Przejdź do treści

Szczepionka na RSV gotowa. Jest w 84 proc. skuteczna w zapobieganiu infekcji u osób starszych

Szczepionka
Szczepionka na RSV gotowa. Jest w 84 proc. skuteczna w zapobieganiu infekcji u osób starszych/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czeka nas rewolucja w leczeniu infekcji wywołanej wirusem RSV! Szczepionka stworzona przez Modernę wykazała skuteczność sięgającą 83,7 proc. u osób w wieku co najmniej 60 lat. Firma chce zgłosić preparat do zatwierdzenia już w pierwszej połowie bieżącego roku.

Szczepionka na wirusa RSV

To może być przełom w leczeniu infekcji układu oddechowego wywołanej wirusem RSV, który jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że wyprodukowała szczepionkę chroniącą przed wirusem. Preparat został stworzony z pomocą technologii mRNA, tej samej, która została użyta przy szczepionce przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

„Dzisiejsze wyniki stanowią ważny krok naprzód w zapobieganiu chorobom dolnych dróg oddechowych spowodowanym RSV u dorosłych w wieku 60 lat i starszych” – powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna.

Według wyników badań wynika, że w III fazie testów klinicznych szczepionka wykazała skuteczność sięgającą 83,7 proc. u osób w wieku co najmniej 60 lat, u których zapobiegła co najmniej dwóm objawom, takim jak kaszel i gorączka. Badanie kliniczne o nazwie ConquerRSV nad szczepionką przeprowadzono w 22 krajach i objęło niemal 37 tys. osób. W trakcie testów sprawdzono skuteczność oraz bezpieczeństwo preparatu. Jak wykazano, działania uboczne po przyjęciu szczepionki były łagodne lub umiarkowane.

Jak poinformowała Moderna, jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku planuje złożyć wniosek o zatwierdzenie preparatu.

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci

Wirus RVS: co to jest i jak się objawia?

Wirus RSV (inaczej RS), czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego (z ang. Respiratory Syncytial Virus), to patogen zawierający materiał genetyczny w postaci RNA. Zarażają się nim głównie małe dzieci, ale może też atakować dorosłych. Jest odpowiedzialny za aż 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia. Replikacja wirusa może nastąpić poprzez drogę kropelkową albo bezpośredni kontakt z chorym. Powikłania u dorosłych obejmują niewydolność oddechową, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, hospitalizację i śmierć. Poza ostrą infekcją, RSV może zaostrzyć podstawowe schorzenia, takie jak astma i POChP, i może prowadzić do ostrego zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i długotrwałego pogorszenia funkcji oddechowych.

Zwykle sezon zwiększonej zachorowalności wywołanej wirusem RSV trwa od października do kwietnia. Zwykle w Polsce sezon zwiększonej zachorowalności wywołanej wirusem RSV zwykle trwa od października do kwietnia. W tym roku jednak czas ten znacznie się wydłużył, a wirus jest odpowiedzialny za zjawisko tzw. tridemii, czyli potrójnego uderzenia grypy, COVID-19 oraz wirusa RSV.

W przypadku zakażenia wirusem RSV pojawiają się następujące objawy:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • nieżyt nosa,
  • przyspieszony oddech,
  • wzmożony wysiłek oddechowy (wciąganie międzyżebrzy, poruszanie skrzydełkami nosa),
  • zaczerwienione gardło,
  • świszczący oddech.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.