Przejdź do treści

Wydaje ci się, że niewinne kilka łyków soku, herbaty czy kawy do popicia leków ci nie zaszkodzi? Nic bardziej mylnego!

Kobieta pije z kubka
Wydaje ci się, że niewinne kilka łyków soku, herbaty czy kawy do popicia leków ci nie zaszkodzi? Nic bardziej mylnego!/ Pexels, fot. George Milton
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę
Prof. Piotr Kuna: „Trafiło do mnie wielu pacjentów w fatalnym stanie”. Powodem nie jest ani COVID-19, ani grypa
„Nigdy nie wiemy co nas czeka, ja w wieku 27 lat dostałam udaru” – pisze Weronika, partnerka ReZigiusza, jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce
Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”
Poranna suchość w ustach – co to oznacza?

„Kofeina znacząco osłabia działanie większości leków neuroleptycznych, może to zaostrzać przebieg niektórych schorzeń psychicznych” – zaznaczyła lek. Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. Ekspertka wyjaśniła, czym nie należy popijać leków, by sobie nie zaszkodzić. Co znalazło się na czarnej liście?

Czym nie popijać leków – najpopularniejszy duet

To, czym popijamy lekarstwa ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii zdrowia naszego organizmu, ale także wobec odpowiedniego wchłaniania się leku. Problem ten wzięła na tapet psychiatrka Joanna Adamiak na swoim profilu na Instagramie. Ekspertka rozłożyła na czynniki pierwsze napoje, którymi najczęściej popijamy leki. Na czarnej liście znalazły się m.in. mleko, napary ziołowe i sok.

Adamiak na pierwszy ogień wzięła herbatę i kawę – najbardziej popularny duet, po który wielu z nas sięga, by popić leki. Jak zaznaczyła, herbata zawiera w swoim składzie kofeinę, która może wchodzić w interakcję z lekami i prowadzić do zaburzenia wchłaniania substancji czynnej czy wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Herbata może również osłabiać lub wręcz nasilać działanie leków.

„Herbata zawiera w swoim składzie garbniki, które mogą oddziaływać z niektórymi  składnikami leków, np. z żelazem. W wyniku tej reakcji tworzą się kompleksy garbników z żelazem i wówczas żelazo nie jest wchłaniane z przewodu pokarmowego i tym samym nie wywiera działania leczniczego” – dodała lekarka.

Leków nie należy również popijać kawą, która podobnie może modyfikować działanie wielu substancji. Część z nich (np. fluorochinolony – chemioterapeutyki) w wyniku interakcji podnoszą stężenie kofeiny we krwi, co objawia się nerwowością i bezsennością. Specjalistka wymieniła, że połączenie kawy z lekami może prowadzić do:

  • zaburzenia wchłaniania substancji czynnej,
  • nasilenia/osłabienia działania leczniczego leku,
  • wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

„Kofeina znacząco osłabia działanie większości leków neuroleptycznych, może to zaostrzać przebieg niektórych schorzeń psychicznych (np. psychoz)” – dodała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Śniadanie na stole

Nie popijamy tym leków

Nigdy nie popijaj leków mlekiem, ponieważ zawarty w nim wapń znacząco osłabia działanie w szczególności leków moczopędnych oraz antybiotyków tetracyklinowych.

„Spożywanie mleka nie pozostaje również bez wpływu na stabilność tabletek dojelitowych. Spożywanie dużej ilości produktów mlecznych obniża pH soku żołądkowego, a to powoduje, że otoczka leków, szczególnie tych o przedłużonym uwalnianiu, rozpada się zbyt wcześnie, drażniąc przy tym błonę śluzową przewodu pokarmowego” – wyjaśniła Adamiak.

I dodała, by zachować odstęp czasowy między przyjęciem leku a spożyciem mleka.

Na czarnej liście lekarka umieściła również soki owocowe, na których kwaśny odczyn szczególnie wrażliwe są niektóre antybiotyki.

„Trudne do przewidzenia, a tym samym groźne w skutkach, są zaburzenia metabolizmu leków spowodowane działaniem flawonoidów i furanokumaryn zawartych w sokach cytrusowych. Zahamowanie czynności enzymów zawartych w wątrobie i jelicie cienkim doprowadza do tego, że niektóre leki nie mogą być metabolizowane, co może przyczyniać się do wielokrotnego wzrostu ich stężenia we krwi – toksyczność!” – tłumaczyła specjalistka.

Ekspertka podkreśliła, że po sok owocowy można sięgnąć cztery godziny przed lub po przyjęciu leku.

„Warto pamiętać, że także soki z niektórych gatunków pomarańczy (czerwone, gorzkie) mogą działać podobnie jak sok grejpfrutowy czy na bazie pomelo. Część leków w połączeniu z cytrusami może upośledzać koncentrację przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych” – dodała.

Podobne działanie do soku z grejpfrutów ma zielona herbata. Należy również uważać na spożywanie innych naparów ziołowych z lekami, ponieważ mogą one opóźniać lub wręcz utrudniać wchłanianie leku.

„Bardzo cenimy sobie napar z nasion lnu. Często stosujemy go jako środek osłonowy w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Osłona ta jest jednak na tyle skuteczna, że negatywnie wpływa na resorpcję różnych substancji leczniczych. Podobnie działa prawoślaz lekarski” – napisała Adamiak.

