Przejdź do treści

Uprawianie seksu w ciąży – kiedy jest bezpieczny, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?

kobieta w ciąży
Fot. Angelov / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przez 9 miesięcy ciąży kobiety często spotykają się z dylematem, czy uprawiać seks. Okazuje się, że nie istnieją przeciwwskazania do intymnych zbliżeń podczas trwania ciąży. Warto jednak wiedzieć, jakie pozycje seksualne będą najbezpieczniejsze i w którym momencie ciąży lepiej z seksu zrezygnować.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Czy można uprawiać seks w czasie ciąży? Tak, jeśli przestrzega się kilku zasad i postępuje zgodnie z wytycznymi lekarzy. Podczas ciąży zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale także przyzwyczajenia i preferencje, emocje, nastrój, a w pierwszym trymestrze często dokuczają mdłości oraz inne dolegliwości.

Kiedy można uprawiać seks w czasie ciąży?

Zdarzają się pary, które pomimo ochoty na seks w czasie ciąży, odmawiają sobie intymności, bojąc się wyrządzenia jakiejkolwiek krzywdy kobiecie lub dziecku rozwijającemu się w jej łonie. Możecie być jednak spokojni – jeżeli ciąża przebiega normalnie, współżycie małżonków jest wręcz mile widziane.

Hormony mogą być nie tylko przyczyną zmiany nastroju. Są odpowiedzialne także za obecność lub brak ochoty na seks w ciąży. Bardzo często w pierwszym trymestrze ciąży para przyzwyczaja się do nowej sytuacji, a w drugim, gdy miną poranne dolegliwości i brzuszek jeszcze nie przeszkadza, przyszli rodzice wracają do aktywnego życia seksualnego. Mogą oczywiście zdarzyć się wyjątki od tej reguły. Ciąża każdej kobiety przebiega nieco inaczej. Być może poczujesz przypływ ochoty na seks w pierwszych tygodniach ciąży. W takim wypadku nie ma co czekać na drugi trymestr. Skonsultuj się z lekarzem i jeśli nie będzie on widział przeszkód zdrowotnych, ciesz się seksem w czasie ciąży. Niektórym przyszłym ojcom trzeba najpierw wyjaśnić, że podczas stosunku nie mogą wyrządzić krzywdy dziecku, ponieważ jest ono chronione przez płyn owodniowy, łożysko i macicę. Dlatego nie ma konieczności bycia nadmiernie ostrożnym.

Kobieta całuje mężczyznę

Seks z kobietą w ciąży

Wiele kobiet twierdzi, że podczas ciąży miały silniejsze orgazmy. Niektóre przyznają nawet, że doświadczyły orgazmu po raz pierwszy właśnie w okresie ciąży. Dzieje się tak głównie z powodu fizjologii. W czasie ciąży dochodzi do zwiększenia dopływu krwi do macicy i narządów płciowych. Wszystko to sprawia, że wrażenia stają się bardziej intensywne. Zmiany w odczuwaniu swojego ciała mogą mieć też przeciwne konsekwencje. Niektóre kobiety w ciąży nie lubią dotykania swoich piersi, o czym należy uprzedzić partnera.

Pozycje seksualne w ciąży

Jeżeli przez pierwsze 4–5 miesięcy można uprawiać seks w dowolnej pozycji, to wraz z pojawieniem się brzucha należy zachować ostrożność. Oczywiście stosunek seksualny nie zaszkodzi ani niemowlęciu, ani kobiecie w ciąży, należy jednak unikać ucisku na brzuch. Z drugiej strony poszukiwanie nowych pozycji może urozmaicić życie seksualne pary. Jeśli kobieta czuje się komfortowo, może znajdować się na górze, w pozycji na jeźdźca. Jednak uprawiając seks w 8. miesiącu ciąży i później, lepiej unikać tej pozycji. Wypróbuj pozycję w leżeniu na boku i nie bój się eksperymentować!

Zobacz także

Seks oznacza zbliżenie

Kontynuacja życia seksualnego (pod warunkiem, że nie jest zabroniona przez lekarza) może wnieść wiele zalet w życie przyszłych rodziców. Przecież wszystko, co przynosi korzyści młodej mamie, jest również dobre dla dziecka. Innymi słowy, nie należy odmawiać sobie intymnych zbliżeń. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których lepiej powstrzymać się od seksu. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni rozumieć, że najważniejsze jest zdrowie mamy i dziecka. Nie wolno jednak rezygnować kontaktu fizycznego, należy nadal przytulać się, trzymać za ręce, całować oraz poświęcać sobie tyle czasu, ile to tylko możliwe.

Seks w 9. miesiącu ciąży

Wiele osób błędnie uważa, że stosunek seksualny może wywołać przedwczesny poród. Lekarze zaprzeczają takim teoriom. Podczas orgazmu mięsień macicy napina się na kilka sekund, ale to nie wystarczy do rozpoczęcia porodu, jeżeli dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy dziecko jest przenoszone. W przypadku kobiet, które nie urodziły dziecka przed 40. tygodniem, lekarze zalecają seks z partnerem. Stosunek płciowy pomaga bowiem naturalnie wywołać poród bez uciekania się do środków medycznych. Seks jest jednak przeciwwskazany, jeżeli odeszły już wody płodowe. Aby uniknąć przeniesienia infekcji przed porodem, lepiej jest także użyć prezerwatywy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.