Przejdź do treści

Węglan wapnia i jego rola w organizmie

Węglan wapnia - Dowiedz się czym jest, jak wpływa na nasz organizm oraz dlaczego jest taki ważny?
Węglan wapnia - Dowiedz się czym jest, jak wpływa na nasz organizm oraz dlaczego jest taki ważny?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Węglan wapnia to jeden z najważniejszych związków w przyrodzie, który odpowiada w znacznym stopniu za funkcjonowanie naszego organizmu. Wiele osób do końca nie czym on jest, jak działa i kiedy warto korzystać z suplementów z tym związkiem. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje związane z węglanem wapnia.

Węglan wapnia – czym jest?

Węglan wapnia to popularnie nazywany wapń. Jest on nieorganicznym związkiem chemicznym. Jego główną i najbardziej znaną zaletą/funkcją jest budowa kości w organizmie. Zdecydowana jego większość w ciele — bo aż 99% tworzy kości i zęby. Każdy człowiek posiada w sobie mniej więcej 1 kg tego związku. Wapń z fizjologicznego punktu widzenia jest jednym z najważniejszych składników mineralnych naszego organizmu. Oprócz funkcji budowy kości umożliwia też pracę wielu narządów, wpływa na prawidłowe działanie wielu mechanizmów regulowanych, czy jest przekaźnikiem informacji wewnątrzkomórkowych. Wapń umożliwia krzepnięcia krwi, odpowiednią kurczliwość mięśni oraz przewodnictwo nerwowe. Działanie węglanu wapnia to również działanie przeciwwysiękowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przeciwobrzękowe.

Węglan wapnia – zapotrzebowanie i dostarczanie

Wapń to niezwykle potrzebny organizmowi związek. Osoba dorosła dziennie potrzebuje 1 gram wapnia do prawidłowego funkcjonowania. Teoretycznie taka ilość znajduje się w 4-5 szklankach mleka, ale istnieją też inne naturalne składniki, w których się on znajduje. Oprócz przetworów i produktów mlecznych duża ilość wapnia posiadają liście boćwiny czy pietruszki. Duża jego ilość znajduje się także w rybach morskich (na przykład w śledziach). Stosując odpowiedni tryb żywienia, dostarczymy naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Węglan wapnia – suplementacja

Czasami nie dostarczamy odpowiedniej ilości wapnia do organizmu, co często jest efektem nieprawidłowej diety bądź problemów z odpowiednim wchłanianiem tej substancji w organizmie. W takiej sytuacji należy dostarczyć węglan wapnia pod postacią suplementów. Te są łatwo dostępne i wskazane w sytuacjach takich jak leczenie krzywicy czy złamań kości. Suplementacja węglanem wapnia jest też potrzebna podczas leczenia osteoporozy oraz profilaktycznie pod kątem tej choroby, gdy zmagamy się z problemami trawiennymi, nadkwaśnością żołądka oraz kiedy mamy problem z drżeniem i skurczami nóg. Do mniej wiadomych sytuacji, w których należy zażywać wapń należy między innymi zatrucie metalami ciężkimi oraz wspomaganie leczenia chorób alergicznych i stanów zapalnych.

UWAGA: Oprócz standardowych sytuacji, w których warto suplementować się wapnem, warto przyjmować go podczas karmienia piersią oraz w okresie dojrzewania..

Przeciwwskazania do suplementacji węglanem wapnia

Wapń pomimo tego, iż jest niezwykle ważny i korzystny dla naszego organizmu, posiada pewne obostrzenia w związku z jego stosowaniem. Nie powinniśmy tego robić, jeśli chorujemy na hiperkalcemię oraz hiperwitaminozę witaminy D. Nie powinniśmy go używać również, jeśli zmagamy się z nowotworem kości lub niewydolnością nerek. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość bądź uczulenie na jakikolwiek składnik suplementu. Węglan wapnia hamuje również wchłanianie się niektórych leków. Jeśli zatem leczymy się na choroby przewlekłe lub przyjmujemy preparaty lecznicze, należy dokładnie zapoznać się z ulotką tych leków lub skonsultować się z lekarzem przed suplementacją.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: