Przejdź do treści

Wydaje ci się, że niewinne kilka łyków soku, herbaty czy kawy do popicia leków ci nie zaszkodzi? Nic bardziej mylnego!

Kobieta pije z kubka
Wydaje ci się, że niewinne kilka łyków soku, herbaty czy kawy do popicia leków ci nie zaszkodzi? Nic bardziej mylnego!/ Pexels, fot. George Milton
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża
Ciemno, zimno i smutno, czyli depresja sezonowa. „To nie jest zwykła jesienna chandra” – podkreśla Milena Wojnarowska. Jak odróżnić oba te stany?
Lara Gessler o życiu z ortoreksją: „Wpadałam w panikę, kiedy miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie”
Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór
„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

„Kofeina znacząco osłabia działanie większości leków neuroleptycznych, może to zaostrzać przebieg niektórych schorzeń psychicznych” – zaznaczyła lek. Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. Ekspertka wyjaśniła, czym nie należy popijać leków, by sobie nie zaszkodzić. Co znalazło się na czarnej liście?

Czym nie popijać leków – najpopularniejszy duet

To, czym popijamy lekarstwa ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii zdrowia naszego organizmu, ale także wobec odpowiedniego wchłaniania się leku. Problem ten wzięła na tapet psychiatrka Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. Ekspertka rozłożyła na czynniki pierwsze napoje, którymi najczęściej popijamy leki. Na czarnej liście znalazły się m.in. mleko, napary ziołowe i sok.

Adamiak na pierwszy ogień wzięła herbatę i kawę – najbardziej popularny duet, po który wielu z nas sięga, by popić leki. Jak zaznaczyła, herbata zawiera w swoim składzie kofeinę, która może wchodzić w interakcję z lekami i prowadzić do zaburzenia wchłaniania substancji czynnej czy wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Herbata może również osłabiać lub wręcz nasilać działanie leków.

„Herbata zawiera w swoim składzie garbniki, które mogą oddziaływać z niektórymi  składnikami leków, np. z żelazem. W wyniku tej reakcji tworzą się kompleksy garbników z żelazem i wówczas żelazo nie jest wchłaniane z przewodu pokarmowego i tym samym nie wywiera działania leczniczego” – dodała lekarka.

Leków nie należy również popijać kawą, która podobnie może modyfikować działanie wielu substancji. Część z nich (np. fluorochinolony – chemioterapeutyki) w wyniku interakcji podnoszą stężenie kofeiny we krwi, co objawia się nerwowością i bezsennością. Specjalistka wymieniła, że połączenie kawy z lekami może prowadzić do:

  • zaburzenia wchłaniania substancji czynnej,
  • nasilenia/osłabienia działania leczniczego leku,
  • wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

„Kofeina znacząco osłabia działanie większości leków neuroleptycznych, może to zaostrzać przebieg niektórych schorzeń psychicznych (np. psychoz)” – dodała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Śniadanie na stole

Nie popijamy tym leków

Nigdy nie popijaj leków mlekiem, ponieważ zawarty w nim wapń znacząco osłabia działanie w szczególności leków moczopędnych oraz antybiotyków tetracyklinowych.

„Spożywanie mleka nie pozostaje również bez wpływu na stabilność tabletek dojelitowych. Spożywanie dużej ilości produktów mlecznych obniża pH soku żołądkowego, a to powoduje, że otoczka leków, szczególnie tych o przedłużonym uwalnianiu, rozpada się zbyt wcześnie, drażniąc przy tym błonę śluzową przewodu pokarmowego” – wyjaśniła Adamiak.

I dodała, by zachować odstęp czasowy między przyjęciem leku a spożyciem mleka.

Na czarnej liście lekarka umieściła również soki owocowe, na których kwaśny odczyn szczególnie wrażliwe są niektóre antybiotyki.

„Trudne do przewidzenia, a tym samym groźne w skutkach, są zaburzenia metabolizmu leków spowodowane działaniem flawonoidów i furanokumaryn zawartych w sokach cytrusowych. Zahamowanie czynności enzymów zawartych w wątrobie i jelicie cienkim doprowadza do tego, że niektóre leki nie mogą być metabolizowane, co może przyczyniać się do wielokrotnego wzrostu ich stężenia we krwi – toksyczność!” – tłumaczyła specjalistka.

Ekspertka podkreśliła, że po sok owocowy można sięgnąć cztery godziny przed lub po przyjęciu leku.

„Warto pamiętać, że także soki z niektórych gatunków pomarańczy (czerwone, gorzkie) mogą działać podobnie jak sok grejpfrutowy czy na bazie pomelo. Część leków w połączeniu z cytrusami może upośledzać koncentrację przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych” – dodała.

Podobne działanie do soku z grejpfrutów ma zielona herbata. Należy również uważać na spożywanie innych naparów ziołowych z lekami, ponieważ mogą one opóźniać lub wręcz utrudniać wchłanianie leku.

