Przejdź do treści

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

kobiece ciało
Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tyłozgięcie to nieco odmienne od anatomicznego położenie macicy, które nie jest uznawane za stan patologiczny, a zatem nie stanowi powodu do obaw. Tyłozgięcie macicy nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i porodu, nie wywiera ponadto żadnego niepożądanego wpływu na zdrowie. Tyłozgięcie macicy dotyczy średnio jednej na cztery kobiety i zazwyczaj ma charakter wrodzony, choć może być konsekwencją przebytych schorzeń.

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy to odbiegające od normy ułożenie macicy w obrębie jamy macicy mniejszej. Prawidłowo położona macica zlokalizowana jest pośrodku jamy macicy mniejszej, pomiędzy odbytnicą a pęcherzem moczowym. Ten organ o kształcie odwróconej gruszki jest delikatnie pochylony ku przodowi, kierując się w stronę pęcherza moczowego. Natomiast w tyłozgięciu macicy obserwowane jest nachylenie narządu do tyłu, w kierunku odbytnicy.

Tyłozgięcie macicy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną tyłozgięcia macicy jest wrodzone atypowe położenie narządu. Odbiegające od anatomicznego położenie macicy może być ponadto konsekwencją przebytych schorzeń. Mowa m. in. o endometriozie, stanach zapalnych narządów rodnych, mięśniakach macicy. Niekiedy to pojawienia się tyłozgięcia macicy predysponują także zabiegi operacyjne w obrębie narządów miednicy mniejszej lub przebyty poród.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Tyłozgięcie macicy nie jest stanem patologicznym i w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oznacza to, że nie występują żadne charakterystyczne objawy tyłozgięcia macicy. U niektórych kobiet tyłozgięciu macicy może towarzyszyć obfite krwawienia miesiączkowe i towarzysząca mu bolesność, a także bóle krzyża. Ponadto w niektórych pozycjach może pojawić się ból podczas stosunku, wynikający z ucisku na pęcherz i jajniki. W związku z brakiem występowania charakterystycznych objawów, tyłozgięcie macicy najczęściej rozpoznawane jest przypadkowo, np. podczas wykonywania kontrolnego badania USG czy badania ginekologicznego.

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę? Tyłozgięcie macicy nie wpływa w negatywny sposób na zapłodnienie, nie utrudnia go ani nie uniemożliwia zapłodnienia. Nieprawidłowe ułożenie macicy dotyczy bowiem tyłozgięcia trzonu macicy, a nie tyłozgięcia szyjki macicy – a to właśnie szyjka macicy uczestniczy w procesie zapłodnienia. Nie ma zatem negatywnego związku między tyłozgięciem macicy a zapłodnieniem, nie jest konieczne stosowanie specjalnej pozycji do zajścia w ciążę.

kobieta patrzy w obiektyw

Tyłozgięcie macicy a przebieg ciąży

Tyłozgięcie macicy nie wpływa na przebieg ciąży. Podczas rozwoju płodu macica przybiera takie samo położenie, jak macica w prawidłowym przodozgięciu. Istnieją dane świadczące o tym, że tyłozgięcie macicy w ciąży może wiązać się z większym odsetkiem poronień. Nie wynika to jednak z samego tyłozgięcia, a współwystępujących schorzeń prowadzących do rozwoju tyłozgięcia. Macica w tyłozgięciu w ciąży może natomiast  sprzyjać częstszemu występowaniu bólów krzyża.

Tyłozgięcie macicy a poród

Nie ma żadnej negatywnej korelacji pomiędzy tyłozgięciem macicy a porodem. Gdy występuje tyłozgięcie macicy, poród przebiega w taki sposób, że atypowe ułożenie macicy nie wpływa negatywnie na jego przebieg. Poród może odbyć się w sposób naturalny i nie ma wskazań do wykonania cesarskiego ciecia wyłącznie dlatego, że występuje tyłozgięcie macicy. Jak już wcześniej wspomniano, macica w czasie ciąży zmniejsza kąt nachylenia, a dopiero po porodzie powraca do pozycji pierwotnej; nie ulega natomiast zmianie położenie szyjki macicy, zatem poród nie powinien być w żaden sposób utrudniony.

całująca się para

Tyłozgięcie macicy a stosunek

W przypadku tyłozgięcia macicy ból przy stosunku może występować podczas wyboru niektórych pozycji seksualnych lub zbyt głębokiej penetracji. Jeśli pojawia się problem bolesnych stosunków u kobiety z tyłozgięciem macicy, pozycja seksualna zapewniająca pełny komfort podczas współżycia powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji. Zazwyczaj jako najwygodniejsza pozycja seksualna przy tyłozgięciu macicy wymieniana jest pozycja kolankowo – łokciowa.

 

Bibliografia:

  • Cagnacci A. i in., Intensity of menstrual pain and estimated angle of uterine flexion.; Acta Obstet Gynecol Scand. 2014 Jan;93(1):58-63
  • Menakaya U. i in., The retroverted uterus: refining the description of the real time dynamic ‘sliding sign’; Australas J Ultrasound Med. 2013 Aug; 16(3): 97.;

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.