Przejdź do treści

Wskazania, przebieg i powikłania zabiegu strumektomii. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?

Kobieta przechodząca zabieg strumektomii
Fot. Kalim / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała
„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki
Monika Krzywkowska na jesiennej ramówce TVN
Monika Krzywkowska o walce z rakiem: czerniak jest czymś okropnym, ale można przez to przejść, a można go też nie przeżyć
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Tyroidektomia to termin, którym określa się zabieg całkowitego usunięcia tarczycy. Natomiast strumectomia odnosi się do operacji polegającej na częściowym usunięciu gruczołu tarczowego.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Pomimo że tarczyca jest ważnym życiowo gruczołem ze względu na produkowane przez nią hormony, chirurgiczne usunięcie gruczołu tarczowego jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ze wskazań endokrynologicznych. Jest to związane z faktem, że łagodne zmiany, guzki na tarczycy mają tendencję do zezłośliwienia się w przyszłości. Po całkowitym usunięciu gruczołu konieczne jest suplementowanie syntetycznych hormonów tarczycowych do końca życia.

Rodzaje zabiegu strumektomii

Zakres zabiegu strumektomii uzależniony jest od wskazania do takiej operacji. W przypadku raka tarczycy najczęściej usuwany jest cały narząd wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Taki zabieg nazywany jest całkowitą (totalną) tyroidektomią. Typowa strumektomia, czyli niecałkowite (subtotalne) usunięcie tarczycy, wykonywana jest w przypadku obecności licznych zmian guzkowatych lub woli o aktywności hormonalnej. Wtedy pozostawia się fragment tarczycy, który wydziela hormony tarczycowe. Ostatnim rodzajem zabiegu, najrzadziej przeprowadzanym, jest usunięcie jedynie fragmentu tarczycy lub jednego z płatów. Najczęściej dokonuje się go w przypadku obecności pojedynczych zmian. Chirurdzy niechętnie decydują się na tego typu zabiegi, gdyż jeśli w przyszłości będzie konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji tarczycy, to blizny czy zrosty po pierwszym zabiegu będą stanowiły duże utrudnienie dla lekarza.

badanie tsh - pobieranie krwi

Strumektomia – wskazania

Bezwzględnych wskazań do przeprowadzenia strumektomii jest kilka. Należą do nich: niektóre typy zapalenia gruczołu tarczowego oraz obecność nadczynnych lub obojętnych woli o charakterze miąższowym czy też guzkowatym.

Należy pamiętać, że zabiegi na tarczycy należy przeprowadzać w czasie eutyreozy, czyli w momencie, gdy poziom hormonów tarczycowych jest unormowany. Jeśli operowany będzie w stanie nadczynności lub niedoczynności, istnieje duże ryzyko wystąpienia przełomu tarczycowego.

Zakwalifikowanie do operacji powinno być zawsze poprzedzone odpowiednią diagnostyką, która składa się z: badania krwi, poziomu hormonów tarczycowych (TSH) i poziomu przeciwciał (fT3 i fT4), ultrasonografii (USG), scyntygrafii oraz cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej (BAC), która umożliwia pobranie fragmentu narządu do badania histopatologicznego.

Powikłania po strumektomii

Strumektomia wymaga od chirurga ogromnej dokładności oraz precyzji ze względu na lokalizację tarczycy. Mogą wystąpić powikłania typowe dla zabiegów operacyjnych lub charakterystyczne dla tyroidektomii. Do pierwszej grupy należą: krwiaki pooperacyjne, infekcje czy krwotoki. Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań, zakładany jest ssący drenaż Redona. Ma on na celu kontrolę ilości i jakości płynów w tkance podskórnej.

Specyficznym powikłaniem w przypadku zabiegu usunięcia tarczycy jest intensywny krwotok w trakcie operacji, który może wynikać z dużego unaczynienia tego gruczołu i sporej ilości krwi przepływającej przez niego. Kolejnym powikłaniem może być uszkodzenie krtaniowego nerwu wstecznego, który może wywołać trwałe lub tymczasowe zaburzenia w artykulacji głosu. Objawia się kaszlem oraz charakterystyczną chrypką. Przypadkowe usunięcie przytarczyc, czyli gruczołów regulujących gospodarkę wapniową, może doprowadzić do poważnych komplikacji pooperacyjnych. Należą do nich: uogólnione skurcze mięśni w przebiegu tężyczki, bóle wieńcowe, zaburzenia krążenia mózgowego, skurcze oskrzeli czy też zaburzenia czucia. Jeśli niezamierzone usunięcie przytarczyc zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, wdrożenie stopniowej suplementacji wapnia ustabilizuje mechanizmy regulacyjne organizmu po kilku lub kilkunastu miesiącach.

