Przejdź do treści

USG kręgosłupa ‒ na czym polega? Przygotowanie do badania i jego koszt

Ultrasonograf do wykonania USG kręgosłupa
Fot. Aidman / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus, lekarze rodzinni
Powtarzał: dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii. Michał Domaszewski o rekordach zakażeń w Polsce
Kobieta wstrzykuje sobie insulinę w brzuch
Insulina przy cukrzycy typu II – czy można ją odstawić tak, jak zrobił to Lech Wałęsa? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Wielka lekcja WF tylko dla dziewcząt. Wraz z nimi ćwiczyć będą Otylia Jędrzejczak, Anita Włodarczyk i inne mistrzynie sportu
Rusza akcja „Mistrzynie w Szkołach” skierowana do uczennic. Otylia Jędrzejczak: będę przekonywać je, że lekcja WF może być fajna
Wkładka wewnątrzmaciczna
Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa
kobieta w wannie
Częste mycie skraca życie? Zdziwisz się, ile prawdy jest w tym powiedzeniu!

USG kręgosłupa jest metodą diagnostyczną, która stanowi uzupełnienie obrazowania rentgenowskiego i tomograficznego. Istotą USG kręgosłupa jest zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek. Badanie USG kręgosłupa szyjnego czy piersiowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Inaczej jest w przypadku USG kręgosłupa lędźwiowego.

Badanie USG ma obecnie szerokie zastosowanie. Pozwala między innymi zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólowych, umożliwia także stwierdzenie wad rozwojowych u płodu, np. bezczaszkowie i rozszczep kręgosłupa. USG kręgosłupa znalazło szczególne zastosowanie w diagnostyce schorzeń u niemowląt i małych dzieci.

USG kręgosłupa ‒ na czym polega?

Badanie USG kręgosłupa pozwala wykryć nieprawidłowości i zmiany (nawet bardzo małe) w okolicy kręgosłupa. Umożliwia uzyskanie obrazu przekroju badanego odcinka. Aparat do USG kręgosłupa składa się z 2 podstawowych elementów: emitera fal ultradźwiękowych i ich odbiornika. Fale rozchodzące się w tkankach ulegają odbiciu i wracają do odbiornika, a na ekranie urządzenia ukazuje się obraz narządu i tkanek. Badanie USG kręgosłupa jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne. Może być wielokrotnie powtarzane u tej samej osoby, nawet w niewielkich odstępach czasu. Jest to nieinwazyjna i dokładna metoda diagnostyki obrazowej, stanowiąca uzupełnienie obrazowania rentgenowskiego i tomograficznego.

USG kręgosłupa ‒ zastosowanie

Badanie umożliwia zdiagnozowanie zaburzeń rozwojowych u dziecka, takich jak bezczaszkowie i rozszczep kręgosłupa. USG kręgosłupa wykonuje się w celu rozpoznania przyczyn dolegliwości bólowych, obrzęku, służy także ocenie stanu mięśni i stawów. Badanie USG kręgosłupa pozwala ocenić stan i funkcjonowanie narządów i tkanek, wykryć nieprawidłowości oraz znaleźć ich przyczynę.

USG kręgosłupa umożliwia wykrycie obecności lub braku prawidłowych anatomicznych struktur kręgosłupa oraz ocenę stanu tkanki okołokręgosłupowej i struktur wewnątrzkręgosłupowych ‒ w szczególności ich budowę, położenie oraz ruchomość rdzenia kręgowego. U dzieci i niemowląt USG kręgosłupa zleca się po urazach, w niedowładach kończyn dolnych oraz w celu weryfikacji objawów wskazujących, np. na przepuklinę oponowo-rdzeniową lub zwężenie odbytnicy. USG kręgosłupa u dzieci zalecane jest zwykle przez neonatologa, pediatrę lub neurologa dziecięcego.

USG kręgosłupa ‒ rodzaje

Warto pamiętać, że w przypadku schorzeń związanych z kręgosłupem najczęściej zleca się badanie rentgenowskie lub tomografię komputerową. USG kręgosłupa pełni rolę uzupełniającą. Niemniej jednak, w przypadku małych pacjentów, noworodków, niemowląt i dzieci, stanowi metodę najbezpieczniejszą i najłatwiejszą do wykonania spośród trzech wymienionych. USG kręgosłupa wykonuje się zwykle w nowoczesnych, prywatnych placówkach. Wszystkie odcinki kręgosłupa mogą podlegać badaniu USG, stąd lekarz może zlecić wykonanie:

  • USG kręgosłupa szyjnego,
  • USG kręgosłupa piersiowego,
  • USG kręgosłupa lędźwiowego.

