Przejdź do treści

Wycofano z obrotu popularne leki dla kobiet. Pacjentki powinny zgłosić się do lekarza

Kobieta bierze leki
Wycofano z obrotu popularne leki dla kobiet. Pacjentki powinny zgłosić się do lekarza/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydały komunikat o wycofaniu leków dla kobiet. Chodzi o produkty lecznicze zawierające octan uliprystalu w dawce 5 mg – substancję czynną stosowaną w leczeniu mięśniaków macicy i w antykoncepcji hormonalnej.

Octan uliprystalu w dawce 5 mg wycofany

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) działający przy Europejskiej Agencji Leków wydał rozporządzenie o wycofaniu produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ulipristali acetas w dawce 5 mg. Substancja ta hamuje lub opóźnia owulację.

Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydane dla tych produktów leczniczych powinny zostać zawieszone na terenie Unii Europejskiej do czasu zakończenia procedury arbitrażowej na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/83/WE

– czytamy na stronie ministerstwa.

W związku z powyższą decyzją GIF na podstawie wniosku Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju produkty lecznicze:

  • Esmya, Ulipristalum, tabletki, 5 mg;
  • Ulipristal Acetate Gedeon Richter, Ulipristal acetate, tabletki, 5 mg;
  • Ulimyo, Ulipristali acetas, tabletki, 5 mg
  • Ulipristal Alvogen, Ulipristali acetas, tabletki powlekane, 5 mg.

Wymienione produkty będą niedostępne do odwołania. Pacjentki, które stosowały ww. leki, powinny zgłosić się do lekarzy prowadzących, by uzyskać lek zastępczy.

Decyzję o wycofaniu wyżej wymienionych leków podjęto w związku z informacją o ciężkim działaniu niepożądanym leków, które zmieniają stosunek korzyści do ryzyka. 

Kobieta stoi w aptece i patrzy się na leki

Octan uliprystalu – kiedy się stosuje?

Uliprystal jest syntetycznym hormonem steroidowym. Stosuje się go przy antykoncepcji hormonalnej oraz w przedoperacyjnym leczeniu umiarkowanych lub ciężkich objawów mięśniaków macicy u dorosłych kobiet oraz leczeniu okresowym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy, gdy pacjentka odmawia operacji, bądź nie kwalifikuje się do operacji ze względów medycznych.

Wszystkie 4 produkty lecznicze zawierające tę substancję wycofano z powodu zwiększonego ryzyka uszkodzenia wątroby u pacjentek, które go stosują.

Mięśniaki macicy – czym są?

Mięśniaki macicy to efekt namnażania się komórek mięśniowych w macicy, które prowadzi do powstania niezłośliwego guza. Szybko zdiagnozowane i leczone, nie są poważnym schorzeniem. Niestety, kobiety nadal łączą mięśniaki macicy z groźnym nowotworem.

Właśnie dlatego tak bardzo się ich obawiają. Częściowo ten strach wynika z niskiego poziomu wiedzy na ten temat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.