Przejdź do treści

Wskazania, przebieg i powikłania zabiegu strumektomii. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?

Kobieta przechodząca zabieg strumektomii
Fot. Kalim / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Facebook.com
„Jesteś piękna! Nieważne, czy masz po ciąży wystający brzuch, bliznę po cesarce czy bardziej wiszące cycki” – młoda mama pokazała prawdziwe zdjęcie po porodzie
Unsplash
Dlaczego warto jeść tłuste ryby? Specjaliści z „Czytamy etykiety” wyjaśniają
Chcesz podkręcić swój seksualny apetyt? Sprawdź, czy twoja dieta jest bogata w tę witaminę
5 sygnałów, że należy zbadać cukier we krwi
istockphoto
„Że Niby Fit” na Instagramie: 5 kroków, jak nie przytyć w wakacje

Tyroidektomia to termin, którym określa się zabieg całkowitego usunięcia tarczycy. Natomiast strumectomia odnosi się do operacji polegającej na częściowym usunięciu gruczołu tarczowego.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Pomimo że tarczyca jest ważnym życiowo gruczołem ze względu na produkowane przez nią hormony, chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ze wskazań endokrynologicznych. Jest to związane z faktem, że łagodne zmiany, guzki na tarczycy mają tendencję do zezłośliwienia się w przyszłości. Po całkowitym usunięciu gruczołu konieczne jest suplementowanie syntetycznych hormonów tarczycowych do końca życia.

Rodzaje zabiegu strumektomii

Zakres zabiegu strumektomii uzależniony jest od wskazania do takiej operacji. W przypadku raka tarczycy najczęściej usuwany jest cały narząd wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Taki zabieg nazywany jest całkowitą (totalną) tyroidektomią. Typowa strumektomia, czyli niecałkowite (subtotalne) usunięcie tarczycy, wykonywana jest w przypadku obecności licznych zmian guzkowatych lub woli o aktywności hormonalnej. Wtedy pozostawia się fragment tarczycy, który wydziela hormony tarczycowe. Ostatnim rodzajem zabiegu, najrzadziej przeprowadzanym, jest usunięcie jedynie fragmentu tarczycy lub jednego z płatów. Najczęściej dokonuje się go w przypadku obecności pojedynczych zmian. Chirurdzy niechętnie decydują się na tego typu zabiegi, gdyż jeśli w przyszłości będzie konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji tarczycy, to blizny czy zrosty po pierwszym zabiegu będą stanowiły duże utrudnienie dla lekarza.

badanie tsh - pobieranie krwi

Strumektomia – wskazania

Bezwzględnych wskazań do przeprowadzenia strumektomii jest kilka. Należą do nich: niektóre typy zapalenia gruczołu tarczowego oraz obecność nadczynnych lub obojętnych woli o charakterze miąższowym czy też guzkowatym.

Należy pamiętać, że zabiegi na tarczycy należy przeprowadzać w czasie eutyreozy, czyli w momencie, gdy poziom hormonów tarczycowych jest unormowany. Jeśli operowany będzie w stanie nadczynności lub niedoczynności, istnieje duże ryzyko wystąpienia przełomu tarczycowego.

Zakwalifikowanie do operacji powinno być zawsze poprzedzone odpowiednią diagnostyką, która składa się z: badania krwi, poziomu hormonów tarczycowych (TSH) i poziomu przeciwciał (fT3 i fT4), ultrasonografii (USG), scyntygrafii oraz cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej (BAC), która umożliwia pobranie fragmentu narządu do badania histopatologicznego.

Powikłania po strumektomii

Strumektomia wymaga od chirurga ogromnej dokładności oraz precyzji ze względu na lokalizację tarczycy. Mogą wystąpić powikłania typowe dla zabiegów operacyjnych lub charakterystyczne dla tyroidektomii. Do pierwszej grupy należą: krwiaki pooperacyjne, infekcje czy krwotoki. Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań, zakładany jest ssący drenaż Redona. Ma on na celu kontrolę ilości i jakości płynów w tkance podskórnej.

Specyficznym powikłaniem w przypadku zabiegu usunięcia tarczycy jest intensywny krwotok w trakcie operacji, który może wynikać z dużego unaczynienia tego gruczołu i sporej ilości krwi przepływającej przez niego. Kolejnym powikłaniem może być uszkodzenie krtaniowego nerwu wstecznego, który może wywołać trwałe lub tymczasowe zaburzenia w artykulacji głosu. Objawia się kaszlem oraz charakterystyczną chrypką. Przypadkowe usunięcie przytarczyc, czyli gruczołów regulujących gospodarkę wapniową, może doprowadzić do poważnych komplikacji pooperacyjnych. Należą do nich: uogólnione skurcze mięśni w przebiegu tężyczki, bóle wieńcowe, zaburzenia krążenia mózgowego, skurcze oskrzeli czy też zaburzenia czucia. Jeśli niezamierzone usunięcie przytarczyc zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, wdrożenie stopniowej suplementacji wapnia ustabilizuje mechanizmy regulacyjne organizmu po kilku lub kilkunastu miesiącach.

Zobacz także

Stan po strumektomii

Bardzo ważne w czasie rekonwalescencji i dla późniejszego dobrego stanu zdrowia po usunięciu tarczycy jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli powodem przeprowadzenia tyroidektomii były zaburzenia lub zmiany inne niż nowotworowe, na kontrole należy zgłaszać się średnio co pół roku oraz wykonywać zlecone badania lekarskie. W przypadku całkowitego usunięcia tarczycy konieczne jest doustne przyjmowanie hormonów, gdyż osoba bez gruczołu tarczowego jest w stanie niedoczynności tarczycy. W sytuacji pozostawienia fragmentu gruczołu może okazać się zbędne uzupełnianie hormonów w formie syntetycznej.

Ważnym badaniem po strumektomii jest ocenienie poziomu kalcytoniny we krwi, która jest wytwarzana przez przytarczyce i bierze udział w mechanizmach regulacyjnych gospodarki wapniowo-fosforanowej. Celem badania jest sprawdzenie, czy podczas operacji nie doszło do przypadkowego uszkodzenia przytarczyc, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. tom I, II Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.
2. Choroby tarczycy-kompendium, L. Królicki, M.E. Karbownik-Lewińska, A. Lewiński, Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2008.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Hello my Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Kiedy szłam z kimś do łóżka, zasłaniałam swoje rozstępy. Dopiero po długim czasie zrozumiałam, że moi partnerzy i partnerki nie zwracają na to żadnej uwagi” – mówi Katarzyna, która polubiła swoje niedoskonałości

Zainteresują cię również:

lewandowska

„Jeżeli ktoś twierdzi, że się wyleczył z Hashimoto, bo zmienił coś w diecie, to jest to tylko dowód anegdotyczny” – mówi Agata Lewandowska, dietetyk i autorka książki „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

10 pytań o chorą tarczycę. Sprawdź, czy wszystko o niej wiesz

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

tarczyca

Tarczyca. Co powinnaś o niej wiedzieć?

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?