Przejdź do treści

Stulejka – czym różni się u dzieci i dorosłych mężczyzn? Jak leczyć stulejkę?

tata z synem
Stulejka - czym różni się u dzieci i dorosłych mężczyzn? Jak leczyć stulejkę? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ogórki małosolne - przepis
Ogórki małosolne – przepis. Jak je zrobić? Jak je kisić, żeby były twarde?
Kobieta kicha w łokieć
Jak prawidłowo kichać, by nie zrobić sobie krzywdy? To bardzo ważne dla kobiet!
Kobieta na spacerze
GIS ostrzega przez barszczem Sosnowskiego. Jak rozpoznać tę roślinę?
Kobieta zakrapla sobie oczy
GIF wycofał popularne krople do oczu na alergię
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Stulejka dotyczy nie tylko niemowląt i małych chłopców, w przypadku których uznawana jest za stan fizjologiczny. Stulejka zagraża przede wszystkim dorosłym mężczyznom prowadząc do poważnych powikłań. Leczenie stulejki jest dość proste, sprowadza się do stosowania maści sterydowych lub niewielkiego zabiegu chirurgicznego. Wątpliwości dotyczące stulejki wyjaśnia lekarz urolog Piotr Dzigowski z kliniki dla mężczyzn VEDI CLINIC.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Barbara Dąbrowska
Dietetyk

Co to jest stulejka?

Stulejką nazywamy patologiczne zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia odprowadzenie napletka i odsłonięcie żołędzi prącia. Konsekwencjami nieleczonej stulejki są:

  • nawracające stany zapalne żołędzi,
  • stany zapalne układu moczowego niekiedy obejmujące także nerki,
  • utrudniony wzwód,
  • ból podczas stosunku płciowego,
  • w skrajnych przypadkach nowotwór prącia.

Należy wyraźnie rozróżnić tzw. stulejkę fizjologiczną, która występuje u noworodków i chłopców do 4-5 roku życia oraz stulejkę nabytą (patologiczną), która rozwija się u chłopców w wyniku nieprawidłowego odprowadzania napletka i u dorosłych mężczyzn np. na skutek nieprawidłowej higieny czy urazów prącia.

mężczyzna trzymający się za krocze

Stulejka fizjologiczna (stulejka u dzieci)

Większość chłopców rodzi się z nieodprowadzalnym napletkiem, ponieważ jest on sklejony z żołędzią. Jest to stan prawidłowy, który potocznie określa się stulejką fizjologiczną. Niektórzy lekarze są jednak zdania, że w tym przypadku nie powinno używać się terminu stulejka, który z definicji jest czymś patologicznym.

Nie ma ściśle określonego wieku, w którym napletek powinien oddzielić się od żołędzi. U jednego chłopca nastąpi do już w życiu płodowym, u innego po kilku miesiącach lub latach życia. Do 4 roku życia większość chłopców ma już w pełni odprowadzalny napletek.

Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest, by nie odsuwać napletka niemowlęcia czy małego chłopca na siłę. Higiena intymna powinna sprowadzać się do obmycia napletka i okolicy żołędzi, którą udaje się odsłonić bez użycia siły. Napletek chłopca odsuwa się tylko do pierwszego, lekkiego oporu – nigdy dalej! Odprowadzanie napletka na siłę może doprowadzić do urazu, rozwoju stanu zapalnego napletka i żołędzi, w wyniku którego powstają blizny. Blizny napletka są zaś znacznie mniej elastyczne niż skóra. Skutkiem zabliźniania się napletka są problemy z jego odprowadzaniem, zwężenie otworu napletka i w konsekwencji rozwój tzw. stulejki nabytej, patologicznej.

Istotne jest, by po zakończonej higienie chłopca odsunięty napletek z powrotem nasunąć na żołądź. W przeciwnym wypadku może dojść do patologicznej sytuacji, gdy żołądź będzie cały czas odsłonięta (tzw. załupek).

Dużą rolę w oddzielaniu się napletka u chłopców odgrywają także fizjologiczne wzwody, które napletek uelastyczniają i rozciągają.

