Przejdź do treści

Na czym polega irygacja pochwy? Czy jest bezpieczna?

irygacja pochwy - kobieta trzymająca serce w kroczu
Fot. kei907 / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Irygacja pochwy jest regularnie wykonywana przez kobiety, które chcą zachować większą higienę intymną. Niestety, nie zawsze jest ona wskazana i bezpieczna dla zdrowia, ponieważ w znacznym stopniu narusza fizjologiczną florę bakteryjną narządów rodnych. Dlatego należy ją wykonywać jedynie na zlecenie lekarza.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Irygacja to termin, który w medycynie oznacza przepłukiwanie jam ciała, w tym głównie jelit, zatok lub pochwy, za pomocą wody lub roztworu zawierającego lek. Do tego celu w przypadku narządów rodnych używa się specjalnego irygatora dopochwowego, który ma długą końcówkę. Wiele kobiet wykonuje ją samodzielnie w domu, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Chcą w ten sposób zadbać o higienę intymną po stosunku lub menstruacji, aby czuć się świeżo i uniknąć zakażenia. Częściej jednak irygacja pochwy może prowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia, dlatego należy zachować ostrożność.

Co to jest irygacja pochwy?

Irygacja pochwy to zabieg, który polega na wtłoczeniu do wnętrza pochwy strumienia wody lub roztworu leku pod ciśnieniem, w celu jej dokładnego wypłukania. Do wykonania czynności wykorzystuje się irygator dopochwowy. Można go kupić w aptece bez recepty. Ma zbiorniczek na płyn o objętości 500 ml oraz długą końcówkę, którą umieszcza się w pochwie.

Kobiety wykonują irygację pochwy w celu przeczyszczenia jej po krwawieniu miesięcznym, w trakcie infekcji intymnych lub po stosunku płciowym, w celu uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową lub zlikwidowania nieprzyjemnego zapachu. Lekarze ginekolodzy odradzają jednak częste i samodzielne stosowanie płukanek, ponieważ mogą one poważnie zaszkodzić zdrowiu oraz przyczynić się do szerzenia zakażeń na pozostałe narządy płciowe – szyjkę macicy, jajowody i jajniki. Warto także pamiętać, że płukanie pochwy nie jest środkiem antykoncepcyjnym i w żadnym stopniu nie chroni przed zajściem w ciążę.

Czy irygacja pochwy jest bezpieczna?

Mimo że zaraz po wykonaniu przynosi znaczne uczucie natychmiastowej ulgi oraz świeżości, irygacja pochwy może być szkodliwa dla zdrowia kobiet. Częste przepłukiwanie jamy pochwy wypłukuje naturalną florę bakteryjną, która nie szkodzi, a zapewnia prawidłowe środowisko i ochrania narządy rodne przed namnażaniem się drobnoustrojów. Należą do niej przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), utrzymujące niskie pH pochwy. Zachwianie tej równowagi powoduje zwiększone ryzyko powstania infekcji intymnej.

Nieprawidłowo stosowana irygacja pochwy może powodować:

  • bakteryjne zapalenia pochwy,
  • przeniesienie infekcji na pozostałe narządy rodne (drogą wstępującą, pod wpływem ciśnienia, które towarzyszy płukaniu),
  • większą podatność na zakażenia przenoszone drogą płciową,
  • podrażnienia ścian pochwy,
  • nawrotowe infekcje grzybicze,
  • powikłania ciążowe,
  • niepłodność (jako konsekwencja zapaleń w obrębie narządów rodnych).

Trwają badania, które mają potwierdzić, czy rutynowe płukanie pochwy bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzi do zwiększenia ryzyka raka szyjki macicy i raka jajnika.

Nie oznacza to, że irygacji pochwy nie można stosować w ogóle, ponieważ istnieją przypadki, w których przynosi ona korzyści – przed zabiegiem chirurgicznym lub w leczeniu niektórych infekcji (przy odpowiednio dobranym leku). Jednak należy skonsultować to wcześniej z ginekologiem, a w celu zachowania higieny zdecydowanie lepiej i zdrowiej jest sięgnąć po wodę i delikatny środek myjący do higieny intymnej. Warto także pamiętać, że pochwa ma zdolności do samooczyszczania się. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy: upławy, pieczenie, świąd, zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach, zawsze należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza.

Zobacz także

Jaki płyn do irygacji pochwy wybrać?

Do irygacji pochwy kobiety wykorzystują wodę, gotowe preparaty z apteki lub samodzielnie przygotowane mieszanki ziół. Przy wyborze należy zachować ostrożność, ponieważ większość z nich niszczy i wypłukuje naturalną florę bakteryjną. Wyjątek stanowi gotowy płyn do irygacji pochwy, który zawiera kwas octowy. Jego zaletą jest wybiórcze eliminowanie drobnoustrojów i oszczędzanie pałeczek kwasu mlekowego.

Wszelkiego rodzaju domowe mieszanki, które zawierają: roztwór octu, czosnek, zioła, kefir itp., mogą poważnie szkodzić zdrowiu i nie należy ich używać.

Jak poprawnie wykonać irygację pochwy?

Irygację pochwy należy wykonać tylko na wyraźne zlecenie lekarza i stosować się do jego wskazówek. Płukanie wykonuje się w wannie lub pod prysznicem za pomocą przeznaczonego do tego celu irygatora dopochwowego. Roztwór powinno się przygotować w przegotowanej wodzie o temperaturze 40,5°C i pozostawić do ostygnięcia (aż osiągnie temperaturę ciała). Ważne jest, aby przed aplikacją dokładnie się podmyć. Następnie wprowadza się końcówkę irygatora do pochwy na odpowiednią głębokość i naciska zbiornik z płynem. Konieczne jest usunięcie go z pochwy, zanim dojdzie do rozprężenia. Po zakończonej czynności należy dokładnie osuszyć miejsca intymne. Narzędzie wystarczy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Nie wolno go myć w zmywarce ani dezynfekować.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.