Astygmatyzm

Astygmatyzm dotyczy aż 40% ludzi na całym globie. Wada wzroku może znacznie utrudnić pracę w wielu profesjach lub nawet uniemożliwić wykonywanie niektórych zawodów. Jeśli zaczyna dokuczać widzenie „za mgłą”, należy sprawdzić, czy przypadkiem powodem nie jest astygmatyzm.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to bardzo popularna wada wzroku, która zazwyczaj wymaga noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Najprościej rzecz ujmując – przy astygmatyzmie rogówka lub soczewka oka rozciągają się i ulegają deformacji. Wada, określana mianem „niezborności oka”, charakteryzuje się zatem zniekształconym polem widzenia. Warto jak najszybciej zwrócić uwagą na jej objawy, ponieważ nieleczony astygmatyzm, np. u dzieci, może skutkować różnymi powikłaniami, w tym zezem.

Objawy astygmatyzmu

Objawy astygmatyzmu mogą mieć różne nasilenie, ale wśród nich, najczęściej występują:

 •        zamglone widzenie tego, co blisko i co dalej,
 •        częste bóle głowy,
 •        mrużenie oczu w celu poprawy widzenia,
 •        tarcie oczu, które mogą łzawić lub piec,
 •        problemy z wyczuwaniem przestrzeni,
 •        przekrzywianie głowy,
 •        widzenie gwiazd jako plamek,
 •        pionowe lub poziome linie wydają są bardziej wyraźne,
 •        wysiłek wzrokowy skutkuje zmęczeniem,
 •        może pojawiać się podwójny obraz.

Test na astygmatyzm

Test na astygmatyzm jest bardzo prosty i pozwala wstępnie zweryfikować schorzenia. Wystarczy:

 •        popatrzeć na obrazek w odległości około 35 cm od ekranu,
 •        zakryć lewe oko i zastanowić się, czy linie poziome i pionowe są tak samo wyraźne,
 •        powtórzyć tę samą czynność przy prawym oku i sprawdzić, jak teraz wyglądają linie.

Obrazek dostępny pod adresem: http://demo.digitaleyechart.com/Astig.html

Jeśli widziane linie są tak samo ciemne, grube i wyraźne, nie trzeba się niepokoić. Jeśli jednak linie pionowe wydają się ciemniejsze od poziomych lub na odwrót – najpewniej w oku występuje astygmatyzm. Aby się upewnić w swoich przypuszczeniach, najlepiej skonsultować się z lekarzem okulistą.

Przyczyny astygmatyzmu

W większości przypadków przyczyną astygmatyzmu jest dziedziczenie – to choroba wrodzona, która wynika z różnego rodzaju nieprawidłowości występujących u dziecka, jeszcze przed pojawieniem się na świecie. Problem z wykryciem astygmatyzmu wynika z tego, że oczy dziecka tak naprawdę rozwijają się dopiero w kolejnych latach. To, jak duży jest problem, można stwierdzić dopiero, kiedy staje się ono nastolatkiem. Warto pamiętać, że wyróżnia się także astygmatyzm nabyty, który jest efektem mechanicznego uszkodzenia rogówki.

Bezpośrednie przyczyny astygmatyzmu związane są z zaburzeniem symetrii obrotowej oka, podczas gdy u zdrowego człowieka soczewka i rogówka są względem osi oka symetryczne. Co więcej, w przeciwieństwie do rogówki zdrowego człowieka, charakteryzującej się kształtem kulistym, rogówka astygmatyka ma kształt jajowaty.

Rodzaje astygmatyzmu

Ze względu na krzywiznę rogówki oka można wyróżnić:

 • astygmatyzm krótkowzroczny – występuje razem z krótkowzrocznością,
 • astygmatyzm nadwzroczny – łączy się z nadwzrocznością,
 • astygmatyzm mieszany – pojawia się, gdy w jednej płaszczyźnie oko jest krótkowzroczne, a w drugiej nadwzroczne.

Leczenie astygmatyzmu

Przy astygmatyzmie okulary mogą być dobrym sposobem na poprawienie ostrości widzenia – należy jednak pamiętać, że powinny być one wyposażone w specjalne szkła cylindryczne. Ich działanie polega na tym, że odwzorowują kształt rogówki, załamując światło w płaszczyźnie pionowej i poziomej w odmienny sposób. Zazwyczaj lekarze zalecają korzystanie ze szkieł słabszych, a dopiero później z mocniejszych – wynika to z tego, że ciężko jest się do takich okularów przyzwyczaić.

Aby poprawić widzenie, stosuje się przy astygmatyzmie także soczewki kontaktowe toryczne z cylindrem (miękkie i twarde). Wyróżniają się one kształtem, przypominają bowiem przeciętego na pół obwarzanka. Ich dolna strefa jest grubsza, dzięki czemu zahamowana zostaje ich rotacja w oku. Soczewki na astygmatyzm umożliwiają duże pole widzenia, polecane są także przy uprawianiu różnych aktywności sportowych. Aby dobrać odpowiedni rodzaj soczewek do wady, należy wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem.

Jeśli chodzi o astygmatyzm, leczenie może całkowicie przywrócić właściwą ostrość wzroku i co za tym idzie – powrót do normalnego trybu życia.  Do metod operacyjnych zalicza się m.in:

 •    zabieg laserowy PRK – prowadzi do odpowiedniego wyprofilowania rogówki, która – w efekcie – odpowiednio ogniskuje obraz na siatkówkę,
 •  zabieg laserowy LASIK – jest to jedna z najnowocześniejszych metod, która umożliwia odzyskanie pełnej ostrości widzenia.

Co ciekawe, astygmatyzm można wyleczyć także podczas operacji zaćmy – w miejscu starej soczewki wstawia się wówczas nową soczewkę toryczną.

Najnowsze