Przejdź do treści

Wszystko, co musisz wiedzieć o łechtaczce. Katarzyna Koczułap przypomina, że to jedyny narząd, którego funkcją jest dostarczanie przyjemności

Wszystko, co musisz wiedzieć o łechtaczce. Seksuolożka Kasia Koczułap przypomina, jak wiele jej zawdzięczamy / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Jej Wysokość Łechtaczka” – właśnie tak nazywa psycholożka Katarzyna Koczułap narząd, o którym postanowiła opowiedzieć w najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie. Odpowiada też na wszystkie pytania z nią związane, które nas nurtują, ale wstydzimy się je zadać. 

To wcale nie mały guziczek

Byłaś przekonana, że łechtaczka to maleńki guziczek, który widzimy na zewnątrz cipki? Nic bardziej mylnego! „To bardzo duży narząd wewnętrzny, który okala całą pochwę, a na zewnątrz widzimy tylko jej żołądź” – tłumaczy Katarzyna Koczułap.

Ale zacznijmy od początku. Jak tłumaczy psycholożka, wewnętrzną budowę łechtaczki odkryto już w latach 40. XIX wieku, ale sto lat później wciąż pomijano ją (często nawet nie wymieniając z nazwy) w podręcznikach do medycyny. Wynikało to z tego, że przez stulecia kobiecą przyjemność uważano za mało istotną, a wręcz niewskazaną.

Budowa łechtaczki jest praktycznie taka sama, jak budowa penisa – oba organy powstają z tej samej struktury. Żołądź łechtaczki skupia na sobie 8 tys. zakończeń nerwowych, na powierzchni 50-krotnie mniejszej niż żołądź penisa, co czyni ją najbardziej wrażliwym miejscem w ludzkim ciele! Zazwyczaj przykryta kapturkiem – u niektórych osób zasłania on ją całkowicie, u niektórych w pewnej części. Kapturek oraz żołądź są różnej wielkości i jest to całkowicie normalne” – pisze Koczułap.

Jak dodaje, nie tylko budowa łączy łechtaczkę z penisem. Tak samo jak on, miewa nocne erekcje. Badania wykazały, że jej wzwód pojawia się nawet 8 razy w ciągu nocy i łącznie może trwać ponad godzinę.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 50 ml
59,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne protect, 1 sztuka
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Regular beżowe, 1 szt
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Light
90,00 zł

Dlaczego ważne jest, żeby ją pokochać?

Jak podkreśla Katarzyna Koczułap, łechtaczka jest „jedynym narządem w ludzkim ciele, którego (prawdopodobnie) jedyną funkcją jest dostarczanie przyjemności. Co ciekawe, pod jej wpływem łechtaczka może się nawet dwukrotnie powiększyć.

„Odpowiada za większość (a być może za wszystkie) orgazmów u osób z pochwą, dlatego jej ukochanie, zauważenie, docenienie jest tak ważne!” – zaznacza psycholożka.

Jednak czasem trzeba ostrożnie podchodzić do pieszczot. Jak tłumaczy Koczułap, żołądź łechtaczki jest niewiarygodnie wrażliwa na dotyk. Tak bardzo, że czasem intensywne pieszczoty sprawiają ból .Wtedy psychoożka poleca, żeby dać jej odpocząć od bodźców, a wszystko będzie z nią w porządku.

Na koniec coś smutnego, ale bardzo ważnego –  w wielu kulturach żołądź łechtaczki pada ofiarą brutalnego zabiegu obrzezania. Jest wycinana, by kobiety nie mogły doznawać przyjemności. Obrzezanie jest łamaniem praw człowieka i niczym innym jak torturą” – kwituje Katarzyna Koczułap.

Michał Lew-Starowicz/Agencja Forum

Co z tym seksem?

