Przejdź do treści

Endometrioza – ta choroba możesz dotyczyć każdej z nas. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
uśmiechnięta dziewczyna
Co na zmarszczki, gdy masz 20, 30, 40, 50, 60 lat…?
termofor
Masz bolesne miesiączki? Poznaj 6 sposobów na złagodzenie bólów menstruacyjnych
„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne
Zdrowy obiad za dychę
Przepisy na zdrowy obiad do 10 złotych!
3 problemy ze skórą głowy

Endometrioza to poważna choroba, która dopada kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że może dotyczyć ok. 15% z nas. A wiedza na jej temat wydaje się ciągle niewystarczająca. Z ankiety przeprowadzonej na grupie ponad 1200 kobiet wynika, że zaledwie 29% z nich było w stanie prawidłowo zdefiniować objawy tej choroby. Ponad 40% kobiet nie było świadomych, że ból podczas seksu może być związany właśnie z endometriozą. Prawie połowa nie wiedziała, czy istnieje lekarstwo na tę chorobę.

Posiadanie wiedzy na temat endometriozy jest bardzo ważne – bez niezbędnych informacji jest mniejsza szansa, że kobietę zaniepokoją jakieś objawy i mniejsza szansa, że zgłosi się z nimi do lekarza. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o endometriozie.

Co to jest endometrioza?

Nazwa pochodzi od słowa „endometrium”, które oznacza tkankę (błonę śluzową) wyściełającą macicę. Podczas comiesięcznego cyklu u każdej zdrowej kobiety ta tkanka gromadzi się, a następnie złuszcza, gdy nie dojdzie do ciąży. U kobiet z endometriozą komórki endometrium gromadzą się też poza macicą, zwykle w narządach rozrodczych, np. na jajnikach czy w jajowodach; lub w jamie brzusznej. Co miesiąc tkanka zachowuje się jak ta w macicy i reaguje na zmiany hormonalne w organizmie – gromadzi się i złuszcza, powodując krwawienie. To może prowadzić do stanów zapalnych i obrzęków, powstawania blizn, zrostów i torbieli, a także skrzepów – w wyniku braku możliwości usunięcia krwi.

Przyczyny choroby nie są znane

Jest kilka teorii powstawania endometriozy, jednak do dziś lekarze jednoznacznie i dokładnie nie wiedzą, jak do niej dochodzi. Najbardziej popularna teoria dopuszcza fakt, że komórki macicy mogą się przemieszczać i wszczepiać w różne miejsca kobiecego ciała. U niektórych kobiet podczas menstruacji dochodzi do wstecznego wylewania się krwi miesiączkowej. Może to prowadzić do powstawania błony śluzowej poza macicą i tworzenia się ognisk endometriozy. Niektórzy uważają, że zabieg cesarskiego cięcia wywołuje endometriozę. Gdy wydobywa się łożysko, może dojść do wszczepienia błony śluzowej w ranę. Wtedy mówimy o endometriozie w bliźnie po cesarce. Są też teorie zakładające udział czynników genetycznych oraz wiążących powstanie endometriozy z niewłaściwie funkcjonującym układem odpornościowym organizmu.

Endometrioza – nieoczywista do zdiagnozowania

Endometrioza daje typowe dla zwykłej miesiączki objawy – ból w podbrzuszu i/lub w okolicy krzyża, obfite i bolesne miesiączki, plamienia między miesiączkami, ból podczas stosunku. To właśnie ból, który bywa przy endometriozie tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmusza zwykle kobietę do wizyty u lekarza i szukania przyczyny. Do właściwej diagnozy jednak to za mało, potrzebne jest też wykonanie USG oraz badanie laparoskopowe. Potrafi zdarzyć się jednak też taka sytuacja (choć rzadko), że kobieta nie odczuwa żadnych niepokojących dolegliwości, choć choroba jest już zaawansowana i groźna dla jej zdrowia.

Endometrioza – trudna do leczenia

Endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć. Jest określana jako choroba przewlekła. Lekarz może zlecić przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz hormonalnych, by złagodzić dolegliwości i zahamować chorobę. Zdarza się, że pacjentka musi zostać poddana zabiegowi laparoskopii, podczas którego chirurg usuwa powstałe podczas choroby torbiele.

Endometrioza wpływa na każdą kobietę trochę inaczej. To znaczy, że nie ma jednego, dobrego dla wszystkich uniwersalnego leczenia. Terapia powinna być dobierana indywidualnie.

 

Hanna Lis na prezentacji marki Tonny

Jak wpływa na płodność kobiety?

