Przejdź do treści

Test ciążowy – po jakim czasie go zrobić, by wynik nie był zafałszowany? Wyjaśnia ginekolog Krzysztof Kucharski

Test ciążowy / istock
Test ciążowy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Staracie się o dziecko, ale tak naprawdę nie wiesz, kiedy powinnaś wykonać test ciążowy, by sprawdzić czy się udało? Zapomnieliście o zabezpieczeniu, a teraz spóźnia ci się okres, więc chcesz wiedzieć, kiedy zrobić test ciążowy, by wiedzieć, co cię czeka? Mamy odpowiedź na twoje pytania. Przeczytaj co na ten temat sądzi lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana. 

Test ciążowy

Test ciążowy to najszybszy sposób na sprawdzenie czy kobieta jest w ciąży, nawet przed tym nim pojawią się pierwsze objawy ciąży.

Jak działa? Test wykrywa w moczu HCG, hormon produkowany przez zarodek, który w ten sposób wysyła do mózgu informację – czas przygotować się do ciąży!

W jaki inny sposób można sprawdzić, czy jest się w ciąży? Poprzez badanie krwi oraz badanie moczu. Te sposoby dostępne są jednak tylko w poradniach. Właśnie dlatego to właśnie test ciążowy jest najbardziej popularny.

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Kiedy wykonać test ciążowy, by wynik był jak najbardziej wiarygodny? To zależy od kilku czynników. Po pierwsze – nie zawsze wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia.

– Zazwyczaj liczymy to od początku miesiączki. Jeżeli jednak miesiączki są długie (np. 35 dni) owulacja, czyli ewentualne zapłodnienie, jest nie w 14. tylko w 21. dniu cyklu. Dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie bez pierwotnych obliczeń, kiedy przypuszczalnie ta owulacja miała miejsce. Test ciążowy powinien wyjść dodatnio powyżej tygodnia od zapłodnienia, ale dużo zależy również od jakości testów i ich czułości.

Zwykle po ok. 5-7 dniach po zapłodnieniu dochodzi do zagnieżdżenia. Zapłodnienie następuje w jajowodzie, później zygota się dzieli, potem przesuwa się do jamy macicy i tam dopiero ulega zagnieżdżeniu. Jeżeli ulegnie zagnieżdżeniu, powstaje trofoblast, z którego później powstanie łożysko i dopiero wydzielana zostaje gonadotropina kosmówkowa, której poziom jest sprawdzany podczas testów ciążowych.

Dlatego też taki okres powinien upłynąć zanim wykonamy test ciążowy (a nie od razu po współżyciu, ponieważ wówczas test nie wykaże ewentualnego zapłodnienia) – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Para przytulająca się

Test ciążowy – kiedy da fałszywy wynik?

Nie każdy pozytywny wynik oznacza, że za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Wiele wyników jest zafałszowanych.

– Wyniki fałszywie ujemne pojawiają się dosyć często, jeśli wykonamy test za wcześnie.Wyniki fałszywie dodatnie pojawiają się niezwykle rzadko, tylko naprawdę w wyjątkowych sytuacjach (np. istnienie guzów w jajnikach czy gruczolaków, które mogą wytwarzać w nadmiarze gonadotropinę kosmówkową).

Jeżeli natomiast wynik testu jest nieoczywisty – np. jedna z kresek jest niewyraźna, test należy powtórzyć po dwóch dniach – dodaje ginekolog.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.