Przejdź do treści

Te leki nie będą już sprzedawane w Polsce. Jeśli do tej pory je stosowaliście, skontaktujcie się z lekarzem

Te leki nie będą już sprzedawane w Polsce / istock
Te leki nie będą już sprzedawane w Polsce / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Neurologiczny lek Mytelase oraz lek na cholesterol Pravator znikają z aptecznych półek w całej Polsce. Powodem ich braku jest decyzja producentów o zakończeniu sprzedaży w Polsce. Stosowałaś jeden z nich? Skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Mytelase – lek stosowany w objawowym leczeniu miastenii

Z dystrybucji w Polsce wycofano Mytelase. To lek stosowany w leczeniu objawowym miastenii, w którego składzie znajduje się chlorek ambenoniowy. Działanie leku polega na podniesieniu stężenia acetylocholiny w zakończeniach nerwowych, dzięki czemu zwiększa przewodnictwo i skurcz mięśni. Mytelase występuje w formie tabletek i jest wydawany na receptę.

„Firma Sanofi zaprzestała sprzedaży leku Mytelase w Polsce. Pacjenci stosujący Mytelase powinni skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zaplanuje dalszą terapię, adekwatną do indywidualnych potrzeb. O zaistniałej sytuacji firma Sanofi poinformowała odpowiednie władze zdrowotne zgodnie z obowiązującymi przepisami” – czytamy na portalu Gdziepolek.pl.

W przypadku konieczności zastosowania substancji czynnej (chlorku ambenoniowego) u pacjenta i braku możliwości zakupienia jej w Polsce, lekarz może podjąć decyzję o konieczności sprowadzenia produktu z zagranicy w celu kontynuacji terapii.

„W Europie lek jest obecnie dostępny we Francji, w Czechach i w Szwecji. Z praktycznego punktu widzenia – zgodnie z polskim prawem – skorzystać można ze ścieżki importu docelowego lub z recepty transgranicznej” – czytamy.

Miastenia – przyczyny i objawy choroby mięśni. Jak wygląda diagnostyka i leczenie; na zdjęciu kobieta z zamkniętymi oczami- Hello Zdrowie

Pravator – lek na cholesterol

Kolejnym lekiem wycofanym ze sprzedaży w Polsce jest Pravator, lek przeznaczony do stosowania u pacjentów, u których zdiagnozowano podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Preparat zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Substancją czynną odpowiadającą za działanie terapeutyczne leku jest prawastatyna.

„Firma Sun Pharma, podmiot odpowiedzialny za lek Pravator przekazała informację, że wycofuje się z promocji i z dystrybucji leku Pravator w Polsce” – czytamy na portalu Gdziepolek.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.