Przejdź do treści

Wkładasz tę roślinę do wielkanocnego koszyczka? Uważaj! Można się nią poważnie zatruć

Koszyczek wielkanocny - Hello Zdrowie
Bukszpan jest bardzo popularną rośliną źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ma właściwości lecznicze, piękne liście i jest łatwy w uprawie. Chętnie sadzimy go w ogrodzie, przyozdabiamy nim balkony czy nawet mieszkania. Ci, którzy kultywują tradycję wielkanocną, włożą go do koszyczka ze święconką. Uwaga! Bukszpan mimo tak licznych zalet, jest trującą rośliną!

Pod żadnym pozorem tego nie jedz!

Bukszpan to roślina, którą wiele osób uprawia w ogrodach lub zdobi nią swoje balkony. Nic dziwnego: piękny, długowieczny i prosty w pielęgnacji krzew, jest bardzo popularną i chętnie wykorzystywaną w dekoracjach rośliną.

Medycyna ludowa doceniała bukszpan za właściwości zdrowotne. Uznawano, że wyciągi, okłady czy wywary z kory i liści tej rośliny obniżały gorączkę, łagodziły reumatyzm, sprawdzały się na opryszczkę czy też liszaje. Twierdzono, że ekstrakt z bukszpan działał przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy też przeciwkrwotocznie. Jednak pod żadnym pozorem nie powinno stosować się bukszpanu na własną rękę, ponieważ jest on rośliną trującą! I to w całości. Trujące są nawet jego korzenie, bo właśnie w nich znajdują się toksyczne alkaloidy.

Czym grozi kontakt z bukszpanem? I tu pragniemy uspokoić: niczym, jeśli go nie skonsumujemy. Możemy go swobodnie przycinać, pielęgnować czy też wieszać gałązki w domu, nie martwiąc się o naszą skórę. Do silnego zatrucia może dojść, jeśli połkniemy owoce lub liście bukszpanu.

Jak się objawia zatrucie bukszpanem?

Wiele z nas chętnie gałązkami tej rośliny ozdobi swoje koszyczki wielkanocne. I nie stanie się nic złego, jeśli posłużą one wyłącznie jako element dekoracyjny. Gorzej, jeśli dziecko będzie chciało spróbować, jak smakuje. Wtedy bardzo łatwo o nieszczęście. Pojawią się objawy zatrucia, takie jak:

W przypadku dzieci najprawdopodobniej będzie konieczna hospitalizacja i płukanie żołądka. Najlepiej więc trzymać tę roślinę z dala od maluchów, jak również od początku edukować dzieci, że bukszpan w koszyczku nie nadaje się do spożycia. I być czujnym. Albo całkowicie zrezygnować z tej ozdoby.

Bukszpan to także silna trucizna dla zwierząt domowych. Może poskutkować niewydolnością nerek albo uszkodzeniem wątroby. Wyższe stężenie toksycznych substancji zawierają zwłaszcza młode rośliny i nowe pędy.

Jeśli chcemy mieć odrobinę zieleni w koszyczku lub na wielkanocnym stole, znacznie bezpieczniejszą alternatywą będzie borówka wielkanocna. Możemy nią przyozdobić zarówno koszyczek wielkanocny jak i jajka czy wędliny na stole. Połknięcie liści borówki niczym nie grozi. Nadają one nie tylko wyjątkowy smak potrawom wielkanocnym, ale również są zdrowe. Zawierają bowiem insulinę, obniżającą poziom cukru we krwi.

Źródło: zielares.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.