Przejdź do treści

W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual

W aptece brakuje 215 leków / unsplash
W aptece brakuje 215 leków / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W lipcu w aptekach w całym kraju może brakować nawet 215 leków. 

W aptekach brakuje leków

Preparaty stosowane w chorobach rzadkich, ale też w depresji, astmie, cukrzycy czy zakrzepicy, trafiły na listę leków, których może zabraknąć w aptekach w całym kraju. W wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znalazło się 215 pozycji.

To między innymi:

  • Berodual wykorzystywany w leczeniu chorób układu oddechowego,
  • Clexane, lek na receptę o działaniu przeciwzakrzepowym,
  • Humulin R oraz Humulin N, czyli insulina ludzka stosowana w leczeniu cukrzycy,
  • Neoparin, czyli lek przeciwzakrzepowy wykorzystywany w kardiologii,
  • Neocate Junior, dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci.

Pełną listę opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia znajdziesz TUTAJ.

Dlaczego leków brakuje?

To nie pierwsze obwieszczenie Ministra Zdrowia dotyczące braków w lekach. W ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się doniesienia na temat problemów z dostępnością leków i innych wyrobów medycznych.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia nie wyjaśnia przyczyn problemów z dostępnością leków.

„Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. 1977 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 830, 974 i 1095) ustala się na dzień 1 lipca 2022 r. wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia” – czytamy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.