5 min.
Wypadanie macicy – czy operacja to jedyne wyjście? Kiedy dochodzi do obniżenia narządu?

Fot. YakobchukOlena / stock.adobe.com
Wypadanie macicy, a dokładniej obniżenie narządów rodnych, najczęściej występuje po porodzie. Jest ono bowiem związane z osłabieniem mięśni, które odpowiadają za podtrzymanie pochwy, odbytnicy i pęcherza moczowego. Do najczęstszych objawów wypadania macicy należą: ciągły ucisk, ból w dole brzucha i nawracające stany zapalne.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Wypadaniu macicy zapobiegają regularne ćwiczenia mięśni Kegla, jak również kremy z estrogenami. W bardziej zaawansowanym stadium konieczne jest jednak przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Na czym polega wypadanie macicy?
Wypadanie macicy to nic innego jak jej przemieszczanie się w dół brzucha aż do pochwy. Jest ono spowodowane osłabieniem mięśni podtrzymujących narządy rodne. Osłabienie to jest często efektem ciąży i porodu. W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym jest ono związane z naturalnym procesem słabnięcia elastyczności mięśni i obniżonym poziomem estrogenu w organizmie. Istnieją także genetyczne przyczyny wypadania macicy. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia metabolizmu kolagenu.
Wypadanie macicy może przyjmować różne stadia. Początkowo może ono powodować jedynie delikatny dyskomfort. Z czasem jednak dochodzi nawet do wynicowania pochwy, jej swoistego wywinięcia się na drugą stronę. W skrajnych przypadkach może prowadzić do wysunięcia się macicy na zewnątrz.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wypadanie macicy – objawy
Wypadanie macicy powoduje bolesne i dokuczliwe objawy. Część z nich wiąże się z uchyłkami pęcherza i jelita grubego, a więc wpukleniami części narządów do światła pochwy. Może to powodować:
- zaleganie moczu w uchyłku pęcherza, co prowadzi do zakażeń dróg moczowych,
- parcie na stolec i utrudnione wypróżnianie się.
Do najbardziej charakterystycznych objawów wypadania macicy zalicza się natomiast:
- ból w pochwie,
- uczucie nieustannego parcia,
- dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego,
- zaparcia i hemoroidy,
- nawracające stany zapalne,
- trudności z oddawaniem moczu lub stolca.
Wypadanie miednicy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem nietrzymania moczu. Obniżenie narządów rodnych może skutkować nawracającymi zakażeniami dróg moczowych.
Wypadanie macicy a współżycie
Jednym z objawów wypadania macicy jest ból w trakcie stosunku seksualnego, a często także i po nim. Obniżające się narządy rodne powodują dyskomfort w trakcie stosunku. Na początkowych etapach można łagodzić go dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni Kegla oraz zalecanej przez lekarza farmakologii, natomiast na pewnym etapie współżycie okazuje się właściwie niemożliwe. Pacjentka po zabiegu operacyjnym i rekonwalescencji może natomiast bez problemu podjąć współżycie.
Wypadanie macicy – ćwiczenia
Wypadanie macicy i pochwy można odsunąć w czasie lub całkowicie mu zapobiec, stosując odpowiednie ćwiczenia na tzw. mięśnie dna miednicy. Ćwiczenie ich jest bardzo proste i można je właściwie wykonywać w każdym miejscu i momencie. Trening polega na odpowiednim zaciskaniu i rozkurczaniu mięśni. W przypadku problemów z macicą, podejrzeniem osłabienia mięśni, warto skonsultować się z ginekologiem i wykonać zalecone przez niego ćwiczenia. Można w tym celu użyć również tzw. kulek gejszy oraz stożków dopochwowych. Warto pamiętać, że ćwiczenia na wypadanie macicy zmniejszają również dyskomfort, który może pojawić się w trakcie stosunku seksualnego.
Zobacz także
Wypadanie macicy – leczenie nieoperacyjne
Leczenie ziołami na wypadanie macicy może właściwie jedynie leczyć objawy tej dolegliwości. Walczyć z nią można za pomocą leków z estrogenami. Ta metoda leczenia zalecana jest przede wszystkim kobietom w okresie menopauzy, kiedy to wypadanie macicy wiąże się bezpośrednio z utratą przez mięśnie elastyczności i wytrzymałości wynikającej wprost ze zmniejszenia się poziomu estrogenów w organizmie. Alternatywną metodą jest hormonalna terapia zastępcza, która również może wspomóc kobietę w walce ze słabnącymi mięśniami dna miednicy.
Wypadanie macicy – operacja
Leczenie operacyjne wypadania macicy przeprowadza się przede wszystkim w ciężkich przypadkach, szczególnie gdy macica grozi wypadnięciem na zewnątrz. Wskazaniami do zabiegu są również wynikające z wypadania macicy nasilające się dolegliwości bólowe lub powstałe uchyłki oraz nietrzymanie moczu.
Odchodzi się od leczenia wypadania macicy poprzez jej usunięcie. W nowoczesnym leczeniu wypadania macicy stosuje się metodę jej podwieszania:
- przez operacje unoszące macicę z wykorzystaniem specjalnej siatki,
- przez operacje podwieszenia macicy do kości krzyżowej,
- zastosowanie polipropylenowej taśmy „zastępującej” słabnące więzadła.
Pessar na wypadanie macicy
Wypadanie macicy po porodzie (szczególnie pierwszym), nietrzymanie moczu związane z obniżeniem narządów rodnych można leczyć za pomocą pessara. Pessar daje efekt zbliżony do tego po zabiegu operacyjnym. To silikonowy krążek (dopasowany do typu zaburzenia struktur), który umieszcza się z pochwie. Jego celem jest podtrzymanie struktur anatomicznych. Niestety pessar na wypadanie macicy nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023