4 min.
USG kręgosłupa ‒ na czym polega? Przygotowanie do badania i jego koszt

Fot. Aidman / stock.adobe.com
USG kręgosłupa jest metodą diagnostyczną, która stanowi uzupełnienie obrazowania rentgenowskiego i tomograficznego. Istotą USG kręgosłupa jest zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek. Badanie USG kręgosłupa szyjnego czy piersiowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Inaczej jest w przypadku USG kręgosłupa lędźwiowego.
Spis treści
Badanie USG ma obecnie szerokie zastosowanie. Pozwala między innymi zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólowych, umożliwia także stwierdzenie wad rozwojowych u płodu, np. bezczaszkowie i rozszczep kręgosłupa. USG kręgosłupa znalazło szczególne zastosowanie w diagnostyce schorzeń u niemowląt i małych dzieci.
USG kręgosłupa ‒ na czym polega?
Badanie USG kręgosłupa pozwala wykryć nieprawidłowości i zmiany (nawet bardzo małe) w okolicy kręgosłupa. Umożliwia uzyskanie obrazu przekroju badanego odcinka. Aparat do USG kręgosłupa składa się z 2 podstawowych elementów: emitera fal ultradźwiękowych i ich odbiornika. Fale rozchodzące się w tkankach ulegają odbiciu i wracają do odbiornika, a na ekranie urządzenia ukazuje się obraz narządu i tkanek. Badanie USG kręgosłupa jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne. Może być wielokrotnie powtarzane u tej samej osoby, nawet w niewielkich odstępach czasu. Jest to nieinwazyjna i dokładna metoda diagnostyki obrazowej, stanowiąca uzupełnienie obrazowania rentgenowskiego i tomograficznego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
USG kręgosłupa ‒ zastosowanie
Badanie umożliwia zdiagnozowanie zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak bezczaszkowie i rozszczep kręgosłupa. USG kręgosłupa wykonuje się w celu rozpoznania przyczyn dolegliwości bólowych, obrzęku, służy także ocenie stanu mięśni i stawów. Badanie USG kręgosłupa pozwala ocenić stan i funkcjonowanie narządów i tkanek, wykryć nieprawidłowości oraz znaleźć ich przyczynę.
USG kręgosłupa umożliwia wykrycie obecności lub braku prawidłowych anatomicznych struktur kręgosłupa oraz ocenę stanu tkanki okołokręgosłupowej i struktur wewnątrzkręgosłupowych ‒ w szczególności ich budowę, położenie oraz ruchomość rdzenia kręgowego. U dzieci i niemowląt USG kręgosłupa zleca się po urazach, w niedowładach kończyn dolnych oraz w celu weryfikacji objawów wskazujących, np. na przepuklinę oponowo-rdzeniową lub zwężenie odbytnicy. USG kręgosłupa u dzieci zalecane jest zwykle przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego.
USG kręgosłupa ‒ rodzaje
Warto pamiętać, że w przypadku schorzeń związanych z kręgosłupem najczęściej zleca się badanie rentgenowskie lub tomografię komputerową. USG kręgosłupa pełni rolę uzupełniającą. Niemniej jednak, w przypadku małych pacjentów, noworodków, niemowląt i dzieci, stanowi metodę najbezpieczniejszą i najłatwiejszą do wykonania spośród trzech wymienionych. USG kręgosłupa wykonuje się zwykle w nowoczesnych, prywatnych placówkach. Wszystkie odcinki kręgosłupa mogą podlegać badaniu USG, stąd lekarz może zlecić wykonanie:
- USG kręgosłupa szyjnego,
- USG kręgosłupa piersiowego,
- USG kręgosłupa lędźwiowego.
Zobacz także
USG kręgosłupa lędźwiowego ‒ przygotowanie
Badanie USG kręgosłupa wykonywane jest w pracowni USG pod kontrolą lekarza. Każdy pacjent zgłaszający się na badanie powinien przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG i innych mających związek z podejrzewanym schorzeniem. Przy rejestracji na badanie USG kręgosłupa należy poinformować o przyjmowanych lekach. W dniu USG kręgosłupa lędźwiowego pacjent powinien pozostawać na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem. Dzień przed badaniem zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, pozbawionej produktów wzdymających i napojów gazowanych. W dniu badania zabrania się palenia papierosów i żucia gumy.
W przypadku niemowląt zaleca się karmienie niemowlęcia przed badaniem USG kręgosłupa w celu uspokojenia i odprężenia dziecka. W czasie badania dziecko pozostaje całkowicie rozebrane. Rodzice powinni zaopatrzyć dziecko w smoczek, pieluszkę i ulubiony kocyk. Powinni przynieść ze sobą wcześniejsze wyniki USG głowy dziecka.
USG kręgosłupa ‒ przeciwwskazania
Badanie USG kręgosłupa jest bezpieczne i nieinwazyjne. Może być wielokrotnie wykonywane u tej samej osoby. Niemniej jednak, w przypadku infekcji, oparzeń w obszarze badania czy ran otwartych nie zaleca się wykonywanie badania USG.
USG kręgosłupa ‒ cena
Badanie USG kręgosłupa nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonywane jest w nielicznych placówkach, wyłącznie prywatnie. Cena USG kręgosłupa sięga od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku USG kręgosłupa szyjnego czy USG kręgosłupa lędźwiowego cena badania jest porównywalna.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023