Przejdź do treści

AKCJA SUPLEMENTACJA: Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Suplementacja w PMS / fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy
Jak często należy ćwiczyć?

Nieznośny PMS… Wyliczono, że ma nawet ponad 300 symptomów, począwszy od podenerwowania, przez bóle, obrzęki, po nieprzyjemne niespodzianki na skórze. Czy suplementy diety mogą pomóc się z nimi uporać? Jeśli tak, jakie witaminy, minerały i substancje roślinne warto zacząć przyjmować? Wyjaśnia dietetyk Michał Wrzosek. 

Wyobraźmy sobie kobietę, która od kilku miesięcy zmaga się z nasilonymi dolegliwościami związanymi z PMS. Chciałaby zacząć suplementację, bo wie, że pewne niedobory witamin i składników mineralnych mogą wpływać na jej cykl miesiączkowy. Nie wie jednak, od czego zacząć. Z pomocą przychodzimy my i nasz cykl „AKCJA SUPLEMENTACJA”. W tym odcinku wraz z cenionym ekspertem Michałem Wrzoskiem, dietetykiem klinicznym, doktorantem SGGW, staramy się wyjaśnić, jakich substancji warto szukać w suplementach diety, gdy dokucza nam nieznośny PMS.

Suplementacja w PMS – od czego zacząć?

3 na 10 kobiet w wieku rozrodczym doświadcza co najmniej jednego objawu związanego z PMS. Jesteś jedną z nich? W takiej sytuacji warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Jak wyjaśnia dietetyk Michał Wrzosek, kluczowe będzie skonsultowanie swoich objawów z lekarzem, który następnie może zlecić stosowne badania, by ustalić nasz stan zdrowia.

– Pomocne może okazać się badanie krwi, a zwłaszcza morfologii i hormonów żeńskich czy ogólne badanie moczu. Dalszym etapem może być konsultacja dietetyczna, podczas której dietetyk oceni stan naszego odżywienia i zaproponuje działania mogące go poprawić. Część składników bez problemu dostarczymy wraz z dietą, z kolei w przypadku niektórych niezbędna może okazać się suplementacja – wyjaśnia ekspert.

Kiedy zacząć się suplementować?

Według dietetyka Michała Wrzoska, zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć danego składnika pokarmowego wraz z dietą.

– Niedobór poszczególnych witamin czy składników mineralnych może wpływać na poziom hormonów w organizmie kobiety, a te z kolei mają jasny wpływ na odczuwane objawy PMS. Dlatego tak ważne jest, by we współpracy z lekarzem i dietetykiem ustalić, czego może brakować w organizmie. Najczęściej u kobiet z PMS w badaniach obserwuje się niedobór witaminy D, B6 magnezu oraz wapnia. Co ciekawe, niedobory te skorelowane są z nasileniem objawów PMS. Często też skuteczne działanie w tej materii wykazują kwasy tłuszczowe omega 3 – dodaje dietetyk.

Zastanawiasz się, co jest lepsze: preparaty w proszku czy tabletki (bądź kapsułki) do łykania? Forma nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zawsze jednak warto sprawdzać skład danego preparatu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Witaminy z grupy B

Rozważenie suplementacji przy nieznośnych objawach PMS warto rozpocząć od witaminy B1.

– Ze względu na udział w odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, podejrzewa się, że witamina B1 może zmniejszać skurcze mięśni macicy, które są jednymi z charakterystycznych objawów PMS – mówi Michał Wrzosek.

Na objawy PMS może pomóc też witamina B2 oraz B6. Warto więc zwrócić uwagę na podaż tych witamin wraz z dietą. A co z kwasem foliowym, nazywanym też witaminą B9? Obecnie brak jeszcze dostatecznych dowodów, które mogłyby uzasadnić jego suplementację w PMS.

Witaminy D i E

Kolejną grupą witamin ważnych z punktu widzenia suplementacji w PMS są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: witamina D oraz witamina E.

– Głównym zadaniem witaminy D jest regulowanie gospodarki wapnia w organizmie. Wiąże się to też z regulacją hormonalną, szczególnie żeńskich hormonów płciowych. Wpływ witaminy D przy zaburzeniach miesiączkowania oceniany był już wielokrotnie. Wiadomo, że zapewnienie jej na odpowiednim poziomie, może złagodzić objawy bolesnego miesiączkowania oraz przede wszystkim zmniejszyć częstość występowania PMS – tłumaczy dietetyk.

