to się dzieje?

Kolejki do lekarza, a w nich awanturujący się pacjenci. Autorka bloga Mama i stetoskop opowiada, jak to wygląda od kuchni

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik

Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

Ćwiczenia na pośladki – dlaczego warto je wykonywać? Tłumaczy fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Babka płesznik / istockphoto

Babka płesznik na jelita? Nie tylko! Poznaj cenne właściwości tej rośliny

kobieta smażąca jedzenie

Najlepsze i najgorsze oleje. Gdzie się znajdują?

Odchudzanie to nie wszystko. Dietetyczka Anna Reguła tłumaczy, dlaczego w traceniu kilogramów ważny jest umysł

3 kobiety pracują na laptopach w kawiarni i rozmawiają ze sobą

Ergonomia – nie pracuj kosztem zdrowia!

Kobieta trzyma przed sobą czerwoną folię

Rozpracuj negatywne emocje i wykorzystaj je. Przydadzą ci się w życiu!

Noga z butem i rumiankiemm za butem

Czy na ból stawów pomagają ciepłe okłady?

Paczki z Chin

Koronawirus. Czy paczki z Chin mogą przenosić wirusa? Wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny

przedszkolak, dziekco w domu, choroba

Dlaczego przedszkolaki tak często chorują? Sprawdź, kiedy szczególnie dzieci są narażone na zarazki

Perfumy

Złudny zapach perfum. Czy ich używanie jest dla nas zdrowe?

Kobieta stoi na ulicy przy murze

Kwas hialuronowy – jakie funkcje pełni w skórze? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny

badanie krwii, test, ciążą

Test ciążowy z krwi – kiedy go zrobić i jak interpretować wynik?

Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach

Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze

Kobieta pijąca wino

Wino i jego wpływ na serce. Dietetyk dr Michał Czapla wyjaśnia, jak alkohol działa na nasz organizm

kobieta w laboratorium

Terapia CAR-T to nowa metoda leczenia raka. Uratowała życie pierwszej Polce chorej na chłoniaka

Julie Walters

Aktorka Julie Walters wyznała, że zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. „Myślałam: to niemożliwe, lekarz musiał się pomylić”

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

8 sposobów na podniesienie libido

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?