5 min.
Wycinanie migdałków u dzieci i dorosłych – wskazania i rekonwalescencja po zabiegu

Fot. Robert Przybysz/AdobeStock
Podstawową rolą migdałków jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Czasem jednak dochodzi do ich przerostu, a w konsekwencji do dość częstych infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych, a także nocnych bezdechów, szczególnie niebezpiecznych u dzieci. W takich sytuacjach często zaleca się ich wycięcie.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Wycięcie migdałków opiera się na przycięciu podniebiennych (bocznych) migdałków, czyli tonsillotomii, a często także na wycięciu migdałka gardłowego, czyli adenotomii. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Znana jest też tonsillektomia, czyli całkowite usunięcie migdałków podniebiennych, najczęściej wykonywana u dzieci powyżej 10 roku życia. Obecnie bardzo popularną metodą usuwania bądź podcinania migdałków jest zabieg laserowy.
Zalecenia do wycięcia migdałków
Zdarza się, że migdałki są przerośnięte, więc osiągają wielkość znacznie ponad przeciętną, stając się przeszkodą w gardle. Mogą utrudniać przełykanie, oddychanie przez nos, powodować bezdechy podczas snu (przerośnięty tzw. trzeci migdał), a także infekcje ucha czy nawet niedosłuch. Często kłopoty z przerośniętymi migdałkami powodują ciągły stan zapalny, także zatok i krtani. Dalsze konsekwencje takiego stanu to niejednokrotnie zapalenie stawów, mięśnia sercowego, a nawet mózgu. Powtarzające się kilka razy w roku anginy mogą stanowić wskazanie do usunięcia migdałków. Powikłaniami częstych angin są bowiem ropowice tkanek miękkich szyi czy ropnie wewnątrzczaszkowe bezpośrednio zagrażające życiu. Problemy z migdałkami mogą być więc na tyle poważne, że należy rozważyć ich wycięcie.
Usunięcie migdałków zaleca się więc zwłaszcza w kilku sytuacjach:
- w zaburzeniach oddychania przez nos, przy upośledzeniu jego drożności, oddychaniu przez usta;
- gdy występują bezdechy senne, chrapanie (zwłaszcza u małych dzieci);
- gdy pojawiają się częste zapalenia ucha oraz niedosłuch;
- w przypadku przewlekłych, częstych infekcji, nawracających angin ropnych i nacieków okołomigdałkowych;
- przy występujących zaburzenia ukształtowania twarzoczaszki, wadach zgryzu.
Wycinanie migdałków u dzieci i dorosłych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wygląda zabieg usuwania migdałków u dzieci i dorosłych?
Zabieg usunięcia migdałków można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest klasyczna operacja polegająca na usunięciu przy pomocy skalpela chorych tkanek, a następnie założeniu szwów. Taki zabieg wycinania migdałków wiąże się jednak z dłuższym pobytem w szpitalu i bardziej bolesną rekonwalescencją. Usuwanie migdałków u dzieci i dorosłych można również przeprowadzić metodą laserową, dzięki której pobyt w szpitalu ogranicza się do doby (tzw. chirurgia jednego dnia), a powrót do zdrowia jest szybszy i mniej bolesny. Trzecią metodą jest zabieg z użyciem narzędzia elektrochirurgicznego. Aparat generuje prąd zmienny, przy pomocy którego lekarz wycina migdałek i zasklepia ranę. Zabieg ten nie jest jednak refundowany, dlatego pacjent musi się liczyć z dość sporym kosztem operacji.
Zobacz także
Rekonwalescencja po wycięciu migdałków
Warto zauważyć, że po usunięciu migdałków stan zdrowia pacjentów znacznie się poprawia, choćby dlatego, że odzyskują oni możliwość oddychania przez nos, kończą się kłopoty z bezdechem czy chrapaniem. Jednak przez pewien czas mogą utrzymywać się objawy takie, jak opuchlizna, krwawienia, ból przy przełykaniu. W zależności od tego, jaką metodą przeprowadzany był zabieg, chory wraca do domu po jednym lub kilku dniach. Rekonwalescencja po wycięciu migdałków powinna ograniczyć się do odpoczynku, unikania wysiłku oraz zastosowaniu odpowiedniej diety, która musi być półpłynna i łagodna. Należy zrezygnować z ostrych, gorących i smażonych potraw. Ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Zabieg wycięcia migdałków wiąże się także z późniejszymi dolegliwościami bólowymi. Aby je złagodzić, można więc podawać schłodzone koktajle mleczne lub lody czy zimne jogurty. Czasem lekarze zalecają także leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki i inne.
Powikłania po wycięciu migdałków
Najczęstszym powikłaniem po operacji usunięcia migdałków jest krwawienie z nosa czy jamy ustnej, a także ból gardła. Są to naturalne objawy, które powinny szybko minąć, jeśli pacjent przestrzega wskazań, unika wysiłku i stosuje odpowiednią dietę. Częstym powikłaniem są również nudności i wymioty spowodowane zastosowaniem znieczulenia. Zdarzają się infekcje i chwilowa zmiana głosu. Rzadko dochodzi do uszkodzenia łuków podniebiennych czy silnych krwotoków. Czasem są problemy z gojeniem się rany. Najczęściej jednak proces powrotu do zdrowia przebiega prawidłowo, a chorzy bardzo szybko zauważają poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia. Zabieg wycinania migdałków można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych – jeśli nasilają się kłopoty zdrowotne, warto rozważyć możliwość ich usunięcia.
Najnowsze w naszym serwisie

28.01.2023
Rodzaje treningów. Siłowy, obwodowy, funkcjonalny – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie?

28.01.2023
Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres

27.01.2023
Czym jest lateralizacja skrzyżowana? Diagnoza, skutki, ćwiczenia. Czy warto się diagnozować w dorosłym wieku?

27.01.2023
Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023