I dodaje, że witaminie E przypisuje się natomiast wpływ na poprawę objawów przedmiotowych u kobiet cierpiących na PMS.

– W przypadku witaminy E także zauważa się złagodzenie objawów bolesnego miesiączkowania oraz poprawę samopoczucia psychicznego, choć jeśli chodzi o te dwie witaminy zdecydowanie częściej obserwowanym niedoborem jest witamina D – wyjaśnia Michał Wrzosek.

Kiedy najlepiej przyjmować witaminę D oraz witaminę E? Podczas posiłku, który zawiera również źródło tłuszczów.

Michał Wrzosek / Archiwum prywatne

Michał Wrzosek / Archiwum prywatne

Magnez, wapń i żelazo

Na występowanie objawów PMS może wpływać również niedobór magnezu, wapnia oraz żelaza.

– Magnez to jeden ze składników mineralnych mogących wpłynąć na samopoczucie w trakcie PMS. W kilku badaniach wykazano, że kobiety spożywające magnez wraz z dietą w takiej ilości, która pokrywa się z zalecaną ilością, rzadziej lub w mniejszym stopniu odczuwały problemy z koncentracją, chęć na spożycie słodkiego czy bolesność piersi. W jednym z badań po suplementacji magnezu w dawce 200 mg w ciągu dnia oraz 50 mg witaminy B6 zauważono złagodzenie objawów PMS takich jak: wahania nastroju czy niepokój w porównaniu do grupy kontrolnej. Aby wzbogacić dietę w magnez, warto wybierać produkty pełnoziarniste jak np. kaszę gryczaną, a dodatkowo pestki, nasiona czy też gorzką czekoladę – mówi Michał Wrzosek.

Magnez najlepiej zażywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku.

A co z wapniem? Aż 99 proc. tego składnika mineralnego magazynuje się w kościach, a pozostała część oddziałuje na układ nerwowy oraz wpływa na skurcz i rozkurcz mięśni. Co ważne, do prawidłowej wchłanialności wapnia potrzebna jest również odpowiednia podaż witaminy D.

– Część badań naukowych wykazało, że poziom wapnia we krwi jest zmienny w zależności od fazy cyklu i obserwuje się jego obniżenie w fazie lutealnej i folikularnej. Jedno z badań wskazuje natomiast, że wysokie spożycie wapnia wpłynęło na zredukowanie objawów PMS (rozdrażnienia, migren). Warto zadbać o spożycie 1000-1200 mg dziennie wraz z dietą. Wapń dostarczymy do swojej diety, spożywając produkty mleczne, wody wysokozmineralizowane czy zielone warzywa liściaste np. brokuł – wyjaśnia Michał Wieczorek.

Najlepiej przyjmować go wraz z jedzeniem. Dzięki temu będzie się lepiej wchłaniał.

Ze względu na utratę krwi podczas miesiączki kobiety powinny również pamiętać o kontrolowaniu poziomu żelaza.

– Spożycie żelaza powinno wynosić 18 mg dziennie dla kobiety dorosłej. Nie ma jednak badań potwierdzających wpływ spożycia żelaza na objawy PMS – dodaje dietetyk.

Jeśli jednak zmagasz się z niedoborami żelaza, preparaty z tym składnikiem łykaj na czczo, najlepiej na pół godziny przed posiłkiem. Przyjmowanie żelaza warto też skonsultować z lekarzem.

Kwasy omega-3

Nienasycone kwasy tłuszczowe to kolejny składnik diety, który może pozytywnie wpływać na objawy związane z PMS. Znajdziemy je nie tylko w kapsułkach, ale też w tłustych rybach morskich, nasionach i orzechach.

– W jednym badaniu sprawdzano poprawę dolegliwości w przypadku podawania 1g oraz 2g oleju z wiesiołka na dobę. W przypadku większej dawki – 2g dziennie, zaobserwowano złagodzenie objawów. Kwasy tłuszczowe omega- 3 mogą zmniejszać objawy psychiczne, takie jak: zmniejszona koncentracja, lękliwość, nerwowość oraz łagodzić somatyczne objawy np. bóle głowy, bolesność piersi – wymienia ekspert.

Kiedy zażywać kwasy omega-3? Podczas posiłku!

Naturalne składniki

Z objawami PMS możemy walczyć, wykorzystując również naturalne składniki, które są bogactwem wielu silnych związków bioaktywnych. W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą one działać rozkurczowo, uśmierzać ból, dodawać energii, regulować gospodarkę hormonalną czy pozytywnie wpływać na nastrój.

