3 min.
Zbyt długie trzymanie moczu. Urolog ostrzega: prowadzi to do licznych infekcji i schorzeń

Zbyt długie trzymanie moczu / unsplash
Najnowsze
03.03.2021
Polska firma podpisała umowę ws. produkcji szczepionek przeciw COVID-19
03.03.2021
Coraz więcej zatruć iwermektyną. Ludzie zażywają ją w dużych dawkach, by leczyć COVID-19
03.03.2021
Niektóre szczepy koronawirusa są bardziej zaraźliwe niż inne. Naukowcy już wiedzą, dlaczego
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
Zbyt długie trzymanie moczu jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli pęcherz moczowy jest pełny, ciało wysyła sygnał, że konieczne jest jego opróżnienie. Urolog Piotr Świniarski ostrzega: trzymanie moczu prowadzi do licznych infekcji, schorzeń, a także jest czynnikiem rozwoju chorób. Ignorowanie tych sygnałów przez dłuższy czas przyczynić się może nie tylko do problemów zdrowotnych, takich jak: infekcja dróg moczowych, kamienie nerkowe, powiększenie pęcherza moczowego, ale również do tego, że mózg przestanie reagować i wysyłać odpowiednie sygnały.
Zdrowa dorosła osoba oddaje mocz kilka razy dziennie, w zależności od ilości spożycia płynów, pokarmów, płci oraz siły mięśni pęcherza. Powstrzymywanie oddawania moczu przez dłuższy czas powoduje duży dyskomfort oraz ryzyko wystąpienia schorzeń.
Infekcja dróg moczowych
Mocz jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Regularnie wydalany, nie stanowi zagrożenia. Dłuższy zastój moczu może przyczynić się do rozwoju infekcji dróg moczowych, ponieważ bakterie znajdujące się w cewce moczowej moczu mogą się przemieszczać wewnątrz organizmu. Im dłużej bakterie znajdują się w naszym organizmie, tym większe ryzyko, że przedostaną się w inne miejsca, doprowadzając do chorób układu moczowego.
Kamienie nerkowe
Powstrzymywanie się od wydalania moczu zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Towarzyszy temu ostry ból z tyłu pleców, dyskomfort przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz i częstsza konieczność skorzystania z toalety. Powstające w nerkach kamienie to w rzeczywistości skrystalizowane złogi związków mineralnych, których było zbyt dużo, by organizm mógł je zneutralizować lub wydalić.
Powstające złogi zalegają w nerkach i mogą się przemieszczać, np. do moczowodów lub pęcherza moczowego. Tam zatykają drogę odpływu moczu, powodując silny ból, trwający nawet do kilku dni.
Powiększenie pęcherza moczowego
Pęcherz może się mieścić do 250 ml płynu. Jeśli pęcherz jest pełny, receptory wysyłają do mózgu informację, że należy udać się do toalety. Ignorując sygnały, poszerzą się ścianki i w ten sposób powiększy się sam pęcherz moczowy.
Długotrwałe przetrzymywanie moczu jest bardzo niezdrowe. Często staje się to nawykiem, który powinno się zwalczyć. W pewnym momencie możemy przestać kontrolować, a już wcześniej mogą pojawić się różne schorzenia. Długie przetrzymywanie moczu rozciąga pęcherz moczowy. To doprowadza do zaburzeń funkcji pęcherza.
Ryzyko chorób
Szacuje się, że zdrowa dorosła osoba oddaje w ciągu doby około 1,5 litra moczu, podczas kilku wizyt w toalecie. Zaburzenie tego rytmu może być ostrzeżeniem, że nasz układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo. Zmniejszenie ilości wydalanego moczu może świadczyć o skąpomoczu lub bezmoczu, a taka sytuacja jest zagrożeniem zdrowia pacjenta. Natomiast wydalanie zwiększonej ilości moczu, może świadczyć np. o wrodzonych wadach nerek, torbielowatości nerek lub przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Toksyczne produkty przemiany materii nie mogą być usunięte, a to w konsekwencji może prowadzić do niewydolności nerek.
Zbyt długie trzymanie moczu jest niekomfortowe i nie powinno zdarzać się regularnie. Raz na jakiś czas, w wyjątkowej sytuacji, nie jest zagrożeniem zdrowia, ale regularne może nieść za sobą wiele konsekwencji. Prowadzi to do licznych infekcji, schorzeń, a także jest czynnikiem rozwoju chorób. Jeśli czujesz potrzebę oddania moczu, pójdź do toalety. To jest podstawowa czynność fizjologiczna, która dotyczy wszystkich osób.
Zobacz także
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021