I dodała, że także przyjmowanie preparatów z dziurawca zmniejsza działanie niektórych równocześnie stosowanych leków. W szczególności podatne będą tu środki antykoncepcyjne i antydepresanty.

Kobieta, która nie chce się budzić

Alkohol a leki

Szykujesz się na imprezę, ale właśnie rozbolała cię głowa? To nienajlepszy pomysł, żeby właśnie brać leki. Jak wyjaśniła Adamiak, takie połączenie może być przyczyną szeregu groźnych interakcji. I zaznaczyła, że bezwzględnie nie należy popijać leków napojami z procentami.

„Jednocześnie spożycie alkoholu może wywołać niepożądane reakcje, takie jak uczucie gorąca, poty, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, kołatania serca, skoki ciśnienia tętniczego, uszkodzenia wątroby, śpiączkę, a nawet śmierć (pochodne benzodiazepin w połączeniu z alkoholem mogą zatrzymać ośrodek oddechowy lub krążenia w mózgu, co może skutkować śmiercią!)” – podkreśliła.

Czym popijać leki?

Najbezpieczniej leki popijać czystą, przegotowaną wodą. Dobrze też, by woda nie była gazowana i nie zawierała zbyt wielu minerałów, ponieważ one także mogą zmieniać działanie leku.

„Chcąc uniknąć interakcji przestrzegaj następujących zasad: leki popijaj wodą (200 ml). Wysoka temperatura płynu może osłabić skuteczność przyjmowanych leków. Jeśli posiłek zaburza działanie leku, zażywaj go 1-2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku. Unikaj równoczesnego przyjmowania leków z preparatami witaminowo-mineralnymi – mogą osłabiać wchłanianie leku (zachowaj odstęp około 2 godzin)” – podsumowała Adamiak.

slonce

Joanna Adamiak

Joanna Adamiak jest lekarką ze specjalizacją z psychiatrii. W mediach społecznościowych prowadzi profil „swiat_oczami_psychiatry”, który obserwuje 16 tys. osób. Psychiatrka dzieli się na nim swoją wiedzą w prosty, przystępny sposób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Internetowe Konto Pacjenta doczekało się kolejnej funkcji. To ułatwienie dla wielu z nas

Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu. Pracowników apteki zaniepokoił jeden istotny szczegół

Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu. Pracowników apteki zaniepokoił jeden istotny szczegół

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. "Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu"

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”

Zmiana składu leku Letrox / pexels

Popularny lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy z nowym składem. Producent ostrzega

KE dopuściła do obrotu nowy lek zapobiegający COVID-19 / iStock

Jest nowy lek, który ochroni przed COVID-19. Jak działa Evusheld?

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci

Jest lek, który pokona wirusa RSV. Niebezpieczny patogen najbardziej zagraża niemowlętom i małym dzieciom

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy przeszły pomyślnie

Mini kapsułki wyleczą raka? Pierwsze testy wyszły pomyślnie

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

W aptekach zaczyna brakować leków. Niektórzy zaczynają robić zapasy – alarmują farmaceuci

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane. Zmiana wchodzi w życie już od marca

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane! Zmiana wchodzi w życie już od marca

Leki

Molnupiravir dopuszczony w Polsce dla pacjentów z COVID-19. Nie każdy chory może go jednak otrzymać

W 2022 r. ponad 500 leków podrożeje. Podwyżki odczują m.in. osoby leczące się na cukrzycę

W 2022 r. ponad 500 leków podrożeje. Podwyżki odczują m.in. osoby chorujące na cukrzycę

pijąca kobieta

Przemarznięta? Te napoje zimą rozgrzeją twój organizm skuteczniej niż herbata i kawa

Wszystko, co chcesz wiedzieć o antybiotykach, a być może nie miałaś, kogo zapytać - wyjaśnia lek. Małgorzata Stefańska

Wszystko, co chcesz wiedzieć o antybiotykach, a być może nie miałaś kogo zapytać – wyjaśnia lek. Małgorzata Stefańska

Psychodeliki na depresję? „To największy postęp w leczeniu depresji od czasów Prozacu”

Tabletki na dłoni

Pierwszy lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce od połowy grudnia

Pfizer: Nasz lek chroni przed ciężkim przebiegiem w 89 proc.

Pfizer: Nasz lek chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 w 89 proc.

Fluwoksamina obniża śmiertelność przy COVID-19

Niedrogi antydepresant skuteczny w walce z COVID-19. Zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Kobieta

Po tych lekach nie siadaj za kierownicę! Farmaceutka wymienia leki przeciwkaszlowe, na ból głowy, alergię, antybiotyki i krople do oczu

Amerykański gigant farmaceutyczny chce zatwierdzenia jego leku przeciw COVID-19. Wniosek już wpłynął do FDA

Pierwszy lek na COVID-19 w tabletce czeka na zatwierdzenie! Wniosek już wpłynął do FDA

Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad molnupiravirm: "To bardzo imponujące"

Dr Fauci o wynikach badań klinicznych nad eksperymentalnym lekiem na COVID-19, Molnupiravirem: „To bardzo imponujące”

Pierwszy lek na koronawirusa

Pierwszy lek na koronawirusa? Producent wyjaśnił, w jaki sposób działa tabletka

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę

„Czy jest sens szczepić się przeciw grypie, skoro są leki?”. Lekarka odpowiada

Niepożądane interakcje suplementów z lekami

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Niepożądane interakcje z lekami?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

×