„Bardzo cenimy sobie napar z nasion lnu. Często stosujemy go jako środek osłonowy w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Osłona ta jest jednak na tyle skuteczna, że negatywnie wpływa na resorpcję różnych substancji leczniczych. Podobnie działa prawoślaz lekarski” – napisała Adamiak.

I dodała, że także przyjmowanie preparatów z dziurawca zmniejsza działanie niektórych równocześnie stosowanych leków. W szczególności podatne będą tu środki antykoncepcyjne i antydepresanty.

Kobieta, która nie chce się budzić

Alkohol a leki

Szykujesz się na imprezę, ale właśnie rozbolała cię głowa? To nienajlepszy pomysł, żeby właśnie brać leki. Jak wyjaśniła Adamiak, takie połączenie może być przyczyną szeregu groźnych interakcji. I zaznaczyła, że bezwzględnie nie należy popijać leków napojami z procentami.

„Jednocześnie spożycie alkoholu może wywołać niepożądane reakcje, takie jak uczucie gorąca, poty, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, kołatania serca, skoki ciśnienia tętniczego, uszkodzenia wątroby, śpiączkę, a nawet śmierć (pochodne benzodiazepin w połączeniu z alkoholem mogą zatrzymać ośrodek oddechowy lub krążenia w mózgu, co może skutkować śmiercią!)” – podkreśliła.

Czym popijać leki?

Najbezpieczniej leki popijać czystą, przegotowaną wodą. Dobrze też, by woda nie była gazowana i nie zawierała zbyt wielu minerałów, ponieważ one także mogą zmieniać działanie leku.

„Chcąc uniknąć interakcji przestrzegaj następujących zasad: leki popijaj wodą (200 ml). Wysoka temperatura płynu może osłabić skuteczność przyjmowanych leków. Jeśli posiłek zaburza działanie leku, zażywaj go 1-2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku. Unikaj równoczesnego przyjmowania leków z preparatami witaminowo-mineralnymi – mogą osłabiać wchłanianie leku (zachowaj odstęp około 2 godzin)” – podsumowała Adamiak.

slonce

Joanna Adamiak

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje 16 tys. osób. Psychiatrka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W aptekach brakuje antybiotyków - alarmują farmaceuci. Sprawdź, jakich leków nie kupisz

W aptekach brakuje antybiotyków – alarmują farmaceuci. Sprawdź, jakich leków nie kupisz

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

Farmaceutka w aptece

Tego leku niedługo zabraknie w aptekach. Ucierpią osoby z migreną

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

Leki na półce aptece

GIF wycofał serię popularnej witaminy. Może stanowić poważne zagrożenie dla niemowląt

Kobieta bierze pigułkę

Zastrzyki insulinowe odejdą w zapomnienie? Naukowcy opracowali 'pigułkę na cukrzycę’

Jest zgoda MZ na import ważnego leku na cukrzycę. Jego cena będzie jednak dwukrotnie wyższa niż wcześniej

Jest zgoda MZ na import ważnego leku na cukrzycę. Jego cena będzie jednak dwukrotnie wyższa niż wcześniej

Magdalena Jutrzenka o refundacji Zolgesmy: "Ta terapia to prawdziwy game changer w leczeniu SMA"

Magdalena Jutrzenka o refundacji Zolgesmy: „Ta terapia to prawdziwy game changer w leczeniu SMA”. Lekarka wyjaśnia, co z dziećmi nieobjętymi refundacją

Niemowlę u lekarza

Najdroższy lek na SMA będzie refundowany w Polsce. „To szansa dla nowo narodzonych dzieci na prawidłowy rozwój”

Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie leków. Wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję

Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie leków. Wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję

Tabletki leżą na dłoni

Wykryto substancję rakotwórczą w lekach na cukrzycę. FDA ostrzega

istockphoto.com

Top 5 leków bez recepty, których lepiej nie łączyć z alkoholem

Wycofanie leku na opryszczkę / istock

Popularny lek na opryszczkę wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Depresja a serotonina / gettyimages

Szokujące wyniki badań: „Nie ma związku między depresją a niskim poziomem serotoniny”

Kilka schorzeń i 36 tabletek dziennie. „Problem polega na tym, że powyżej pięciu leków tracimy kontrolę nad ich działaniem ubocznym” – mówi dr Michał Chudzik

Półka z lekami w aptece

Brakuje leku używanego w terapii raka piersi, endometriozy i prostaty

Leki w samolocie – czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Wraca zerowy VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA

Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA

Ile ważna jest recepta? Czym różni się recepta papierowa od e-recepty?

W aptece brakuje 215 leków / unsplash

W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual

Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

W aptekach brakuje aż 39 leków. Wśród nich są antybiotyki i preparaty dla chorych na cukrzyce

W aptekach brakuje aż 39 leków. Wśród nich są antybiotyki i preparaty dla chorych na cukrzycę

Lek o działaniu rozszerzającym naczynia wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Lek o działaniu rozszerzającym naczynia wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w apteczce

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×