Rwa kulszowa

Fachowe określenie rwy kulszowej to ischialgia. Jej cechą charakterystyczną są uporczywe dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. W terapii rwy kulszowej stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i fizjoterapię.

Choć rwa kulszowa jest odrębną jednostką chorobową, to wielu osobom jej ataki kojarzą się z dyskopatią lub zapaleniem korzonków. Schorzenia objawiają się podobnie, ale to przy rwie pacjent odczuwa dużo większy ból. Jak sobie z nim poradzić?

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa powstaje w wyniku podrażnienia korzeni nerwu kulszowego przez krążek międzykręgowy. Nerw kulszowy jest jednym z najdłuższych w organizmie człowieka. Biegnie od dolnej części pleców aż do kolana, dlatego ucisk na niego wywołuje ból o bardzo dużym natężeniu. U chorego mogą wystąpić problemy z poruszaniem się.

Dyskopatia, która jest często mylona z tą chorobą, nie jest tak uporczywa jak rwa kulszowa. Ile trwa atak?  Nawet do 6 tygodni. Dolegliwości często mijają samoistnie, lub dzięki farmakoterapii.

Rwa kulszowa – przyczyny powstawania

Rwę kulszową można traktować jako jedno z powikłań zwyrodnieniowej choroby kręgosłupa. Choroba jest też następstwem dyskopatii. Także przeciążenie krążków międzykręgowych będzie czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu dolegliwości bólowych. Rwa kulszowa w ciąży jest tego dobrym przykładem. Nadmierna eksploatacja krążków jest związana z przyrostem wagi u przyszłej mamy.

Czynniki mające wpływ na pojawienie się ataków rwy kulszowej:

  • Nadwaga
  • Ignorowanie sygnałów wysyłanych przez chory kręgosłup
  • Dźwiganie
  • Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – np. pozycja siedząca w pracy biurowej

Przyczyną wystąpienia nagłego bólu jest całkowite pęknięcie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego, czego wynikiem jest wypłynięcie jądra miażdżystego z jego wnętrza. Występujące dolegliwości na danym obszarze zależą od kierunku, w którym jądro się przemieści. W związku z tym wyróżnia się trzy postacie rwy: rwa kulszowa udowa, ramienna i rwa kulszowa lędźwiowa. Choroba może zaatakować jednostronnie, lub obustronnie. Ma także dwie fazy – ostrą i przewlekłą.  Faza ostra trwa od 4 do 8 tygodni, przewlekła natomiast znacznie dłużej.

Rwa kulszowa – objawy

Objawy rwy kulszowej to przede wszystkim uporczywy ból, który ciężko złagodzić. Jeśli zapalenie nerwu kulszowego jest obustronne, pacjent może mieć problemy z chodzeniem. Dolegliwości nasilają się podczas kasłania, lub kichania. Pacjent z rwą jest zmuszony do przybrania pozycji, która umożliwia funkcjonowanie.

Na ostry ból połączony z pieczeniem i drętwieniem cierpią głównie ludzie młodzi. U nich jądro miażdżyste jest jeszcze całkowicie wypełnione żelem, który rozlewając się wywołuje stan zapalny. U ludzi starszych żel jest w znikomych ilościach, ponieważ w wieku starszym jądro ulega odwodnieniu.

Diagnostyka rwy kulszowej

Uszkodzenie nerwu kulszowego diagnozuje się na podstawie testu Lasequa. W czasie jego trwania ocenia się, czy unosząc nogę zdrową, pacjent odczuwa ból w nodze chorej. Jest to charakterystyczna cecha dla rwy kulszowej. Choremu zleca się również RTG, lub MRI aby wykluczyć ewentualne zwyrodnienia, guzy albo inne infekcje. Ostateczne rozpoznanie zależy od wyników badań i oceny, której części ciała dotyczy rwa kulszowa. ICD 10 (kod chorobowy) dla tej choroby to 54.3 lub 54.4, w zależności od postaci.

Jak leczyć rwę kulszową?

Przy takich schorzeniach jak rwa kulszowa leczenie jest traktowane jako rodzaj złagodzenia bólu. Choremu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które poprawią mu komfort życia i pozwolą wykonywać codzienne czynności.  Najczęściej przepisywane w rwie kulszowej leki to preparaty z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Ból nerwu kulszowego powinien ustać po tych lekach. Leki na rwę kulszową należy stosować ostrożnie, ponieważ mają działanie drażniące na błonę śluzową żołądka. W stanach ostrych pacjent przyjmuje zastrzyki na rwę kulszową o działaniu przeciwzapalnym.

Zalecane przy rwie kulszowej ćwiczenia (np. ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową) mają za zadanie rozluźnić mięśnie na tyle, na ile to możliwe żeby przywrócić choremu sprawność jak najszybciej. Leczenie rwy kulszowej jest długotrwałe i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. W niektórych przypadkach chorobę leczy się operacyjnie.

Rwa kulszowa – domowe sposoby

W warunkach domowych chory może stosować okłady na bolące miejsca. Powinien też kontynuować ćwiczenia na rwę kulszową, które wykonywał podczas rehabilitacji. Uchronią go przed kolejnymi atakami choroby. Korzystne będzie również masowanie bolących miejsc pod warunkiem, że nie ma już ucisku na korzenie. W innym wypadku terapia mogłaby zaszkodzić.

Najnowsze