Przejdź do treści

Wypadanie macicy może spotkać każdą z nas. Jak się uchronić? 

Wypadanie macicy – czy operacja to jedyne wyjście? Kiedy dochodzi do obniżenia narządu? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wypadanie macicy to schorzenie, które najczęściej rozwija się u kobiet, które w przeszłości doświadczyły skomplikowanego porodu drogami natury – szczególnie jeśli rodziły wielokrotnie. Objawy pojawiają się również u pań w okresie menopauzy. Niezależnie od przyczyny, wypadanie narządu rodnego wiąże się z ogromnym dyskomfortem, który znacznie pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Zapraszam cię do zapoznania się z treścią dzisiejszego artykułu, w którym wyjaśnię, jak objawia się ten przykry problem, jak żyć z wypadającą macicą oraz jak wygląda profilaktyka.  

Przyczyny wypadania macicy 

Obniżenie i wypadanie macicy, szyjki macicy, czy pochwy jest bardzo problematyczną dolegliwością, z którą zmagają się kobiety na różnych etapach swojego życia. Choć przyczyn jej rozwoju jest wiele, istnieją pewne sytuacje, które z dużym prawdopodobieństwem pozwalają nam przypuszczać, że problem w pewnym momencie się pojawi. 

Wypadanie macicy po porodzie 

Poród siłami natury oraz okres ciąży wiążą się często ze znacznym osłabieniem tkanek pochwy i dna miednicy. Wypadanie macicy po porodzie dotyka szczególnie wieloródki oraz kobiety, które przeżyły trudny poród (np. z użyciem kleszczy czy próżnociągu położniczego), a dziecko urodziło się z dużą masą urodzeniową (4000 g i więcej). 

Wypadanie macicy po menopauzie 

Okres okołomenopauzalny wiąże się ze spadkiem stężenia hormonów kobiecych. To z kolei wpływa na zmniejszenie elastyczności i jędrności tkanek dna miednicy, co prowadzi do ich osłabienia. Konsekwencją jest wypadanie szyjki macicy i macicy, które tracą naturalną podporę”. 

kobieta trzyma się za brzuch

Dźwiganie ciężarów i ciężka praca fizyczna 

Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów nasila się nacisk na narządy miednicy mniejszej, czego efektem jest osłabienie aparatu, który je podtrzymuje. Jeśli więc przez większość życia pracujesz fizycznie lub zawodowo dźwigasz ciężary, jesteś w grupie ryzyka obniżenia lub wypadania narządu rodnego. Powinnaś więc szczególną uwagę przyłożyć do profilaktyki. 

Otyłość 

Masa ciała ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jeśl cierpisz na nadwagę i otyłość, czas zadbać o powrót do prawidłowej wagi. Nadmiar kilogramów prowadzi bowiem do ciągłego obciążania dna miednicy, czego konsekwencją jest wypadanie macicy. 

Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej 

Do wypadania narządu rodnego przyczyniać się mogą wszelkie choroby, których efektem jest zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, np. przewlekły kaszel i zaparcia, wodobrzusze oraz zastoje żylne. W tym przypadku bardzo ważne jest odpowiednie leczenie schorzenia pierwotnego. 

U pacjentek z rozpoznaniem obniżenia narządu rodnego, poza wywiadem ogólnym należy przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący ilości i przebiegu porodów, dolegliwości podczas opróżniania pęcherza i jelita, dotychczasowych terapii, przyjmowanych leków oraz problemów w pożyciu intymnym. Następnie wykonuje się badanie uroginekologiczne polegające na badaniu wewnętrznym we wziernikach, badaniu palpacyjnym łącznie z palpacją dna miednicy, określeniem ułożenia narządu rodnego, pęcherza i odbytnicy (zawsze przy użyciu wzierników dwułyżkowych) w spoczynku oraz podczas parcia.

