Przejdź do treści

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby. Dziś, jak co roku 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenie Wątroby. Przypominamy, jakie typy wirusów wywołują tę chorobę i dlaczego jest tak niebezpieczna.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Każdego roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenie Wątroby – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez WHO.

„Przypominamy, że przyczyną WZW są zakażenia wirusami typu A, B, C i E. Za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV)” – informuje na Twitterze Ministerstwo Zdrowia w poście na temat Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Według szacunków WHO liczba osób z przewlekłym zakażeniem HCV, definiowanym przez obecność HCV RNA w osoczu, wynosi w skali globu około 71 milionów. 1,4 mln osób na świecie umiera rocznie w konsekwencji zakażenia HCV. W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 150 tysięcy.

Wirusowe Zapalenie Wątroby – co warto o nim wiedzieć?

Kilka ważnych informacji na temat tej choroby zebrał też, wraz z Fundacją Gwiazda Nadziei, lekarz Łukasz Durajski, który na Instagramie prowadzi profil Doktorek Radzi. Jak podkreśla, jednymi z najpoważniejszych konsekwencji przewlekłego, niewyleczonego zapalenia wątroby typu C, jest marskość narządu, rak wątrobowokomórkowy, a w ich konsekwencji śmierć. Wyjaśnia, dlaczego wirus HCV, przez który wywoływane jest WZW, jest tak groźny.

„Do zakażenia HCV dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanki skórnej do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi pochodzącej od zakażonej osoby. Nazywane jest to zakażeniem krwiopochodnym. W przypadku przenoszenia zakażenia HCV, kontakty seksualne odgrywają stosunkowo małą rolę” – tłumaczy.

Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby. Lekarz podkreśla, że nadal nie ma szczepionek przeciwko wirusowi HCV ze względu na jego szybką replikację.

” (…) Zakażenie HCV nawet przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby są już nieodwracalne” – podkreśla lekarz Łukasz Durajski.

Szukasz informacji na temat Wirusowego Zapalenia Wątroby? Towarzystwa naukowe zajmujące się chorobami wątroby to: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Doktorek radzi

„Doktorek radzi”, czyli Łukasz Durajski jest pediatrą, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 60 tysięcy użytkowników. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dlatego na swoim profilu chętnie dzieli się wiedzą na temat szczepień. Poza tym rozprawia się z mitami zdrowotnymi, daje przydatne wskazówki, informuje i wyjaśnia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby Wspólnie z fundacja @gwiazda_nadziei przygotowaliśmy dla Was kilka ważnych informacji Wirusowe zapalenie wątroby typu C – choroba wywołana wirusem HCV ? HCV – czemu jest tak groźne? Jednymi z najpoważniejszych konsekwencji przewlekłego, niewyleczonego zapalenia wątroby typu C jest marskość narządu, rak wątrobowokomórkowy, a w ich konsekwencji śmierć. ? Do zakażenia HCV dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanki skórnej do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi pochodzącej od zakażonej osoby. Nazywane jest to zakażeniem krwiopochodnym. W przypadku przenoszenia zakażenia HCV, kontakty seksualne odgrywają stosunkowo małą rolę. ? Co się dzieje, kiedy wirus dostanie się do naszego organizmu? Zakażenie HCV nawet przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby narządu są już nieodwracalne. ➡️ Według szacunków WHO liczba osób z przewlekłym zakażeniem HCV, definiowanym przez obecność HCV RNA w osoczu, wynosi w skali globu około 71 milionów. 1,4 mln osób na świecie umiera rocznie w konsekwencji zakażenia HCV. ➡️ W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 150 tysięcy czyli ok 05% populacji. ✅ Każdego roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień WZW – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez WHO ✅ Nadal nie ma szczepionek przeciwko wirusowi HCV ze względu na jego szybką replikację ✅ Zakażenie HCV nazywane jest „cichym zabójcą” ze względu na niespecyficzne objawy oraz długi okres niszczenia wątroby ✅ Hepatolog to lekarz, który zajmuje się m.in. chorobami zakaźnymi do których należą: HCV, HBV, HAV ✅ Towarzystwa naukowe zajmujące się chorobami wątroby to: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych ____________ #WZW #zdrowie #DoktorekObalaMity #DoktorekRadzi #NaukaRządzi

Post udostępniony przez Łukasz Durajski (@doktorekradzi)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziecko podczas przyjmowania szczepionki- HelloZdrowie

Ruszyły zapisy na szczepionki przeciw HPV. Kto może przyjąć preparat?

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Szczepionka

Szczepionka na RSV gotowa. Jest w 84 proc. skuteczna w zapobieganiu infekcji u osób starszych

Koniec z kłuciem? Pierwsza wziewna szczepionka przeciw COVID-19 została zatwierdzona. Póki co w jednym kraju

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Powikłania po szczepionce COVID-19 / istock

Zmagałaś się z powikłaniami po szczepionce przeciwko COVID-19? Mógł zawinić sposób szczepienia

Choroby wieku dziecięcego u dorosłych / iStock

Ospa, odra, świnka, różyczka – choroby zakaźne wieku dziecięcego u dorosłych. Jak wielkie to ryzyko?

Szczepionka roślinna na covid-19

Pierwsza roślinna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona

Grupa krwi a COVID-19 / istock

Jedna grupa krwi chroni przed zakażeniem COVID-19? Znamy wyniki nowych badań

Szczepionka przeciwko COVID-19

W Polsce jest już podawana czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Wyjaśniamy, kto może ją otrzymać

Szczepionka Novavax / istock

Piąta szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona w Unii Europejskiej. Antygen będzie powstawać w Polsce

maseczka

Trzecia dawka szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich. Wiemy, którym preparatem będzie wykonane szczepienie

Szczepionka na COVID-19

Jesteś po szczepionce Johnson&Johnson? Sprawdź, co z dawką przypominającą

Kobieta siedzi na łóżku. Przed nią leży laptop

YouTube zablokuje treści antyszczepionkowców. Z serwisu zniknęły już pierwsze konta

Szczepionka

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 w Polsce dla kolejnych grup. Kto będzie mógł ją otrzymać?

Zmiana w szczepieniach w Polsce. Nowa szczepionka na COVID-19 dla nastolatków

Przypadki wścieklizny u lisów w Warszawie. Wyjaśniamy, co zrobić w razie pokąsania lub pogryzienia przez zwierzę

Szczepionka Moderny – jak działa? Kto ją może przyjmować?

Szczepionka Johnson&Johnson – najważniejsze informacje

Szczepionka Pfizera – najważniejsze informacje. Jak działa?

Czy można zaszczepić się różnymi szczepionkami na COVID-19?

Potwierdzenie szczepienia na COVID-19 – jak je uzyskać?

Kiedy druga dawka szczepionek? Pfizer, AstraZeneca, Moderna