3 min.
Ból piersi podczas biegania. Co pomoże na bolące brodawki?

Ból piersi podczas biegania. Co pomoże na bolące brodawki? Pexels.com
Najnowsze
15.04.2021
Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje
15.04.2021
„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka
15.04.2021
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”
15.04.2021
Czy koronawirus znajduje się w kurzu? „Byliśmy zaskoczeni” – mówią naukowcy o wynikach badań
15.04.2021
Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Ból piersi podczas biegania długodystansowego jest powszechną dolegliwością. Badania pokazały, że odczuwa go co 3. kobieta biorąca udział w maratonie. Biegaczki narażone są także na otarcia sutków. Jak zapobiegać występowaniu tych problemów? Co pomoże na bolące brodawki piersi?
Spis treści
Ból piersi podczas biegania
Wśród 1397 uczestniczek Maratonu Londyńskiego 2012 przeprowadzono ankietę, która zawierała 30 szczegółowych pytań o ból piersi. Okazało się, że 32 proc. pań podczas biegania cierpi ból piersi, czyli mastalgię. Wyniki ankiety były znacząco powiązane z rozmiarem miseczki stanika oraz uprawianiem sportu. Im większe piersi, tym większy ból. Wykazano, że równie często, co panie z dużym biustem, na ból narzekały kobiety bezdzietne.
Połowa ankietowanych przyznała, że ból piersi doskwiera im podczas aktywności sportowych o umiarkowanym natężeniu. Podczas aktywności o wysokim natężeniu piersi bolały już dwie trzecie pań. Ankietowane jako przyczynę występowania bólu piersi wskazywały m.in. dzień cyklu, menstruację, hormony. Tylko 1 na 7 wskazywała sport. Co ciekawe, tylko 20 proc. biegaczek stwierdziło, że duże znaczenie ma dobrze dobrany sportowy stanik.
Bolące brodawki piersi po bieganiu – przyczyny i profilaktyka
Innym problemem, z którym zmagają się aktywne fizycznie kobiety jest ból brodawek piersi. Zwykle odczuwany na skutek otarć powstających w czasie biegów długodystansowych. Szczególnie narażone są na to panie, które biegają w obcisłych koszulkach z szorstkich włókien syntetycznych lub w koszulkach bawełnianych, które chłoną pot i zwiększają przez to swój ciężar.
Bólowi brodawek piersi można zapobiegać poprzez:
- bieganie w dobrze dopasowanym biustonoszu, który ogranicza ruchy piersi; wybierz materiały, które odprowadzają wilgoć, np. lycrę,
- zaklejanie sutków wodoodpornymi plastrami (lub nakładanie specjalnych osłonek),
- smarowanie sutków wazeliną lub kremem nawilżającym przed bieganiem.
Ból piersi po bieganiu – sposoby na łagodzenie dolegliwości
Co zrobić, gdy jest już za późno na profilaktykę – co pomoże na bolące brodawki? Po pierwsze, jeśli zauważasz zmiany wyglądu brodawek lub skóry piersi (podrażnienie, zaczerwienienie, suchość, pęknięcia) – zrób przerwę od biegania i daj sobie czas na regenerację.
W łagodzeniu dolegliwości bólu brodawek piersi po bieganiu pomocne będą zimne okłady. Przykładanie torebki z lodem powinno wystarczyć w większości przypadków. Jeśli brodawki są bardzo bolesne lub występują rany na skórze, skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiedni środek zapobiegający infekcji tego obszaru.
Sposoby kobiet na ból piersi podczas biegania
Wśród zmagających się z bólem piersi pań ankietowanych we wspomnianym wyżej badaniu, tylko 1 na 8 zażywa środki przeciwbólowe, a prawie połowa nic robi z bólem nic i decyduje się go przeczekać.
Autorzy pracy podkreślają, że nie jest znany dokładny związek sportu i bólu piersi, jednocześnie wskazując aktywność fizyczną jako najbardziej prawdopodobną jego przyczynę. Jeśli więc biegać, to rozsądnie i – co ważne – w sportowej bieliźnie!
Bibliografia:
- Brown N., White J., Brasher A., Scurr J. (2014) The experience of breast pain (mastalgia) in female runners of the 2012 London Marathon and its effect on exercise behaviour, British Journal of Sports Medicine,
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021