Przejdź do treści

Ugryzienie pająka – jak wygląda ślad po kątniku a jak po krzyżaku? Kiedy udać się do lekarza?

Trzaskający palec – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pająki pojawiają się w naszych domach dosyć często. W zależności od gatunku jedne są większe, a inne mniejsze. Czy są to gatunki jadowite? Czy pająki są groźne? Dowiedz się, jak wygląda ugryzienie pająka i co robić, gdy do niego dojdzie.

Pająki domowe – czy są niebezpieczne? 

Pająk domowy w przeciwieństwie do gatunków tropikalnych nie jest groźny dla człowieka. Jednak niektóre gatunki spotykane w Polsce gryzą. Możemy wśród nich wymienić na przykład krzyżaka czy kątnika domowego.  

Jak wygląda ugryzienie pająka domowego? 

Jest to zależne od tego, jaki gatunek pająka domowego cię ukąsi. Jedne ugryzienia pająków pozostawiają ślady, a inne nie. Nie wszystkie pająki domowe są jadowite i przebijają się przez skórę. Człowiek często nawet nie zauważa, że został ugryziony, ponieważ nie jest to bolesne. Jednak są takie gatunki pająków domowych, które zostawiają widoczne ślady na skórze. Ugryzienie pająka najczęściej wygląda jak dwa punkty znajdujące się blisko siebie. Miejsce ukąszenia może być lekko zaczerwienione, ale nie jest to regułą.  

Ewentualne objawy po ugryzieniu pająka domowego odnoszą się wyłącznie do powierzchni skóry. Jadowite pająki w Polsce nie mają w sobie niebezpiecznego jadu. Po ugryzieniu nie będziesz odczuwał żadnych niepokojących objawów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jesteś uczulony na jad owadów. Wtedy powinieneś szczególnie obserwować reakcję swojego organizmu. Jeżeli zobaczysz u siebie jakieś niepokojące symptomy, na przykład opuchliznę czy gorączkę, to powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

ugryzienie przez pluskwy

Jak wygląda ugryzienie pająka kątnika? 

Kątnik to jeden z najpopularniejszych gatunków pająków domowych. Możesz się na nie natknąć na klatce schodowej, w garażu czy w piwnicy. Lubią ciemne i rzadko uczęszczane miejsca. Raczej unikają hałasu. Mogą ugryźć ciebie lub twoje dziecko. Jednak kąsają tylko wtedy, kiedy zostaną do tego sprowokowane. Pająk domowy gryzie, gdy czuje się zagrożony. W ten sposób się broni. Ugryzienie tego gatunku pająka wygląda trochę inaczej niż w przypadku pozostałych mogących pojawiać się w domu. Kątnik ma bardzo małe zęby, więc nie zobaczysz dwóch charakterystycznych punkcików na skórze. Miejsca ugryzienia zlewają się w jeden punkt. Możesz odczuwać chwilowy ból i swędzenie, ale nie zagraża to twojemu zdrowiu.

Dlatego radzimy ci raczej trzymać się z daleka od kątnika domowego. Nie próbuj go przenosić w inne miejsce ani wyrzucać na zewnątrz. Kątnik domowy ma barwę brązowoszarą. Bez żadnych trudności możesz go rozpoznać po zygzakowatym wzorku na odwłoku. Ten gatunek pająka domowego może mieć różną wielkość.

Ugryzienie pająka krzyżaka – czy jest groźne? 

Pająki krzyżaki należą do gatunków jadowitych. Nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Możesz je poznać po charakterystycznym krzyżyku na odwłoku. Chociaż to drapieżny gatunek pająka domowego, poluje wyłącznie na owady. Pająk krzyżak jest często spotykany w Polsce.  

Tak samo jak pająk kątnik gryzie wyłącznie w samoobronie. Ugryzienie tego gatunku pająka domowego to dwie plamki na skórze w kolorze różowym lub czerwonym. W tym przypadku po ukąszeniu może pojawić się również niewielki obrzęk. Jednak nie powinien się utrzymywać dłużej niż przez kilka dni. Ugryzienie pająka krzyżaka nie jest niebezpieczne dla człowieka.

komary

Co robić, gdy ugryzie cię pająk domowy? 

Instrukcja postępowania zależy od tego, jaki jest to gatunek pająka domowego. Jeżeli ugryzie cię kątnik większy, to w pierwszej chwili możesz odczuwać silny ból. Są domowe sposoby, które pozwolą ci się go pozbyć. Zacznij od odkażenia miejsca ukąszenia. Dzięki temu zmniejszysz stan zapalny oraz ewentualny obrzęk. Możesz stosować dostępny w aptece bez recepty żel na opuchnięcia lub maść na ukąszenia owadów, która na pewno przyspieszy czas gojenia. 

Ugryzienie pająka domowego – kiedy warto skonsultować się z lekarzem? 

Jeżeli ciągle odczuwasz ból, a nawet on się nasila, opuchlizna nie schodzi i trwa to już kilkanaście dni, to nie zwlekaj dłużej z wizytą u lekarza. Może się okazać, że masz uczulenie na jad tego gatunku.

Jad owadów – jak rozpoznać uczulenie?

Na pająki domowe musisz uważać również, jeśli jesteś alergikiem. Sama ich obecność w domu może powodować u ciebie takie objawy jak na przykład: zapalenie skóry, oczu, katar.

Istnieje łatwy sposób, który pozwoli ci pozbyć się pająków domowych z otoczenia. Wystarczy, że zrobisz roztwór z wody i kwasku cytrynowego. Popsikaj nim różne zakamarki oraz inne miejsca, w których mogą pojawiać się pająki domowe. Pająki będą się trzymały z daleka od tych miejsc. Środek jest naturalny, więc nie stanowi niebezpieczeństwa dla ciebie ani dla zwierząt domowych czy dzieci. Pamiętaj również o tym, aby utrzymywać w domu jak największą czystość, bo pająki wolą miejsca zabrudzone, w których mogą się łatwo schować.  

Źródło: 

Boczek J., Lewandowski M., Owady i roztocze przyczyną schorzeń ludzi i zwierząt domowych, Zagadnienia Doradztwa Rolniczego”, 2013, nr 3, str. 111-116 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.