Wygląd pochwy po porodzie naturalnym. Czy poród zmienia pochwę i zewnętrzne narządy płciowe?
Zmiany, jakie zachodzą w pochwie w czasie porodu naturalnego, są głównie związane z obrażeniami krocza. Jednak wiele innych czynników również ma wpływ na to, co dzieje się z pochwą po urodzeniu dziecka. Jest to sprawa bardzo indywidualna.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Połóg, czyli 6 tygodni po urodzeniu dziecka, jest to czas, w którym organizm kobiety dochodzi do równowagi sprzed ciąży. Dotyczy to również pochwy i narządów rodnych. Ciało kobiety jest naturalnie przystosowane do porodu. Ogromny wpływ na wygląd pochwy w trakcie porodu i po nim mają dwa hormony: relaksyna, która wykazuje właściwości rozluźniające spojenie łonowe, oraz estrogeny, które wpływają na śluzówkę w pochwie.
Jak wygląda pochwa po porodzie?
Pochwa po porodzie ulega wielu zmianom. Poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym dla kobiety. Przechodzenie dziecka przez kanał rodny możliwe jest dzięki dwóm hormonom: relaksynie i estrogenowi. Pierwszy z nich rozciąga spojenie łonowe, dzięki czemu główka dziecka może wstawić się w kanał rodny i obniżać się w czasie skurczów porodowych. Estrogeny z kolei zapewniają prawidłowe ukrwienie dróg rodnych. Jednak podatność mięśni na działanie hormonów jest kwestią indywidualną, dlatego czasem konieczne jest nacięcie krocza, aby zapobiec samoistnemu pęknięciu. Obrażenia te można sklasyfikować w czterostopniowej skali:
I – niewielkie obrażenia krocza. Uszkodzeniu uległ jedynie nabłonek pochwy i/lub skóra wokół krocza;
II – obrażenia sięgają poziomu mięśni pochwy, jednak nie obejmują okolic zwieracza odbytu;
III – rozdarcie odbytu;
III a – rozdarcie osiągnęło mniej niż połowę grubości zwieracza zewnętrznego odbytu;
III b – rozdarcie osiągnęło więcej niż połowę grubości zwieracza zewnętrznego odbytu;
IV – rozdarcie nabłonka odbytu.
Każdy stopień prócz pierwszego wymaga szycia krocza po porodzie. W zależności od skali obrażeń jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Stosowane są głównie nici rozpuszczalne. Bardzo ważne jest, aby po porodzie dbać o higienę miejsc intymnych zgodnie z zaleceniami lekarza lub położnej, aby nie doszło do zakażenia rany.
Pochwa po porodzie naturalnym
Luźna pochwa po porodzie jest sytuacją naturalną, wynikającą z działania hormonów oraz przejścia dziecka przez kanał rodny. Regeneracja pochwy po porodzie trwa około 7 tygodni. Czas gojenia się uzależniony jest od obrażeń krocza w trakcie porodu. Jeśli jednak pochwa nie powraca do pierwotnego wyglądu, możliwe jest wykonanie plastyki pochwy po porodzie. Ból pochwy po porodzie powinien skłonić do wizyty u ginekologa. Niekiedy zdarza się sytuacja odwrotna. Zbyt ciasna pochwa po porodzie spowodowana jest złym zszyciem. Kobieta odczuwa silne ciągnięcie lub ból krocza podczas chodzenia. Dolegliwości musi zgłosić lekarzowi. Może okazać się, iż konieczne jest rozcięcie szwów. Jeśli płód jest duży, nieproporcjonalny do kanału rodnego kobiety, może dojść do uszkodzeń narządów sąsiadujących z pochwą. Najczęściej ma to miejsce w przypadku makrosomii płodu. Jest to jedna z częstszych powikłań cukrzycy w ciąży. W zależności od skali obrażeń tkanek może dojść do nietrzymania moczu lub stolca. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z tego typu dolegliwościami. Ból pochwy podczas stosunku po porodzie dotyka na ogół kobiety, które wracają do współżycia zbyt wcześnie, jeszcze w połogu. Z tego względu zaleca się, aby powstrzymać się od współżycia przez około 6 tygodni po porodzie. Ponadto abstynencja seksualna stanowi profilaktykę zakażeń. Podczas stosunku do pochwy mogą przeniknąć drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą wywołać poważne infekcje.
Zobacz także
Zmiany w pochwie po cesarskim cięciu
Jeżeli poród drogą cięcia cesarskiego przeprowadzony jest planowo, w pochwie nie zachodzą żadne zmiany. Jeśli natomiast „cesarka” wykonywana jest nagle, zwłaszcza w trakcie porodu naturalnego, pochwa może ulec niewielkim uszkodzeniom. Na ogół ograniczają się one do otarć nabłonka. Regeneracja trwa zaledwie kilka dni i jest praktycznie nieodczuwalna dla kobiety.
Najnowsze w naszym serwisie
Skąd bierze się cukrzyca typu 1.? Przyczyny u dzieci i dorosłych
Wysiłkowy ból głowy. Skąd bierze się ból głowy po wysiłku fizycznym?
Od metforminy do analogów GLP-1 – ewolucja leków na cukrzycę typu 2.
Czy znasz wszystkie objawy cukrzycy typu 2.? Nie daj się zaskoczyć!
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
„Pusia może być symetryczna, niesymetryczna”. Ginekolożka wyjaśnia, co zrobić, jeśli jej kształt powoduje ból
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
się ten artykuł?