4 min.
Jak pozbyć się kamieni migdałkowych? Przyczyny powstawania i leczenie

Fot. Robert Przybysz/AdobeStock
Kamienie migdałkowe to struktury w kryptach migdałków podniebiennych powstające w wyniku gromadzenia się resztek pokarmowych oraz działania bakterii. Mogą być bardzo uciążliwym problemem ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają.
Spis treści
Usunięcie kamieni migdałkowych jest zazwyczaj proste i możliwe dzięki prawidłowemu dbaniu o higienę jamy ustnej. Warto spróbować preparatów do płukania gardła mających właściwości odkażające. W przypadku nawracających kamieni na migdałkach jedynym skutecznym leczeniem może okazać się tonsillektomia.
Kamienie migdałkowe – czym są?
Kamienie migdałkowe, z angielskiego tonsil stones lub tonsilloliths, to czopy tworzące się w kryptach migdałków podniebiennych. Składają się głównie z resztek pokarmowych, złuszczającego się nabłonka, martwych białych krwinek oraz nieżywych bakterii. Kamienie na migdałkach mogą być różnych rozmiarów – od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego i nie są groźne dla zdrowia, jednak większe zmiany mogą powodować zwiększoną tendencję do powstawania zapaleń jamy ustnej oraz wywoływać znaczny dyskomfort. Największym problemem dotyczącym kamieni migdałkowych jest cuchnący oddech. Występuje on niezależnie od rozmiaru kamieni i jest częstą przyczyną nieświeżego oddechu (halitozy). Ten nieprzyjemny zapach jest wynikiem odkładających się w kamieniach związków będącymi pochodnymi siarki, w wyniku działania bakterii beztlenowych. Nie mija on po umyciu zębów czy płukaniu jamy ustnej. Może też pojawić się dyskomfort w trakcie połykania.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kamienie migdałkowe: przyczyny powstania
Nie każdy doświadcza problemu powstawania kamieni migdałkowych. Do tego stanu predysponuje nie tylko indywidualna anatomia, ale także stan codziennego utrzymywania higieny jamy ustnej oraz historia przebytych zapaleń. Angina predysponuje do powstawania blizn, zwłóknień oraz pogłębienia się krypt w migdałkach.
Przyczyn powstawania kamieni na migdałach dopatruje się w wielu czynnikach. Należą do nich:
- nadmierna aktywność ślinianek,
- odkładanie się resztek pokarmowych,
- działanie bakterii bytujących w jamie ustnej,
- gromadzenie się martwych leukocytów biorących udział w reakcji zapalnej.
Wilgotne i ciepłe warunki w obrębie gardła predysponują do rozwoju bakterii, które w wyniku zaniedbań higienicznych kumulują się w niedostępnych kryptach. Kamienie migdałkowe w gardle mają tendencję do nawracania u osób, u których już raz się pojawiły.
Zobacz także
Jak wygląda leczenie kamieni migdałkowych?
Zwykle problem ten nie jest na tyle dokuczliwy, żeby wymagał interwencji lekarskiej. Najczęściej usunięcie drobnych kamieni migdałkowych jest możliwe poprzez odkaszlnięcie. Jeśli problem się powtarza, należy skupić się na metodach pozwalających na skuteczne zapobieganie powstawaniu kamieni oraz pozbywanie się ich, póki są małych rozmiarów. Najważniejsza w leczeniu jest odpowiednia higiena jamy ustnej, w tym regularne mycie zębów i szczotkowanie języka. Pomocne może okazać się płukanie gardła za pomocą środków specjalnie do tego przeznaczonych (z aktywnymi składnikami bakteriobójczymi) albo użycie wody z sodą. Warto wypróbować płynów takich jak napar z szałwii, roztwór z octu winnego, rozcieńczona woda utleniona. Dodatkowo wskazane jest rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywania cukru, który sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli powyższe metody zawiodą, warto spróbować higieny jamy ustnej za pomocą irygatora. Kamienie migdałkowe zostają dzięki niemu pod ciśnieniem wypłukane z krypt, a płyn bakteriobójczy odkaża miejsce, co zapobiega ponownemu powstawaniu nieprzyjemnie pachnących czopów. Zabieg ten należy wykonywać dwukrotnie w ciągu dnia. Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, konieczne będzie zasięgnięcie pomocy specjalisty. Usuwaniem większych kamieni migdałkowych zajmuje się laryngolog. Kiedy problem cuchnącego oddechu jest bardzo uciążliwy, a zmiany te predysponują do częstszych zakażeń jamy ustnej, może być konieczne leczenie laserowe – kryptoliza lub waporyzacja. Polega ona na zamknięciu lub spłyceniu krypt, w których powstają kamienie. Zdarza się, że zabieg trzeba kilkakrotnie powtórzyć.
Ostateczną metodą, jeśli wszystkie inne zawiodą, jest kwalifikacja do zabiegu operacyjnego wycięcia migdałków podniebiennych. Pozwala to na pozbycie się problemu raz na zawsze i stanowi jedyny sposób na całkowite wyleczenie. Należy zawsze rozważyć zastosowanie tej metody, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, migdałki są ważnym elementem biorącym udział w obronie organizmu przed infekcjami.
Najnowsze w naszym serwisie

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość

23.03.2023
Benzen – jakie ma właściwości. Jak działa na zdrowie i czy jest szkodliwy?

23.03.2023
Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023