Przejdź do treści

Zdarza ci się słyszeć „strzelanie” w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka może być tego przyczyna

Zdarza ci się słyszeć "strzelanie" w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka jaka może być tego przyczyna
Zdarza ci się słyszeć "strzelanie" w kolanach albo palcach? Fizjoterapeutka wyjaśnia, czy to szkodliwe i jaka jaka może być tego przyczyna / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Denerwuje cię, jeśli ktoś „strzela” z palców i wydaje ci się, że to niebezpieczne dla zdrowia? Czasem słyszysz chrupanie w kręgosłupie albo masz wrażenie, że coś przesunęło ci się w biodrze? Gosia Włodarczyk, autorka profilu @pani_fizjotrener, wyjaśnia, kiedy powinniśmy się martwić głośnymi stawami.

Głośne stawy

„Głośne stawy to problem? Czasem tak, czasem nie. Zależy od odgłosu i lokalizacji!” – pisze na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.

Zastanawiałaś się kiedyś, jak powstają dźwięki strzelania w stawach? Jak wyjaśnia ekspertka, dzieje się to w wyniku odkształcenia torebki stawowej. Powstałe w mazi stawowej pęcherzyki gazu pękają i dlatego słychać głośne kliknięcie. Zjawisko to nazywamy kawitacją.

Jak dodaje Włodarczyk, odgłosy ze stawów mogą wynikać też z:

  • przeskakiwania skróconego mięśnia albo ścięgna w sąsiedztwie stawu,
  • niefizjologicznego (nadmiernego) ruchu kości w stawie (hipermobilność),
  • dysbalansu mięśniowego i jego skutków (to m.in. zbyt skrócone tkanki w porównaniu do tych rozciągniętych i zaburzony tor pracy stawu),
  • krepitacje w stawie – czyli zniszczone powierzchnie stawowe, które, jak pisze Włodarczyk, „trzeszczą jak stara szafa”.
Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna / archiwum prywatne

Biodra, palce, kolana, kręgosłup

Specjalistka rozkłada „strzelanie” w stawach na czynniki pierwsze i opowiada, z czego mogą wynikać nietypowe odgłosy dochodzące z bioder, palców, kolan i kręgosłupa.

  1. Strzelające biodra, to, jak podkreśla Włodarczyk, częsty problem, który koniecznie trzeba zdiagnozować. Dodaje, że jego przyczyną może być uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego lub więzadła głowy, konflikt pasma biodrowo-piszczelowego z krętarzem większym czy ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego z wyniosłością biodrowo-łonową.
  2. Strzelanie palcami (szczególnie w stawach śródręczno-paliczkowych) – zastanawiałaś się kiedyś, czy to nie szkodzi stawom? Fizjoterapeutka wyjaśnia, że co prawda nie jest to dla nich szkodliwe, jednak może być objawem nadmiernego pobudzenia nerwowego, jeśli ktoś strzela nimi cały czas.
  3. Kolana „przeskakiwanie w stawie może mieć niegroźne przyczyny, jak dysbalans mięśniowy i zaburzony tor ruchu rzepki , ale mogą być i poważne, jak np. uszkodzenia łąkotki” – pisze ekspertka.
  4. Kręgosłup – jak tłumaczy Włodarczyk, strzelanie w kręgosłupie może wystąpić w wyniku kawitacji. Stawy kręgosłupa również mogą się blokować!

Fizjoterapeutka podkreśla, że przeskakiwanie, blokowanie się stawu, chrupanie wymaga konsultacji z fizjoterapeutą i lekarzem. Jeśli więc zmagasz się z tego typu problemami, warto udać się do specjalisty.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. 

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 125 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.