Przejdź do treści

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy – na czym polega?

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy – na czym polega? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dzisiejsza medycyna estetyczna daje kobietom sporo możliwości. Jednym z zabiegów, na które decydują się niektóre panie, jest waginoplastyka. Na czym ona polega? Czy można się spodziewać spektakularnych efektów? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu? Czy trzeba się do niego jakoś przygotować?

Czym jest waginoplastyka? 

Waginoplastyka to plastyka pochwy, czyli zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Polega on na zwężeniu zbyt szerokiego wejścia do pochwy tak, aby przywrócić poprzedni wygląd, np. po porodzie lub po prostu go zmienić. Wbrew pozorom, tego typu korekta wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również na aspekty zdrowotne i psychologiczne. W wielu przypadkach zabieg ten pomaga przywrócić komfort fizyczny.

Efekty waginoplastyki 

Waginoplastyka sprawia, że ściany pochwy stają się węższe i bardziej elastyczne na całej długości, natomiast mięśnie bardziej napięte. Dzięki temu odczuwalna jest większa przyjemność podczas seksu. Co więcej, zmienia się wygląd miejsc intymnych, dzięki czemu kobiety czują się bardziej atrakcyjne i pewne siebie. Okazuje się również, że waginoplastyka pozytywnie wpływa na zdrowie – zmniejsza się dzięki niej liczba zakażeń pochwy, dochodzi też do zminimalizowania częstotliwości występowania upławów.

Wskazania do plastyki pochwy 

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu jest plastyka pochwy po porodzie – zwłaszcza jeśli był on wyjątkowo trudny lub dziecko wyróżniało się wysoką masą urodzeniową. Nierzadko decydują się na nią również kobiety po kilku porodach oraz po pęknięciu pochwy. Do wiotkości czy uszkodzenia pochwy dochodzi też w wyniku otyłości oraz nadwagi, a także podnoszenia dużych ciężarów.  

Czasem wymienione czynniki skutkują destrukcją mięśni dna miednicy oraz rozciągnięciem mięśni okrężnych, a to z kolei prowadzi do powiększenia wejścia pochwy oraz obniżenia się krocza. Kobiety z takimi problemami również często decydują się na waginoplastykę, ponieważ pogarsza się wówczas jakość życia seksualnego, a także dochodzi do nietrzymania moczu 

U niektórych kobiet wpływ na decyzję dotyczącą zabiegu mają wady wrodzone obejmujące tkankę łączną. Waginoplastyka wskazana jest także w przypadkach, kiedy w obrębie pochwy zaszły fizjologiczne zmiany charakterystyczne dla menopauzy. Warto tutaj także wymienić brak satysfakcji z wyglądu pochwy czy niezaspokojenie podczas seksu. Czasem rozluźnienie pochwy wiąże się także z takimi symptomami, jak: 

 • obniżenie libido, 
 • atrofia i suchość pochwy, 
 • niemożność osiągnięcia orgazmu, 
 • osłabienie doznań seksualnych.
Agnieszka Żalińska

Przeciwwskazania do zwężania pochwy 

Jak w przypadku każdego zabiegu, tak i do zwężania pochwy istnieją pewne przeciwskazania. Są to: 

 • problemy z krzepnięciem krwi, 
 • nowotwory, 
 • zły stan zdrowia, 
 • ciąża (lub planowanie ciąży), 
 • menstruacja, 
 • schorzenia, które utrudniają gojenie tkanek, 
 • choroby ginekologiczne (w tym infekcje dróg rodnych),
 • aktywne infekcje wirusowe (np. opryszczka), 
 • nałogi (papierosy, alkohol, narkotyki).

Plastyka pochwy – przebieg zabiegu 

Zanim zabieg plastyki pochwy zostanie wykonany, następuje konsultacja pacjentki z lekarzem. Przeprowadza on wywiad lekarski i tłumaczy, na czym polega cała procedura oraz jak przebiega, krok po kroku. Następnie zleca wykonanie odpowiednich badań, aby mieć pewność, że operacja może być przeprowadzona. Jeśli nie zostaną wykazane żadne nieprawidłowości, przeprowadza się waginoplastykę. 

