Kolka nerkowa

Kolka nerkowa jest zespołem dolegliwości powstałych na skutek zalegania moczu w drogach moczowych. Przyczyną pojawienia się zastoju jest kamica nerkowa. Przy kolce nerkowej objawy są bardzo charakterystyczne. Chory odczuwa silny ból w dolnej części pleców. Leczenie ataków kolki nerkowej polega na przyjmowaniu dużych ilości płynów i środków łagodzących dolegliwości bólowe. Czasem konieczny jest jednak zabieg urologiczny.

Ataki kolki nerkowej lubią nawracać, a leczenie doraźne nie zawsze jest skuteczne. Czasami konieczny jest zabieg usuwający złogi. Przeprowadza się go w krótkim znieczuleniu ogólnym za pomocą endoskopu bądź fal elektrohydraulicznych i magnetycznych. Leczenie operacyjne wykonuje się rzadko. Co jeszcze można zrobić, żeby pozbyć się kolki?

Co to jest kolka nerkowa i ile trwa?

Kolka nerkowa jest zespołem dolegliwości, które pojawiają się na skutek zalegania moczu w przewodach moczowych. Ataki kolki uważa się za klasyczny symptom kamicy moczowej, ponieważ jest ona czynnikiem sprawczym dolegliwości bólowych.

Kamica nerkowa to choroba, której cechą charakterystyczną jest odkładanie się złogów w drogach moczowych. Mają one postać kryształów (kamieni), które blokują swobodny przepływ moczu przez moczowód. Obecność kamieni to jedyne w kolce nerkowej przyczyny dolegliwości. Rezultatem pojawienia się złogów jest wzrost ciśnienia w przewodach moczowych, co objawia się bólem o bardzo dużym natężeniu. To właśnie ta dolegliwość jest określana mianem kolki nerkowej. Ile trwa taki atak?

Dokładny czas ataków kolki nerkowej trudno określić, ponieważ jest to kwestia indywidualna. W zasadzie dolegliwości w postaci bólu powinny zniknąć samoistnie w momencie wydalenia kamieni z przewodów moczowych. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej trwa pozbywanie się złogów, tym dłużej chory cierpi. Wydalanie kamieni z przewodów moczowych nie jest proste, dlatego niektóre ataki kolki nerkowej trwają nawet po kilka dni. Z medycznego punktu widzenia trudno określić, ile trwa kolka nerkowa.

W kolce nerkowej ICD 10 (kod klasyfikacyjny choroby) to N23. Ponieważ przyczyną ataków kolki jest kamica nerkowa, lekarz może uwzględnić ją w rozpoznaniu. Kod ICD dla kamicy nerkowej to N20.

Kolka nerkowa – gdzie boli, gdy jest atak?

Charakterystycznym dla ataku kolki nerkowej objawem jest ból w okolicach lędźwi. Dolegliwości bólowe mają bardzo duże natężenie, które trudno załagodzić doraźnymi środkami przeciwbólowymi. Ból jest tępy i promieniujący aż do pachwin i okolic narządów płciowym. Wielu chorym atak kolki nerkowej uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Kolka nerkowa – objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym

Dolegliwości bólowe to nie jedyne występujące przy kolce nerkowej objawy zastoju moczu. Atakom towarzyszy szereg innych, równie nieprzyjemnych symptomów, np:

  • bolesne parcie na mocz,
  • potrzeba ciągłego oddawania moczu,
  • wzdęcia brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • krwiomocz.

W drogach moczowych może się pojawić stan zapalny. Jest to dolegliwość współistniejąca przy kolce nerkowej. Przyczyną jej pojawienia się jest długotrwały zastój moczu, co prowadzi do zakażenia. Infekcje układu moczowego bardzo często towarzyszą kolce nerkowej u dzieci. Objawy o tym świadczące są podobne do symptomów odczuwanych przez dorosłych.

Kolka nerkowa – leczenie i zapobieganie

Diagnostyka kolki nerkowej opiera się na podstawowych badaniach laboratoryjnych i obrazowych oraz na wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem. Choremu zaleca się badanie ogólne moczu, rentgen układu moczowego i badanie ultrasonograficzne (USG) nerek. Po rozpoznaniu można wdrożyć leczenie.

Terapia przy kolce nerkowej jest jedynie zachowawcza. Ataki skończą się, gdy chory wydali wszystkie kamienie. Jest to proces bolesny, dlatego konieczna jest pomocnicza farmakoterapia. Stosowane przy kolce nerkowej leki mają złagodzić ból i pomóc w pozbyciu się kamieni. Chory przyjmuje zazwyczaj leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W bólu o bardzo dużym natężeniu pacjentowi przepisuje się silne preparaty opioidowe.

W walce z kamieniami może pomóc litotrypsja. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który polega na rozbijaniu kamieni. Wykonuje się go w sytuacjach, gdy chory ma dużo kamieni, których nie można usunąć naturalnymi metodami. Litotrypsja jest zabiegiem ambulatoryjnym. Leczenie operacyjne jest stosowane bardzo rzadko.

Kluczowym elementem w zapobieganiu atakom jest zmiana nawyków żywieniowych. Stosowana przy kolce nerkowej dieta niskobiałkowa o zmniejszonej zawartości soli ma uchronić pacjenta przed powstawaniem kamieni. W kolce nerkowej leczenie domowe powinno być ograniczone do właściwej podaży płynów.

Kolka nerkowa w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży pojawia się na skutek zastoju moczu w przewodach moczowych. Ataki związane są nie tylko z obecnością kamieni, ale również zbyt małą podażą płynów. Ponieważ przyszłe mamy mają ograniczone możliwości terapeutyczne, to przy atakach kolki nerkowej w ciąży leczenie musi być ograniczone do zwiększenia ilości przyjmowanych płynów, bezpiecznego dla maluszka przeciwbólowego paracetamolu i środków rozkurczowych. Należy zgłosić się do lekarza lub szpitala.