Wycofano z obrotu popularne leki dla kobiet. Pacjentki powinny zgłosić się do lekarza
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydały komunikat o wycofaniu leków dla kobiet. Chodzi o produkty lecznicze zawierające octan uliprystalu w dawce 5 mg – substancję czynną stosowaną w leczeniu mięśniaków macicy i w antykoncepcji hormonalnej.
Octan uliprystalu w dawce 5 mg wycofany
Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) działający przy Europejskiej Agencji Leków wydał rozporządzenie o wycofaniu produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ulipristali acetas w dawce 5 mg. Substancja ta hamuje lub opóźnia owulację.
Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydane dla tych produktów leczniczych powinny zostać zawieszone na terenie Unii Europejskiej do czasu zakończenia procedury arbitrażowej na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/83/WE
– czytamy na stronie ministerstwa.
W związku z powyższą decyzją GIF na podstawie wniosku Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju produkty lecznicze:
- Esmya, Ulipristalum, tabletki, 5 mg;
- Ulipristal Acetate Gedeon Richter, Ulipristal acetate, tabletki, 5 mg;
- Ulimyo, Ulipristali acetas, tabletki, 5 mg
- Ulipristal Alvogen, Ulipristali acetas, tabletki powlekane, 5 mg.
Wymienione produkty będą niedostępne do odwołania. Pacjentki, które stosowały ww. leki, powinny zgłosić się do lekarzy prowadzących, by uzyskać lek zastępczy.
Decyzję o wycofaniu wyżej wymienionych leków podjęto w związku z informacją o ciężkim działaniu niepożądanym leków, które zmieniają stosunek korzyści do ryzyka.
Octan uliprystalu – kiedy się stosuje?
Uliprystal jest syntetycznym hormonem steroidowym. Stosuje się go przy antykoncepcji hormonalnej oraz w przedoperacyjnym leczeniu umiarkowanych lub ciężkich objawów mięśniaków macicy u dorosłych kobiet oraz leczeniu okresowym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy, gdy pacjentka odmawia operacji, bądź nie kwalifikuje się do operacji ze względów medycznych.
Wszystkie 4 produkty lecznicze zawierające tę substancję wycofano z powodu zwiększonego ryzyka uszkodzenia wątroby u pacjentek, które go stosują.
Mięśniaki macicy – czym są?
Mięśniaki macicy to efekt namnażania się komórek mięśniowych w macicy, które prowadzi do powstania niezłośliwego guza. Szybko zdiagnozowane i leczone, nie są poważnym schorzeniem. Niestety, kobiety nadal łączą mięśniaki macicy z groźnym nowotworem.
Właśnie dlatego tak bardzo się ich obawiają. Częściowo ten strach wynika z niskiego poziomu wiedzy na ten temat.
Zobacz także
„Krąży powiedzenie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Ja bym dodała do tego jeszcze, że są tacy, którzy NA RAZIE nie chorują”. Dr Mirosława Gałęcka o tajemnicach ludzkiej odporności
Mięśniaki macicy – guzy, których przyczyna nie jest znana
Mięśniaki macicy – dlaczego powstają i jak wygląda ich leczenie?
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Na plakacie napisałem 'pomóżcie’, ale nikt nie pomógł. Może pani będzie taka miła i pomoże zdobyć ten lek”. Dzieci z achondroplazją piszą listy do polityków
Izabela Leszczyna ustaliła priorytety w opiece zdrowotnej kobiet. „Nie będziemy robili list szpitali, w których się terminuje ciążę i takich, gdzie się tego nie robi”
Szpitale bez klauzuli sumienia. Ważne zmiany w sprawie aborcji
Nowy rok, nowe zasady dla pacjentów. Co się zmieni w służbie zdrowia od 1 stycznia 2024 roku?
się ten artykuł?