Na początku lekarz anestezjolog podaje pacjentce pełne znieczulenie, a następnie specjalista chirurgii ginekologicznej nacina tylną ścianę pochwy i pozbywa się nadmiaru zwiotczałych i rozciągniętych tkanek. Później dokonuje zszycia mięśni i śluzówki pochwy przy wykorzystaniu specjalnych, wchłanialnych nici, których nie trzeba później usuwać – dzięki temu rany goją się szybciej. Podczas zabiegu można też usunąć blizny, które powstały po nacięciu krocza, a także naprawić defekty mięśni dna miednicy i mięśnia opuszkowo-gąbczastego. Waginoplastyka obejmuje również plastykę krocza. 

Cała operacja trwa od 90 do 120 minut. Pacjentka wybudza się około 2 godziny po jej zakończeniu. Zwykle zaleca się, aby po przeprowadzonym zabiegu pozostała ona przez dobę w szpitalu – dzięki temu może być poddana kontroli lekarskiej oraz pielęgniarskiej, a w razie wystąpienia problemów, od razu zostanie jej udzielona pomoc. Zdarza się jednak, że niektóre panie wracają do domu jeszcze tego samego dnia.

Tatiana Okupnik o przebytej waginoplastyce

Jak się przygotować do zwężania pochwy? 

Do przeprowadzenia zabiegu waginoplastyki trzeba się odpowiedni przygotować. Przede wszystkim należy do niego podejść na czczo – wynika to z faktu, że wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym. Miejsca intymne trzeba też dokładnie wydepilować i to w dniu zabiegu, najlepiej przy pomocy golarki mechanicznej – zminimalizuje to ryzyko infekcji, a operacja będzie przeprowadzana w higienicznych warunkach. W razie potrzeby należy też odstawić lekarstwa, które doprowadzają do zmniejszenia krzepliwości krwi.

Rekonwalescencja po zabiegu zwężania pochwy 

Aby pochwa mogła do siebie „dojść”, należy wstrzymać się z aktywnością seksualną przez 6 tygodni. Nie należy przez ten czas podejmować również dużych aktywności sportowych, lepiej ograniczyć się do spacerów. Odradza się w tym czasie korzystania z solarium oraz sauny. Trzeba też szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Powikłania po plastyce pochwy 

Jak każda interwencja chirurgiczna, waginoplastyka może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Te najczęstsze to: 

 • obrzęk krocza, 
 • bóle w okolicach krocza, 
 • zasinienie, 
 • infekcje, 
 • krwawienie. 

Oprócz tego czasem pojawiają się takie problemy jak: 

 • podskórne zgrubienia, 
 • zakrzepica żylna, 
 • przerost blizn, 
 • problemy z czuciem.

Ile kosztuje zabieg waginoplastyki? 

Średni koszt zabiegu waginoplastyki plasuje się na poziomie 6000 zł. W mniejszych miejscowościach, jak np. Lubin, cena może być dużo niższa, na poziomie 4000 zł. Jednak w większych miastach bywa ona nawet dwa razy wyższa i dochodzi do 8000 zł – tyle kosztuje ten zabieg w niektórych ośrodkach medycznych np. we Wrocławiu czy Krakowie. Plastyka pochwy może być też refundowana, ale tylko wtedy, gdy istnieją do niej poważne wskazania, takie jak obniżenie ścian pochwy i konieczność implantacji siatki podtrzymującej. NFZ może także sfinansować zabieg, jeśli zbyt szeroka pochwa skutkuje nietrzymaniem moczu. 

 

Bibliografia 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7857744/ [dostęp 15.03.22]. 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3593621/ [dostęp 15.03.22]. 
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17921776/ [dostęp 15.03.22].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.