Przejdź do treści

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety

Używasz tamponów? A na pewno robisz to dobrze? 10 błędów, które popełniają kobiety Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wydaje ci się, że używasz tamponów w poprawny sposób? Właśnie, może tylko ci się wydaje… Podczas tej pozornie prostej czynności wiele kobiet popełnia błędy – sprawdź, czy ty też ich nie robisz!

Używanie tamponów jest bardzo wygodne podczas menstruacji i wydawać by się mogło, że podczas ich stosowania trudno o błędy. W rzeczywistości jednak tak nie jest – wiele błędów możesz popełniać zupełnie nieświadomie. Sprawdź, czy któreś z tych dziesięciu zachowań nie jest ci obce.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Regular beżowe, 1 szt
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 50 ml
59,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Podpaska wielorazowa WIMIN Pad
od 30,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne protect, 1 sztuka
90,00 zł

Świadomie używasz więcej niż jednego tamponu

Wkładanie do pochwy więcej niż jednego tamponu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli twoje krwawienie jest mocne, przerzuć się na tampony o większej chłonności lub wraz z tamponem załóż podpaskę. Dwa tampony włożone jednocześnie nie będą bardziej chłonne, a tylko niewygodne i mogą spowodować podrażnienia.

Trzymasz tampony luzem w torebce

Każda kobieta doskonale wie, że warto mieć przy sobie środki higieniczne na wypadek pojawienia się menstruacji wcześniej. Wiele z nas po prostu nosi luzem tampony w torebce – to duży błąd! Mimo, że tampony są opakowane w folię, to może dojść do jej uszkodzenia i tampon narażony będzie na kontakt z nie zawsze doskonale czystym wnętrzem torebki.  Lepiej przechowywać tampony w kosmetyczce lub kieszonce.

Nie sprawdzasz, co ile wymieniać tampon

Syndrom szoku toksycznego jest poważnym zagrożeniem i rozwijać się może wtedy, kiedy nosimy tampon zbyt długo. Ze względu na rozwinięcie się potencjalnie niebezpiecznej choroby, tampon trzeba wymienić po maksymalnie ośmiu godzinach noszenia (lepiej to robić częściej), nawet jeśli krwawienie jest bardzo lekkie. Spróbuj zapamiętać, o której godzinie zmieniasz tampon, a jeśli masz z tym problemy – zapisz w kalendarzyku lub ustaw sobie alarm.

Kobieta siedzi

Nie myjesz rąk przed włożeniem tamponu

Po włożeniu tamponu zawsze myjesz ręce – ale czy robisz to także PRZED? Ręce są siedliskiem bakterii, więc należy umyć je także przed aplikacją środków higienicznych. Dzięki temu masz pewność, że do twojej pochwy nie dostają się żadne niepożądane patogeny.

Używasz tamponów tylko o jednej chłonności

Bez znaczenia, który to dzień okresu, korzystasz tylko z tamponów o jednej chłonności? Nie popełniaj tego błędu! Badania pokazują, że korzystanie z mocno chłonnych tamponów wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu szoku toksycznego. Dobieraj więc chłonność do swoich potrzeb i dnia okresu.

Menstruacyjne środki higieniczne

Nie zmieniasz tamponu po wizycie na basenie

Jeśli jesteś aktywna fizycznie i uwielbiasz pływanie, to tampony dają ci możliwość cieszenia się treningiem nawet podczas okresu. Po pływaniu koniecznie wymień tampon, nawet jeśli nie czujesz takiej potrzeby.

Nie sprawdzasz daty ważności

Na każdym opakowaniu tamponów znajduje się data ważności produktu – wiele kobiet jej nie sprawdza, zakładając, że w tamponie nie ma nic, co mogłoby się zepsuć… Tak naprawdę nie wiesz jednak, jak zachowuje się dany produkt po upływanie wskazanego przez producenta czasu. Dlatego nie używaj tamponów, które stoją w twojej łazienkowej szafce za długo.

Aplikujesz za płytko

Podczas noszenia tamponów nie powinien być odczuwalny ból czy dyskomfort – są one aplikowane w miejsce, które nie jest wrażliwe. Jeśli jednak włożysz tampon zbyt płytko, będzie to bolesne lub niewygodne. Jeśli podczas noszenia zdarza ci się to czuć – prawdopodobnie nie wkładasz środków higienicznych wystarczająco głęboko. Jeśli masz z tym problemy, spróbuj używać tamponów z aplikatorem.

Używasz tamponów przy wydzielinach

Wydzieliny są naturalną częścią kobiecego układu rozrodczego i zmieniają się w zależności od dnia cyklu – w niektóre dni jest ich więcej niż w inne. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w środku cyklu może się też pojawić krwawy śluz, który nie zwiastuje jednak menstruacji. Gdy pojawia się wydzielina, nie korzystaj z tamponów! Ich stosowanie poza okresem zmienia pH pochwy, zwiększa ryzyko infekcji oraz suchości pochwy. Jeśli wydzieliny z pochwy cię niepokoją – odwiedź ginekologa.

Używasz tamponów non stop

Chociaż tampony są bardzo wygodne, to stosowanie ich przez całą dobę nie jest obojętne dla zdrowia – zwiększa to ryzyko syndromu szoku toksycznego i infekcji pochwy. Dlatego przynajmniej na noc skorzystaj z podpasek albo kubeczka menstruacyjnego.

 

Bibliografia/Źródła: Cosmopolitan

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Butelki wina

Wieczór bez wina to nie wieczór? Sprawdź, co się dzieje z twoim organizmem, gdy po kieliszek sięgasz codziennie

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

5 codziennych czynności, które mogą pogorszyć stan twojej skóry

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

Woda z miodem i cytryną – remedium na wiele dolegliwości czy przereklamowany specyfik?

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

Zwróć uwagę na te sygnały. Może się okazać, że nie tolerujesz glutenu

Kobieta

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

Wzdęcia po seksie? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże

Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel

Co może się stać, gdy zjesz spleśniałe jedzenie? Sprawdziłyśmy!

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów /fot. iStock

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów

×