Katarzynę Koczułap wiele z nas kojarzy jako autorkę adwentowego sekskalendarza z zadaniami na każdy dzień. Psycholożka i przyszła seksuolożka prowadzi też profil kasia_coztym seksem na Instagramie, gdzie w ciekawy sposób opisuje zagadnienia związane z seksualnością. Śledzi ją już ponad 65 tys. osób! 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dziś przed Wami pierwszy post z cyklu anatomicznego. Będę Wam przypominać, jak niesamowite narządy macie w sobie i ile im zawdzięczacie. Na pierwszy rzut Jej Wysokość Łechtaczka! ? . 1. Łechtaczka nie jest maleńkim guziczkiem, który widzimy na zewnątrz cipki. To bardzo duży narząd wewnętrzny, który okala całą pochwę, a na zewnątrz widzimy tylko jej żołądź ? 2. Wewnętrzną budowę łechtaczki odkryto już w latach 40. XIX wieku, ale sto lat później wciąż pomijano ją (często nawet nie wymieniając z nazwy) w podręcznikach do medycyny. Wynikało to z tego, że przez stulecia kobiecą przyjemność uważano za mało istotną, a wręcz niewskazaną ? 3. Budowa łechtaczki jest praktycznie taka sama, jak budowa penisa – oba organy powstają z tej samej struktury ? 4. Żołądź łechtaczki skupia na sobie 8 tys. zakończeń nerwowych, na powierzchni 50-krotnie mniejszej niż żołądź penisa, co czyni ją najbardziej wrażliwym miejscem w ludzkim ciele! ? 5. Żołądź łechtaczki jest niewiarygodnie wrażliwa na dotyk, tak bardzo, że czasem intensywne pieszczoty sprawiają jej ból – należy wtedy dać jej odpocząć od bodźców, wszystko będzie z nią w porządku ? 6. Łechtaczka jest jedynym narządem w ludzkim ciele, którego (prawdopodobnie) jedyną funkcją jest dostarczanie przyjemności! ? 7. Łechtaczka odpowiada za większość (a być może za wszystkie) orgazmy u osób z pochwą, dlatego jej ukochanie, zauważenie, docenienie jest tak ważne! ❤ 8. Żołądź łechtaczki jest zazwyczaj przykryta kapturkiem – u niektórych osób zasłania on ją całkowicie, u niektórych w pewnej części. Kapturek, jak i żołądź są różnej wielkości i jest to całkowicie normalne ? 9. Łechtaczka powiększa się nawet 2x pod wpływem przyjemności! ? 10. Łechtaczka, tak samo jak penis miewa nocne erekcje. Badania wykazały, że jej wzwód pojawia się nawet 8 razy w ciągu nocy i łącznie może trwać ponad godzinę ? 11. Na koniec coś smutnego, ale bardzo ważnego –  w wielu kulturach żołądź łechtaczki pada ofiarą brutalnego zabiegu obrzezania. Jest wycinana, by kobiety nie mogły doznawać przyjemności. Obrzezanie jest łamaniem praw człowieka i niczym innym, jak torturą ? . Ilu z tych faktów o łechtaczce nie znaliście? Kto wiedział wszystko? ??

Post udostępniony przez Kasia Koczułap (@kasia_coztymseksem)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Seks po porodzie. Jak się za niego zabrać? Podpowiada seksuolożka Marta Niedźwiecka

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów. Kto korzysta z ginekologii i urologii estetycznej?

Twoja łechtaczka to wymiataczka/grafika: Joanna Zduniak

MAKE SEX EASIER: Moja łechtaczka to wymiataczka

Łechtaczka to narząd służący wyłącznie kobiecej przyjemności! Czasem jednak boli podczas współżycia. Co wtedy? Radzi Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

Trendy w seksie, których potrzebujemy tej wiosny

Seks was nie odchudzi. I bardzo dobrze!

Peegasm – co to takiego? Jak wpływa na układ moczowy?

„Tym, co odróżnia duży apetyt na seks od kompulsywnych zachowań seksualnych, jest odczuwane cierpienie” – mówi seksuolożka Beata Kuryk-Baluk

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Prezerwatywy

Co osłabia skuteczność prezerwatywy?

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Dlaczego nie mam orgazmu? 9 możliwych przyczyn

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

„Obniża poziom stresu, poprawia jakość snu, łagodzi ból i napięcie w związku”. Jak często powinniśmy uprawiać seks?

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma działać przez kilka godzin. „Rewolucyjne rozwiązanie”

Seks? W każdym wieku!

Na to nigdy nie będzie za późno. Co musisz wiedzieć na temat seksu w dojrzałym wieku?

7 gadżetów erotycznych, o których prawdopodobnie nie słyszałaś

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

RPO reaguje na odmówienie aborcji zgwałconej 14-latce

RPO reaguje na odmowę aborcji zgwałconej dziewczynce. MZ podkreśla: „Jesteśmy zbulwersowani tą sprawą”

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

×