3 min.
Unikasz past do zębów z fluorem? Stomatolożka wyjaśnia, czy dobrze robisz

Mycie zębów / istock
Najnowsze
27.01.2021
Fetysze – czym są, kiedy fetysz staje się niezdrowy?
27.01.2021
Monika Mrozowska pokazała zdjęcia wykonane cztery dni po porodzie. „Tak ma prawo wyglądać ciało”
27.01.2021
Dwa dni wolnego dla ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Nowe przepisy już obowiązują
27.01.2021
Zaskakujący przypadek. Dwa zakażenia w dwa miesiące dwoma różnymi szczepami SARS-CoV-2
26.01.2021
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Fluor szkodzi? I to najbardziej ten w dziecięcych pastach do zębów? To nie do końca prawda. Wielu dentystów uspokaja: teorie o negatywnym działaniu fluoru na nasz organizm są mocno przesadzone. O tym, jak fluor oddziałuje na zdrowie pytamy lek. dent. Małgorzatę Turno-Kornafel z Medicover Stomatologia oraz lek. med. Joannę Ciołek z Centrum Medycznego Damiana.
Fluor – suplementacja
Fluor jest pierwiastkiem, który szkodzi zarówno w nadmiarze, jak i w niedoborze. Właśnie z tego powodu nie warto zażywać preparatów z fluorem bez konsultacji z lekarzem. Nie chodzi tutaj jednak o ten, który zawierają pasty do zębów!
– Fluor nie szkodzi, gdy jest stosowany w odpowiednich, fizjologicznych ilościach, których nasz organizm potrzebuje. Jeżeli nie zażywamy dodatkowo fluoru np. w tabletkach, nie pijemy zbyt dużej ilości wody zawierającej fluor, nie spożywamy produktów, które go zawierają, to nie jesteśmy narażeni na jego nadmiar.
Oczywiście poziom fluoru w organizmie można zbadać, ale należy mieć świadomość, że jego stężenie nie zawsze będzie wiarygodne, ponieważ często dochodzi do nagromadzenia fluoru w tkankach. Można badać ilość fluoru wydalanego z moczem, ale ma to pewne ograniczenie, dlatego wynik nie zawsze będzie wymierny – wyjaśnia lek. med. Joanna Ciołek z CMD.
Fluoryzacja – warto?
Do niedawna woda w krajach UE była fluorowana. Po ostatnich doniesieniach zrezygnowano jednak z tego pomysłu, by nie narażać się na niepożądane działanie nadmiaru pierwiastka. W celu profilaktyki przeciwko próchnicy stosowano także tabletki z fluorem, które podawano dzieciom i nastolatkom.
Jak jest obecnie? Za najlepszą i najbardziej bezpieczną metodę uznaje się środki podawane zewnętrznie na zęby. Mowa tutaj o zabiegu fluoryzacji czy lakierowania zębów. Tylko stomatolog wie, jaka dawka fluoru będzie potrzebna.
– Fluoryzacja spełnia ważne zadanie w trosce o mocne i zdrowe zęby. Zaliczana jest do podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii i ma za zadanie wysycić szkliwo zębów fluorem, który posiada właściwości przeciwpróchnicowe. Sam zabieg jest bardzo szybki i zupełnie nieinwazyjny. Jest to bardzo prosta procedura stomatologiczna, która polega na pokryciu zębów preparatami bogatymi we fluor.
Stężenia i dawki są indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta. Jest to szczególnie ważne, bowiem szkliwo zabezpieczone preparatem z fluorem jest lepiej chronione przed niszczącym działaniem bakterii i przed rozwojem próchnicy. Systematycznie przeprowadzana profilaktyka fluorowa u dzieci i dorosłych sprzyja prawidłowemu rozwojowi oraz wzmocnieniu zębów, chroni również zdemineralizowane, osłabione, popękane szkliwo, gdzie fluor działa na zasadzie remineralizatora – mówi lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.
Pasta z fluorem – co na to rodzice?
Jak wynika z raportu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” zrealizowanego na zlecenie Medicover Stomatologia, ponad połowa dzieci używa pasty z fluorem, a przeszło 1/5 rodziców nie ma pojęcia czy pasta ich dziecka go zawiera. Spośród grup dzieci młodszych znacznie mniej osób używa pasty z fluorem niż wśród grup dzieci starszych. Ponadto, wśród rodziców panuje często przekonanie, że fluor jest szkodliwy.
– Decydując się na stosowanie fluoru, powinniśmy rozróżnić fluor zawarty w pastach do zębów czy lakierach fluorowych, który stosujemy w profilaktyce stomatologicznej, od fluoru który dostarczamy z wodą, pożywieniem. Jego nadmiar może działać na nasz organizm niekorzystnie i powodować tak jak wszystkie przedawkowane leki skutki uboczne – dodaje stomatolożka.
Materiał powstał we współpracy z Medicover Stomatologia i 38 Content Communication.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

27.01.2021
„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

26.01.2021