Przejdź do treści

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby. Dziś, jak co roku 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenie Wątroby. Przypominamy, jakie typy wirusów wywołują tę chorobę i dlaczego jest tak niebezpieczna.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Każdego roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenie Wątroby – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez WHO.

„Przypominamy, że przyczyną WZW są zakażenia wirusami typu A, B, C i E. Za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV)” – informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia w poście na temat Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Według szacunków WHO liczba osób z przewlekłym zakażeniem HCV, definiowanym przez obecność HCV RNA w osoczu, wynosi w skali globu około 71 milionów. 1,4 mln osób na świecie umiera rocznie w konsekwencji zakażenia HCV. W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 150 tysięcy.

Wirusowe Zapalenie Wątroby – co warto o nim wiedzieć?

Kilka ważnych informacji na temat tej choroby zebrał też, wraz z Fundacją Gwiazda Nadziei, lekarz Łukasz Durajski, który na Instagramie prowadzi profil Doktorek Radzi. Jak podkreśla, jednymi z najpoważniejszych konsekwencji przewlekłego, niewyleczonego zapalenia wątroby typu C, jest marskość narządu, rak wątrobowokomórkowy, a w ich konsekwencji śmierć. Wyjaśnia, dlaczego wirus HCV, przez który wywoływane jest WZW, jest tak groźny.

„Do zakażenia HCV dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanki skórnej do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi pochodzącej od zakażonej osoby. Nazywane jest to zakażeniem krwiopochodnym. W przypadku przenoszenia zakażenia HCV, kontakty seksualne odgrywają stosunkowo małą rolę” – tłumaczy.

Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby. Lekarz podkreśla, że nadal nie ma szczepionek przeciwko wirusowi HCV ze względu na jego szybką replikację.

” (…) Zakażenie HCV nawet przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby są już nieodwracalne” – podkreśla lekarz Łukasz Durajski.

Szukasz informacji na temat Wirusowego Zapalenia Wątroby? Towarzystwa naukowe zajmujące się chorobami wątroby to: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Doktorek radzi

„Doktorek radzi”, czyli Łukasz Durajski jest pediatrą, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 60 tysięcy użytkowników. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dlatego na swoim profilu chętnie dzieli się wiedzą na temat szczepień. Poza tym rozprawia się z mitami zdrowotnymi, daje przydatne wskazówki, informuje i wyjaśnia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby Wspólnie z fundacja @gwiazda_nadziei przygotowaliśmy dla Was kilka ważnych informacji Wirusowe zapalenie wątroby typu C – choroba wywołana wirusem HCV ? HCV – czemu jest tak groźne? Jednymi z najpoważniejszych konsekwencji przewlekłego, niewyleczonego zapalenia wątroby typu C jest marskość narządu, rak wątrobowokomórkowy, a w ich konsekwencji śmierć. ? Do zakażenia HCV dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanki skórnej do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi pochodzącej od zakażonej osoby. Nazywane jest to zakażeniem krwiopochodnym. W przypadku przenoszenia zakażenia HCV, kontakty seksualne odgrywają stosunkowo małą rolę. ? Co się dzieje, kiedy wirus dostanie się do naszego organizmu? Zakażenie HCV nawet przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby narządu są już nieodwracalne. ➡️ Według szacunków WHO liczba osób z przewlekłym zakażeniem HCV, definiowanym przez obecność HCV RNA w osoczu, wynosi w skali globu około 71 milionów. 1,4 mln osób na świecie umiera rocznie w konsekwencji zakażenia HCV. ➡️ W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 150 tysięcy czyli ok 05% populacji. ✅ Każdego roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień WZW – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez WHO ✅ Nadal nie ma szczepionek przeciwko wirusowi HCV ze względu na jego szybką replikację ✅ Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby ✅ Hepatolog to lekarz, który zajmuje się m.in. chorobami zakaźnymi do których należą: HCV, HBV, HAV ✅ Towarzystwa naukowe zajmujące się chorobami wątroby to: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych ____________ #WZW #zdrowie #DoktorekObalaMity #DoktorekRadzi #NaukaRządzi

Post udostępniony przez Łukasz Durajski (@doktorekradzi)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.