Zobacz także

Stan po strumektomii

Bardzo ważne w czasie rekonwalescencji i dla późniejszego dobrego stanu zdrowia po usunięciu tarczycy jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich. Jeśli powodem przeprowadzenia tyroidektomii były zaburzenia lub zmiany inne niż nowotworowe, na kontrole należy zgłaszać się średnio co pół roku oraz wykonywać zlecone badania lekarskie. W przypadku całkowitego usunięcia tarczycy konieczne jest doustne przyjmowanie hormonów, gdyż osoba bez gruczołu tarczowego jest w stanie niedoczynności tarczycy. W sytuacji pozostawienia fragmentu gruczołu może okazać się zbędne uzupełnianie hormonów w formie syntetycznej.

Ważnym badaniem po strumektomii jest ocenienie poziomu kalcytoniny we krwi, która jest wytwarzana przez przytarczyce i bierze udział w mechanizmach regulacyjnych gospodarki wapniowo-fosforanowej. Celem badania jest sprawdzenie, czy podczas operacji nie doszło do przypadkowego uszkodzenia przytarczyc, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. tom I, II Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.
2. Choroby tarczycy-kompendium, L. Królicki, M.E. Karbownik-Lewińska, A. Lewiński, Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2008.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

„Udowodniono, że kawa wykazuje szereg prozdrowotnych działań na pracę organizmu, dlatego znalazła się piramidzie prawidłowego żywienia”- mówi dr Agnieszka Jarosz

Zainteresują cię również:

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

Jan Szyszko zmarł prawdopodobnie na zatorowość płucną

Jan Szyszko nie żyje. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zatorowość płucna. Jak wyglądają objawy i leczenie zatorowości płucnej?

5 zdrowotnych „prawd”, które trzeba wysłać na emeryturę

kaszel

Przyczyny i sposoby radzenia sobie z kaszlem w czasie ciąży

przeziębienie

Skąd się bierze i jak bezpiecznie leczyć katar w ciąży? Leki i domowe sposoby

Kobieta w ciąży, z gorączką

Gorączka w ciąży – jak zbić temperaturę nie szkodząc dziecku?

Przeziębiona kobieta w ciąży

Przeziębienie w ciąży. Jak je leczyć bezpiecznie?

zator płucny - kobieta trzyma się za klatkę piersiową

Zator płucny. Jak wyglądają objawy i leczenie zatorowości płucnej?

Choroba Hashimoto - co to jest, jakie są jej objawy, sposoby leczenia i jak wygląda dieta przy Hashimoto?

Choroba Hashimoto – co to jest, jakie są jej objawy, sposoby leczenia i jak wygląda dieta przy Hashimoto?

istockphoto.com

Najpopularniejszy lek na tarczycę z nowym składem. Farmaceutka Anna Wyrwas mówi, co się zmieniło

Niedoczynność tarczycy - dieta. Zdjęcie: Unsplash

Niedoczynność tarczycy – dieta. Dietetyczka wyjaśnia, co powinno znaleźć się na twoim talerzu

Zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy – kto może na nie chorować, jak wyglądają objawy i jakie są sposoby leczenia?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

gettyimages

Denise Richards ma problemy z tarczycą. To fani zauważyli specyficzny objaw choroby

Chora tarczyca – jak rozpoznać pierwsze sygnały? Przyjrzyj się swoim włosom! Ostrzega trycholożka Magdalena Kania

Dieta a choroba tarczycy. O najczęściej popełnianych błędach pisze dietetyczka Anna Reguła

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

lewandowska

„Jeżeli ktoś twierdzi, że się wyleczył z Hashimoto, bo zmienił coś w diecie, to jest to tylko dowód anegdotyczny” – mówi Agata Lewandowska, dietetyk i autorka książki „Hashimoto. Dieta i styl życia w chorobie”

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?