Co powinno obudzić niepokój rodzica? Zaczerwienienie, swędzenie, opuchlizna, wydzielina ropna prącia są wskazaniami do konsultacji z urologiem dziecięcym.

Mężczyzna trzyma się za krocze

Jeśli do 4-5 roku życia napletek wciąż pozostaje nieodprowadzalny, wtedy także warto skonsultować się ze specjalistą.

„Dane epidemiologiczne wskazują, że po urodzeniu poniżej 5 proc. chłopców możliwe jest całkowite odprowadzenie napletka, a w wieku 3 lat czynność tą można wykonać u ok. 90 proc. dzieci.  U około 5 proc. chłopców 5 letnich stwierdzamy przetrwałą pierwotną stulejkę” – stwierdza lekarz urolog Piotr Dzigowski.

Stulejka nabyta (patologiczna)

U dorosłych mężczyzn najczęstszą przyczyną rozwoju stulejki patologicznej jest nieprawidłowa higiena, która sprzyja stanom zapalnym. Rozwijają się one w wyniku namnażania bakterii w wydzielinie gromadzącej się pod napletkiem, którą nazywa się mastką. Stanom zapalnym sprzyjają także resztki moczu, które również pozostają pod napletkiem.

Stan zapalny wywołuje podrażnienia i pęknięcia napletka. W miejscu pęknięć z czasem tworzą się mało elastyczne blizny, które zwężają otwór napletka. Każdy kolejny stan zapalny coraz mocniej utrudnia jego odprowadzenie, co w konsekwencji doprowadza do rozwoju stulejki nabytej.

Przyczyną stulejki mogą być także urazy prącia, przewlekłe cewnikowanie pęcherza moczowego, czy urazowe praktyki masturbacyjne. Może się ona rozwinąć także jako powikłanie cukrzycy.

„Przyjmuje się, że stulejka występuje u ok. 1 proc. dorosłych mężczyzn, może to być zarówno przetrwała stulejka fizjologiczna, jak i stulejka nabyta, (patologiczna, wtórna)” – wyjaśnia lekarz urolog Piotr Dzigowski.

Małe dziecko w kombinezonie siedzi na łóżku i patrzy przed siebie

Stulejka leczenie

Leczenie stulejki należy wdrożyć u chłopców powyżej 4-5 roku życia, u których wciąż niemożliwe jest zsunięcie napletka, a także u dorosłych mężczyzn, u których doszło do rozwoju stulejki nabytej.

Leczenie miejscowe

W pierwszej kolejności podejmuje się próbę leczenia miejscowego. Sprowadza się ona do regularnego stosowania maści sterydowych (przez okres 4-6 tygodni) oraz stopniowego, delikatnego, ręcznego odprowadzania napletka aż do odsłonięcia żołędzi.

„Leczenie zachowawcze z użyciem maści antybiotykowo – sterydowych stosuje się u dzieci i w początkowym stadium zapalnej stulejki u dorosłych. U części pacjentów pozwala ono uniknąć leczenia zabiegowego, zwłaszcza u dzieci i w przypadku niewielkiego zwężenia napletka spowodowanego stanem zapalnym” – tłumaczy Piotr Dzigowski.

Leczenie chirurgiczne

Jeśli leczenie miejscowe okazuje się nieskuteczne w grę wchodzą także rozwiązania chirurgiczne.

Mężczyzna z grzybicą penisa zastanawia się nad leczeniem

Plastyka napletka 

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. plastyka napletka. Polega ona na chirurgicznym nacięciu napletka i poszerzeniu jego otworu z jednoczesnym usunięciem wcześniejszych zbliznowaceń, tak, by odprowadzenie napletka było możliwe.