Przy PMS pomóc może melisa (działa wyciszająco i redukuje stres), szafran wykazujący właściwości przeciwdepresyjne czy ashwagandha, która jest przeciwzapalna, antystresowa oraz przeciwutleniająca.

– Warto przyjrzeć się też miłorzębowi. Ostatnie badania sugerują, że fitoestrogeny w nim zawarte mogą odgrywać rolę jako alternatywna hormonalna terapia zastępcza. Na PMS pomoże też dziurawiec. W badaniach wykazano, że codzienne leczenie dziurawcem było skuteczniejsze niż leczenie placebo w przypadku najczęstszych objawów fizycznych i behawioralnych związanych z PMS – wymienia Michał Wrzosek.

Jeśli zmagasz się z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, powinien cię też zainteresować niepokalanek (nazywany też „czystym drzewem”) oraz różeniec górski. Oba działają pozytywnie na cykl menstruacyjny kobiety.

Na koniec warto podkreślić, że to odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz dobry i odpowiednio długi sen głównie wpływają na zmniejszenie objawów PMS. Suplementacja powinna być dodatkiem do naszego stylu życia – nigdy odwrotnie.


Jeżeli masz pytania dotyczące suplementów diety, chcesz zacząć się suplementować, ale nie wiesz od czego zacząć – odezwij się do mnie. Czekam także na propozycje kolejnych odcinków z serii „AKCJA SUPLEMENTACJA”. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować

7 skutecznych sposobów na przetrwanie kryzysu

zdrowy mózg

7 rzeczy, za które twój mózg będzie ci wdzięczny

Co suplementować przy endometriozie? Radzi dietetyczka Iwona Pasieczna

Co suplementować przy endometriozie? Radzi dietetyczka Iwona Pasieczna

Glutation – co to jest? Gdzie znajdziesz go najwięcej? Skutki uboczne niedoboru

86-latek przedawkował witaminę B6 / istock

Mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6 niż zakładają zalecenia. 86-latek utracił zdolność chodzenia

Kolagen do picia w szklance

Kolagen do picia to dobry sposób na redukcję zmarszczek i ból stawów? Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, czy shoty kolagenowe to hit czy kit

Kilka schorzeń i 36 tabletek dziennie. „Problem polega na tym, że powyżej pięciu leków tracimy kontrolę nad ich działaniem ubocznym” – mówi dr Michał Chudzik

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet /fot. Pexels

Zioła, które wspierają zdrowie intymne kobiet. Przekonaj się, ile dobrego mogą dla ciebie zrobić!

Przedawkowanie witaminy C – przyczyny, objawy, postępowanie

Kobieta łykała preparat dla koni / istock

Kobieta przyjmowała witaminę D w formie preparatu dla koni. „Jesteś koniem – bierzesz dawki dla konia. Nie jesteś koniem – nie bierzesz końskich dawek” – apeluje ekspert

Ile ważna jest recepta? Czym różni się recepta papierowa od e-recepty?

Co robić wieczorem, by budzić się rano rześką i wyspaną? 5 nawyków, które zmieniają wszystko

Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

Poznaj patenty trenerów i dietetyków na lepszą przemianę materii

Qinwen Zheng przyznała, że zmagała się z PMS / gettyimages

Zheng Qinwen, rywalka Igi Świątek, na korcie zmagała się z PMS. „Chciałabym być mężczyzną na korcie, żebym nie musiała cierpieć, ale nie mogę”

Alicja Binkowska

Alicja Binkowska: „Rezygnowanie z psychoterapii na rzecz przyjmowania olejków CBD to bardzo niepokojący kierunek”

Moda na kawę z grzybami ma sens? Sprawdziłyśmy, czy grzyby funkcjonalne to dobry sposób na lepsze zdrowie i nastrój

Kozłek lekarski – na bezsenność, stany lękowe i PMS. Właściwości, dawkowanie i uprawa

Jak długo trzeba brać suplementy, żeby zauważyć rezultaty?

Postbiotyki - czym są? / pexels

Postbiotyki. O tym, czym są, gdzie je znajdziemy i czy warto się nimi zainteresować, mówi Ewa Kowalska

Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels

Łykasz witaminę D? Wyjaśniamy, o jakiej porze dnia najlepiej ją przyjmować

zdrowe jedzenie

Naturalne odkwaszanie organizmu – czy ma sens? Jak to zrobić?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×