Zobacz także

USG kręgosłupa lędźwiowego ‒ przygotowanie

Badanie USG kręgosłupa wykonywane jest w pracowni USG pod kontrolą lekarza. Każdy pacjent zgłaszający się na badanie powinien przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG i innych mających związek z podejrzewanym schorzeniem. Przy rejestracji na badanie USG kręgosłupa należy poinformować o przyjmowanych lekach. W dniu USG kręgosłupa lędźwiowego pacjent powinien pozostawać na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem. Dzień przed badaniem zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, pozbawionej produktów wzdymających i napojów gazowanych. W dniu badania zabrania się palenia papierosów i żucia gumy.

W przypadku niemowląt zaleca się karmienie niemowlęcia przed badaniem USG kręgosłupa w celu uspokojenia i odprężenia dziecka. W czasie badania dziecko pozostaje całkowicie rozebrane. Rodzice powinni zaopatrzyć dziecko w smoczek, pieluszkę i ulubiony kocyk. Powinni przynieść ze sobą wcześniejsze wyniki USG głowy dziecka.

USG kręgosłupa ‒ przeciwwskazania

Badanie USG kręgosłupa jest bezpieczne i nieinwazyjne. Może być wielokrotnie wykonywane u tej samej osoby. Niemniej jednak, w przypadku infekcji, oparzeń w obszarze badania czy ran otwartych nie zaleca się wykonywanie badania USG.

USG kręgosłupa ‒ cena

Badanie USG kręgosłupa nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonywane jest w nielicznych placówkach, wyłącznie prywatnie. Cena USG kręgosłupa sięga od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku USG kręgosłupa szyjnego czy USG kręgosłupa lędźwiowego cena badania jest porównywalna.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Mezoterapia igłowa – wskazania, przebieg, efekty, przeciwwskazania

fenyloketonuria - kobieta bawi się z małym dzieckiem

Fenyloketonuria – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Dziecko płaczące z powodu gorączki przy ząbkowaniu

Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak zbić gorączkę?

kobieta pod drenażu limfatycznego

Czym jest drenaż limfatyczny? Efekty, przeciwwskazania

kobieta ma przeprowadzany zabieg kriolipolizy na brzuchu

Czym jest kriolipoliza? Efekty, przeciwwskazania

Ćwiczenia na plecy na siłowni, w domu – jak rozciągnąć plecy?

Kobieta przed komputerem

Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie

kobieta, nakładająca maść na problemy skórne twarzy

Ropień – przyczyny, objawy, leczenie. Rodzaje ropni

Kobieta cierpi na ból brzucha

Nerwica żołądka – objawy, leczenie, przyczyny

Konsultacja objawów rzeżączki u lekarza

Rzeżączka – objawy u kobiet i mężczyzn, leczenie

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – przyczyny, leczenie. Objawy ataku paniki

Osoba pilnowana przez lekarza podczas wykonywania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny – co to? Cena, gdzie go wykonać?

Skurcze łydek – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego. Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego. Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Kobieta w czerwonej bluzce jest u alergologa, który nakłuwa jej rękę i robi badanie

Testy alergiczne z krwi i skórne – wskazania i przebieg

lekarz wstrzykuje kobiecie płyn pod skórę w okolicy oczu

Karboksyterapia – ile potrzeba zabiegów i jakie są efekty?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Wygląd języka – co popękany lub żółty mówi o zdrowiu?

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

szczepienie

Tężec – objawy, szczepionka, profilaktyka zakażenia

kobieta z bólem wątroby

WZW B – szczepienie, objawy, leczenie, przyczyny i dieta

włosy z łupieżem

Łupież – przyczyny, leczenie. Jak pozbyć się łupieżu?

żółtaczka

WZW A – szczepionka, objawy, leczenie. Jak można się zarazić?

wątroba

Marskość wątroby – objawy, leczenie, rokowania, dieta

Kobieta oglądająca swoją skórę w poszukiwaniu liszajca

Liszajec zakaźny u dzieci i u dorosłych – leczenie i objawy