Endometrioza nie oznacza we wszystkich przypadkach bezpłodności. Faktem jest, że nawet u połowy kobiet, które nie mogą zajść w ciążę, diagnozuje się endometriozę (według między innymi American Society for Reproductive Medicine). Na świecie uważna jest za jedną z trzech głównych przyczyn niepłodności kobiet. Choć do końca lekarze nie wiedzą, w jaki sposób endometrioza wpływa na płodność, to najczęściej tłumaczy się to w ten sposób – choroba wywołując zrosty i torbiele, utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Ale nie oznacza to, że taka kobieta nie ma szans na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. W łagodnych przypadkach niepłodność może być tymczasowa. Po leczeniu i zabiegu laparoskopii szanse na zapłodnienie rosną.

Przy okazji tematu zachodzenia w ciążę – pojawiają się teorie mówiące, że ciąża jest lekarstwem na endometriozę. To jednak nie jest prawda. Może ona tymczasowo złagodzić objawy choroby, ale nie spowoduje wyleczenia.

Dieta przy endometriozie

Styl życia i sposób odżywiania się mogą wpływać na rozwój choroby. Niektóre nawyki żywieniowe potrafią negatywnie wpływać, inne wręcz przeciwnie. Czego unikać? Jeśli cierpisz na endometriozę, w twojej diecie powinno znaleźć się jak najmniej niezdrowych tłuszczów. Badania wykazały wyższy odsetek rozpoznań endometriozy wśród kobiet, które spożywają dużo tłuszczów trans (znajdują się w smażonych, przetworzonych, szybkich do przygotowania gotowych produktach spożywczych). Kobiety z endometriozą powinny też zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa. Wpływ może mieć też gluten – badanie, w którym wzięło udział 207 kobiet z endometriozą, wykazało, że u 75% z nich ból zmniejszył się po wyeliminowaniu z diety glutenu. Z kolei są inne badania, które potwierdzają, że ryzyko rozwoju endometriozy u kobiet, które codziennie jedzą warzywa i owoce, jest zmniejszone.

 

Endometrioza – czynniki ryzyka zachorowania:

– kobiety, u których w bliskiej rodzinie (matka, siostra) były zachorowania na tę chorobę

– kobiety, które rodzą pierwszy raz po ukończeniu 30 lat

– kobiety po operacji jamy brzusznej, np. po cesarskim cięciu

Proste wskazówki – to pomoże złagodzić ból podczas endometriozy:

– odpoczywaj, relaksuj się, spróbuj medytacji

– weź ciepłą kąpiel

– przeciwdziałaj zaparciom

– bądź aktywna fizycznie i ćwicz regularnie

– spaceruj chociaż 20 minut dziennie

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

Dr Grzegorz Południewski, ginekolog: Kobieta w wieku 45 lat myślała, że zaszła w ciążę. A to był dynamicznie rosnący mięśniak macicy

kobieta w ciąży

„U mnie zdiagnozowano chorobę w wieku 29 lat” – wyznała psycholog. Masz bolesną i obfitą miesiączkę? To mogą być mięśniaki

endometrioza

Twoja przyjaciółka ma endometriozę. Pewnie bardzo cierpi. Zobacz, jak możesz jej pomóc

Endometrioza – oto 5 objawów choroby, które powinnaś znać

Endometrioza jest jak kosmos. Zobacz wyjątkową akcję w mediach społecznościowych pokazującą, jak wygląda ta choroba

kobieta mająca problemy z pęcherzem

Czym jest nykturia? W jakich chorobach występuje? Czy da się ją wyleczyć?

Mary Komasa

Mary Komasa o endometriozie: przez bardzo długi czas mówiono mi „To tylko ból związany z okresem”

smutna kobieta problem w związku

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

#muszęprywatnie – kobiety chore na endometriozę mówią głośno o śmiesznych kwotach dofinansowań NFZ na leczenie

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

Hanna Lis na prezentacji marki Tonny

Hanna Lis o endometriozie: czasami musiałam wzywać karetkę pogotowia do okresu

Hanna Lis w czarnym golfie

Hanna Lis: miałam szczęście, że choroba nie odebrała mi szansy na macierzyństwo

Mama Patolog o endometriozie: To jest strasznie upierdliwa choroba!

kapsułki

Witaminy – kiedy, które i dla kogo?

Psychologiczny problem… zaparć

Chris Slupski / Unsplash

Rybia łuska nie musi być dziedziczona po rodzicach. Może też pojawić się przy nowotworze i chorobach przewlekłych

Szczepienia noworodka w szpitalu – dlaczego tak wcześnie? Odpowiada immunolożka

Jak wygląda człowiek po porażeniu piorunem? Co zrobić, by mu pomóc?

Kręgosłup kocha siłownię, ale…

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Aparat na zęby – zakładać najpierw górę czy dół? A może oba łuki na raz? Podpowiada ortodontka

istockphoto.com

Zakażenie wirusem HPV może dotyczyć nawet co drugiej aktywnej seksualnie osoby. Jak się przed nim chronić?

fot. Tomasz Przybyszewski

„Ci lekarze, którzy nas dawniej leczyli, już nie żyją, a młodzi lekarze niewiele wiedzą o tej chorobie” – mówi Jolanta, zmagająca się z zespołem post-polio