Przejdź do treści

Dr n. med. Grzegorz Południewski: zgrubienia w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór!

Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przy samobadaniu wykryłaś guzki w piersiach? Spokojnie. Zgrubienia nie zawsze oznaczają nowotwór! – W piersiach bardzo często występują zmiany łagodne, które mogą mieć charakter guzełkowaty, a i sam gruczoł ma taką budowę. Gdy stwierdzimy przy badaniu piersi zgrubienia czy twardy różniący się od otoczenia guzek, to najlepiej jest zweryfikować jego charakter, udając się do lekarza – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

Zmiany w piersiach

Stało się. Podczas samobadania piersi wyczułaś guzki, których wcześniej nie było. Zaczynasz panikować. „Mam raka!” – myślisz od razu. I nie jesteś w tym sama. Z rozmów z pacjentkami wynika, że wiele z nich – zamiast od razu wybrać się do specjalisty – odkłada badanie mammografem. Nie chcemy potwierdzać tego, co podejrzewamy. Czas to zmienić!

Im szybciej sprawdzimy przyczynę zmian w piersiach, tym lepiej dla nas. Warto też zdawać  sobie sprawę z tego, że większość z nich jest całkowicie niegroźnych.

– Takich zmian łagodnych jest bardzo dużo, to mogą być małe torbiele, mogą być małe włókniaki, zmiany absolutnie niezwiązane z jakimkolwiek ryzykiem. Co zrobić? Przede wszystkim należy je obserwować i sprawdzać czy się nie zwiększają, nie zmniejszają czy nie zmieniają swojej struktury. Jeżeli zaobserwujemy jakieś powiększenie należy udać się do lekarza i wykonać USG, które jest badaniem podstawowym – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert Zdrowa ONA.

istockphoto.com

Stany zapalne w piersiach

Lekarze często diagnozują tzw. stany zapalne w piersiach. I chociaż najczęściej pojawiają się one podczas karmienia piersi, w niektórych wypadkach mogą być szczególnie niebezpieczne. Co robić w takiej sytuacji?

– Stany zapalne w piersiach są częstym problemem w okresie laktacji. Zmiany te zawsze należy leczyć, często konieczna jest antybiotykoterapia, aby nie dopuścić do rozwoju ropnia. Stany zapalne w piersiach poza okresem laktacji są o wiele rzadsze. Jeżeli występują, to mają albo podłoże mechaniczne, np. uraz albo też są skutkiem jakiegoś innego stanu zapalnego. Powinny być one zawsze konsultowane z lekarzem, gdyż podobnie mogą wyglądać niektóre postacie zmian nowotworowych w piersiach – tłumaczy specjalista.

Torbiele w piersiach

Lekarz zdiagnozował u ciebie torbiel? To inaczej cysta, która najczęściej występuje u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, rzadziej w młodszym wieku. Zazwyczaj nie jest groźna.

Jak wyjaśnia dr Południewski, torbiele są zbiornikami płynu otoczonymi tkanką łączną.

– To taki balonik z płynem. Mogą one powstawać w różnych miejscach organizmu, najczęściej w tkance gruczołowej. Jeżeli chodzi o piersi, to tego typu torbiele powstają w obrębie gruczołów mlecznych i są dosyć typowymi zmianami łagodnymi. Nie mają one charakteru złośliwego. Jeżeli w obrębie torbieli lekarz stwierdzi jakieś nierówności bądź wyrośla to dopiero wtedy jest się czym martwić i wymaga to dalszego wyjaśnienia – dodaje.

Gruczolakowłókniaki

Zmianami w piersiach mogą być także gruczolakowłókniaki. Ekspert wyjaśnia, że to zmiany łagodne, bardzo często diagnozowane, które nie są związane z predyspozycjami genetycznymi. Mogą pojawić się u każdej z nas.

– Zawsze zmiana w piersi powinna być wyjaśniona i dopiero diagnoza histopatologiczna daje nam pewne rozpoznanie. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli taką zmianę o charakterze gruczolakowłókniaka stwierdzimy, to należy ją bacznie obserwować. Jeżeli nie ulega ona powiększaniu, to zawsze powinna być konsultowana z lekarzem – tłumaczy ekspert.

Brodawczaki

W piersiach mogą rozwinąć się także brodawczaki. Po czym je poznać? Po wydzielinie wydobywającej się z piersi. To zmiany pojawiające się wewnątrz gruczołów i przewodów mlekowych.

–  Jednym z objawów może być pojawianie się wydzieliny z piersi – brodawki o kolorze zielonym lub krwistym. Pomimo, że są to zmiany łagodne, zawsze wymagają badania lekarskiego i oceny histopatologicznej. Nie należy takich objawów lekceważyć, gdyż mogą być one podobne we wczesnych zmianach bardziej niebezpiecznych. Częściej takie zmiany występują u palaczek – dodaje dr Południewski.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Badania profilaktyczne – dla każdej z nas!

Zaraz obok samobadania, ważne są również badania profilaktyczne. USG piersi powinno być wykonywane mniej więcej raz na 2 lata. Jeżeli lekarz stwierdził zmiany, co roku. W ten sposób w łatwy sposób sprawdzi, czy ulegają one modyfikacji. Po 40.-45. roku życia USG piersi warto robić naprzemiennie z mammografią.

Czym różnią się od siebie te badania? W czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie

– Mammografia jest dla kobiet w trochę późniejszym wieku. Dla kobiet, u których piersi mogą być poddane temu badaniu. Nie każde piersi da się prześwietlić i jest to raczej badanie zalecane po 40.-45. roku życia – dodaje dr Południewski.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi. I nie dopuszczamy do siebie myśli, że będzie źle.

Czy wiesz, czym jest KIORP?

Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który radzi i podpowiada, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy. Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

 


Dr n. med. Grzegorz Południewski – praktykujący lekarz ginekolog i położnik. Studia medyczne odbył na Akademii Medycznej w Białymstoku. W kolejnych latach uzyskał specjalizację I i II stopnia z położnictwa i ginekologii, a w 1990 roku obronił doktorat z dziedziny nauk medycznych. Jako asystent a następnie adiunkt pracował w Klinice Położnictwa Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku.

Aktualnie prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny w Warszawie. Jest autorem publikacji naukowych oraz współautorem książek przeznaczonych dla młodzieży z zakresu edukacji seksualnej i antykoncepcji. Wielokrotnie brał udział w programach radiowych i telewizyjnych związanych z propagowaniem wiedzy z zakresu antykoncepcji i wychowania seksualnego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.