Interdyscyplinarne wytyczne Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego odnośnie diagnostyki i leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej

Objawy wypadania macicy  

Wypadanie macicy – objawy, z jakim wiąże się ta dolegliwość zwykle powodują pory dyskomfort okolic krocza i podbrzusza. Aby potwierdzić problem, udaj się do specjalisty, jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z następujących objawów: 

  • narząd wysuwający się z pochwy; 
  • parcie na mocz; 
  • nietrzymanie moczu; 
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu (często o nieprawidłowym strumieniu); 
  • uczucie ciężkości i pełności w kroczu; 
  • uczucie niepełnego wypróżnienia; 
  • silne parcie na stolec; 
  • bolesność przy współżyciu lub niemożliwe wprowadzenie członka do pochwy; 
  • ból lędźwi i podbrzusza. 
Wykrywanie objawów mięśniaków u kobiety

Wypadanie narządu rodnego – leczenie 

Pessar na wypadanie macicy 

Pessar to rodzaj wkładki lub pierścienia umieszczanego w pochwie, który ma na celu podtrzymanie szyjki macicy i innych narządów miednicy mniejszej. Pessary są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. 

Fizjoterapia uroginekologiczna 

W niektórych przypadkach fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc we wzmocnieniu mięśni dna miednicy i poprawie funkcji narządów w niej osadzonych. Konsultacja uroginekologiczna jest szczególnie zalecana po porodzie, ale tak naprawdę każda kobieta powinna odbyć taką wizytę. 

Operacja naprawcza i histerektomia 

W cięższych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie operacji naprawczej. Polega ona na umocowaniu macicy w odpowiednim położeniu poprzez tworzenie hamaka” lub pasów z tkanek czy materiałów syntetycznych, które są mocowane do okolicznych struktur, takich jak więzadła czy kość krzyżowa. Taki podtrzymujący mechanizm utrzymuje macicę i inne narządy miednicy we właściwej pozycji i zapobiega ich wypadaniu. Histerektormię, czyli całkowite usunięcie macicy, wykonuje się u starszych pacjentek. 

Pacjentki należy informować o tym, że po operacji podnoszenie ciężarów powyżej 5kg, a także trening sportowy i inne aktywności wywołujące znaczny wzrost ciśnienia śródbrzusznego są przeciwwskazane oraz że zbyt wczesne rozpoczęcie aktywności seksualnej może prowadzić do zaburzonego gojenia rany i ewentualnych erozji. Porada fizjoterapeuty pomaga pacjentce nauczyć sie, w jaki sposób można wykonywać czynności dnia codziennego nie obciążając mięśni dna miednicy.

Interdyscyplinarne wytyczne Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego odnośnie diagnostyki i leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej

Profilaktyka i domowe sposoby na wypadanie macicy  

Istnieją pewne działania, jakie możesz podjąć, jeśli jesteś w grupie ryzyka wypadania macicy lub problem już u ciebie występuje. Stosuj się do następujących zasad: 

  • wzmacniaj mięśnie dna miednicy – wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy, takich jak ćwiczenia Kegla, może może mieć pozytywny wpływ na zapobieganie lub łagodzenie problemów związanych z wypadaniem macicy; 
  • utrzymuj zdrową wagę nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wypadania macicy; 
  • unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów nadmierne napinanie mięśni brzucha i dna miednicy może wpływać na osłabienie struktur podtrzymujących macicę; 
  • unikaj zaparć – dieta bogata w błonnik i picie minimum 2,5 l wody dziennie chronią przed zaparciami, które mogą powodować nadmierne obciążenie dna miednicy;  
  • wzmocnij mięśnie brzucha – wykonuj umiarkowane ćwiczenia w celu wzmocnienia mięśni brzucha i pleców; 
  • zadbaj o prawidłowe wydalanie – unikaj napinania i parcia podczas oddawania moczu lub stolca; 
  • unikaj długotrwałego stania lub siedzenia regularnie zmieniaj pozycję podczas pracy i odpoczynku. 

 

Bibliografia: 

  1. https://ptug.pl/rekomendacje/interdyscyplinarne-wytyczne-polskiego-towarzystwa-uroginekologicznego-odnosnie-diagnostyki-i-leczenia-obnizenia-narzadow-miednicy-mniejszej/ [dostęp 19.08.2023]. 
  1. https://www.yourpelvicfloor.org/media/pelvic-organ-prolapse-polish.pdf [dostęp 19.08.2023]. 
  1. Maciejczyk-Pencuła M., Bednarek W., Kotarski J., Wypadanie narządów płciowych miednicy – wybrane materiały i techniki obecnie stosowane, Ginekologia po Dyplomie 2014, 16(3): 30-36. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.