„Operacja stulejki polega przede wszystkim na usunięciu zwłókniałej części napletka powodującej jego zwężenie. W zależności od długości napletka i rozległości zmian bliznowatych (zwłaszcza w obrębie blaszki wewnętrznej) podejmuje się decyzję o zakresie zabiegu. Jeśli można pozostawić napletek i jest on wystarczająco elastyczny wystarcza jedynie usunięcie zwłókniałego pierścienia. Jeśli to nie gwarantuje dobrego efektu, wykonuje się dodatkowo plastykę napletka, czyli odpowiednie nacięcie i zeszycie ze sobą obu blaszek napletka. U chorych z rozległymi zmianami w napletku konieczne jest jego całkowite usunięcie, czyli obrzezanie. Często jednocześnie wykonuje się wydłużenie wędzidełka prącia aby efekt kosmetyczny i czynnościowy był lepszy. Operacje stulejki u dzieci wymagają znieczulenia ogólnego, u dorosłych pacjentów, zwykle wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa około 30 do 60 minut, można go wykonać metodą klasyczną lub używając specjalnego stapplera, czyli jednorazowego urządzenia, które jednocześnie odcina zwężoną część napletka i zszywa ze sobą obie blaszki, co znacznie skraca zabieg i daje bardzo dobry efekt kosmetyczny” – wyjaśnia Piotr Dzigowski lekarz urolog z kliniki VEDI CLINIC.

Kobieta zakrywa miejsca intymne kartką ze znakiem zapytania

Czas gojenia po zabiegu wynosi około tygodnia, czasem potrzebne jest wprowadzenie na 2-3 dni leków przeciwbólowych (np. ibuprofen). Plastyka napletka zazwyczaj przebiega bez powikłań. Minusem metody jest możliwość ponownego zbliznowacenia i rozwoju stulejki patologicznej, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.

Obrzezanie

Drugą metodą chirurgicznego leczenia stulejki jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Obrzezanie wiąże się z dłuższym okresem gojenia (2-4 tygodni), większym narażeniem na zakażenie układu moczowego (odsłonięta cewka moczowa) i zmniejszeniem wrażliwości żołędzi.

„W Polsce kulturowo przyjęło się, że mężczyźni mają napletek, więc pacjenci zwykle proszą o wykonanie zabiegu z jego pozostawieniem. Należy jednak pamiętać, że zakres zabiegu zależy od stanu zaawansowania zmian patologicznych napletka u konkretnego pacjenta” – stwierdza Piotr Dzigowski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Para leżąca pod kołdrą

Zadbaj o jądra i prostatę – dieta, aktywność fizyczna, badania

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów. Kto korzysta z ginekologii i urologii estetycznej?

posągi rzymskie

Czy rozmiar penisa ma znaczenie? Nie musisz się już zastanawiać. Seksuolożka Katarzyna Koczułap właśnie to wyjaśniła

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Stulejka

Stulejka – czym jest? Objawy i leczenie

Impotencja

Impotencja – co to jest, jakie są jej rodzaje i jak wygląda leczenie?

Masz dość much w domu? Zawieś na oknie torebkę z wodą

Jak czyścić drewnianą deskę do krojenia? Sprawdź, czy nie robisz tego źle

Nie opuszczasz deski, gdy spuszczasz wodę? To naprawdę duży błąd

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – co powinnyśmy o nich wiedzieć?

kobieta w ciąży

Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

ferrytyna w leczeniu trądziku

Badanie ferrytyny to często pomijany element w leczeniu trądziku. Komentuje kosmetolożka

Barszcz Sosnowskiego – jak wygląda i jak leczyć oparzenia nim spowodowane?

8 rzeczy, których organizm mężczyzny nie wybacza po 30-tce

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Wygląd języka – co popękany lub żółty mówi o zdrowiu?

Kobieta w lesie

Kleszczowe zapalenie mózgu – jak się objawia, czym jest spowodowane, jak wygląda leczenie?

Trąd – jakie są objawy tej zapomnianej choroby?

Oczyszczanie wątroby – objawy, dieta, efekty

stres trening

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Nadmierna potliwość – o czym świadczy, jakie są przyczyny?

Szczepionka

Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?

Kobieta trzyma się za szyję

Ból i zesztywnienie mięśni karku – przyczyny, leczenie

Kobieta czesząca włosy

Problemy z włosami: łupież, wypadanie włosów, przetłuszczanie się. Co robić?

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę