Przejdź do treści

AKCJA SUPLEMENTACJA: Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Suplementacja w PMS / fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Nieznośny PMS… Wyliczono, że ma nawet ponad 300 symptomów, począwszy od podenerwowania, przez bóle, obrzęki, po nieprzyjemne niespodzianki na skórze. Czy suplementy diety mogą pomóc się z nimi uporać? Jeśli tak, jakie witaminy, minerały i substancje roślinne warto zacząć przyjmować? Wyjaśnia dietetyk Michał Wrzosek. 

Wyobraźmy sobie kobietę, która od kilku miesięcy zmaga się z nasilonymi dolegliwościami związanymi z PMS. Chciałaby zacząć suplementację, bo wie, że pewne niedobory witamin i składników mineralnych mogą wpływać na jej cykl miesiączkowy. Nie wie jednak, od czego zacząć. Z pomocą przychodzimy my i nasz cykl „AKCJA SUPLEMENTACJA”. W tym odcinku wraz z cenionym ekspertem Michałem Wrzoskiem, dietetykiem klinicznym, doktorantem SGGW, staramy się wyjaśnić, jakich substancji warto szukać w suplementach diety, gdy dokucza nam nieznośny PMS.

Suplementacja w PMS – od czego zacząć?

3 na 10 kobiet w wieku rozrodczym doświadcza co najmniej jednego objawu związanego z PMS. Jesteś jedną z nich? W takiej sytuacji warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Jak wyjaśnia dietetyk Michał Wrzosek, kluczowe będzie skonsultowanie swoich objawów z lekarzem, który następnie może zlecić stosowne badania, by ustalić nasz stan zdrowia.

– Pomocne może okazać się badanie krwi, a zwłaszcza morfologii i hormonów żeńskich czy ogólne badanie moczu. Dalszym etapem może być konsultacja dietetyczna, podczas której dietetyk oceni stan naszego odżywienia i zaproponuje działania mogące go poprawić. Część składników bez problemu dostarczymy wraz z dietą, z kolei w przypadku niektórych niezbędna może okazać się suplementacja – wyjaśnia ekspert.

Kiedy zacząć się suplementować?

Według dietetyka Michała Wrzoska, zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć danego składnika pokarmowego wraz z dietą.

– Niedobór poszczególnych witamin czy składników mineralnych może wpływać na poziom hormonów w organizmie kobiety, a te z kolei mają jasny wpływ na odczuwane objawy PMS. Dlatego tak ważne jest, by we współpracy z lekarzem i dietetykiem ustalić, czego może brakować w organizmie. Najczęściej u kobiet z PMS w badaniach obserwuje się niedobór witaminy D, B6 magnezu oraz wapnia. Co ciekawe, niedobory te skorelowane są z nasileniem objawów PMS. Często też skuteczne działanie w tej materii wykazują kwasy tłuszczowe omega 3 – dodaje dietetyk.

Zastanawiasz się, co jest lepsze: preparaty w proszku czy tabletki (bądź kapsułki) do łykania? Forma nie ma tutaj żadnego znaczenia. Zawsze jednak warto sprawdzać skład danego preparatu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Witaminy z grupy B

Rozważenie suplementacji przy nieznośnych objawach PMS warto rozpocząć od witaminy B1.

– Ze względu na udział w odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego oraz przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, podejrzewa się, że witamina B1 może zmniejszać skurcze mięśni macicy, które są jednymi z charakterystycznych objawów PMS – mówi Michał Wrzosek.

Na objawy PMS może pomóc też witamina B2 oraz B6. Warto więc zwrócić uwagę na podaż tych witamin wraz z dietą. A co z kwasem foliowym, nazywanym też witaminą B9? Obecnie brak jeszcze dostatecznych dowodów, które mogłyby uzasadnić jego suplementację w PMS.

Witaminy D i E

Kolejną grupą witamin ważnych z punktu widzenia suplementacji w PMS są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: witamina D oraz witamina E.

– Głównym zadaniem witaminy D jest regulowanie gospodarki wapnia w organizmie. Wiąże się to też z regulacją hormonalną, szczególnie żeńskich hormonów płciowych. Wpływ witaminy D przy zaburzeniach miesiączkowania oceniany był już wielokrotnie. Wiadomo, że zapewnienie jej na odpowiednim poziomie, może złagodzić objawy bolesnego miesiączkowania oraz przede wszystkim zmniejszyć częstość występowania PMS – tłumaczy dietetyk.

I dodaje, że witaminie E przypisuje się natomiast wpływ na poprawę objawów przedmiotowych u kobiet cierpiących na PMS.

– W przypadku witaminy E także zauważa się złagodzenie objawów bolesnego miesiączkowania oraz poprawę samopoczucia psychicznego, choć jeśli chodzi o te dwie witaminy zdecydowanie częściej obserwowanym niedoborem jest witamina D – wyjaśnia Michał Wrzosek.

Kiedy najlepiej przyjmować witaminę D oraz witaminę E? Podczas posiłku, który zawiera również źródło tłuszczów.

Michał Wrzosek / Archiwum prywatne

Michał Wrzosek / Archiwum prywatne

Magnez, wapń i żelazo

Na występowanie objawów PMS może wpływać również niedobór magnezu, wapnia oraz żelaza.

– Magnez to jeden ze składników mineralnych mogących wpłynąć na samopoczucie w trakcie PMS. W kilku badaniach wykazano, że kobiety spożywające magnez wraz z dietą w takiej ilości, która pokrywa się z zalecaną ilością, rzadziej lub w mniejszym stopniu odczuwały problemy z koncentracją, chęć na spożycie słodkiego czy bolesność piersi. W jednym z badań po suplementacji magnezu w dawce 200 mg w ciągu dnia oraz 50 mg witaminy B6 zauważono złagodzenie objawów PMS takich jak: wahania nastroju czy niepokój w porównaniu do grupy kontrolnej. Aby wzbogacić dietę w magnez, warto wybierać produkty pełnoziarniste jak np. kaszę gryczaną, a dodatkowo pestki, nasiona czy też gorzką czekoladę – mówi Michał Wrzosek.

Magnez najlepiej zażywać godzinę przed lub dwie godziny po posiłku.

A co z wapniem? Aż 99 proc. tego składnika mineralnego magazynuje się w kościach, a pozostała część oddziałuje na układ nerwowy oraz wpływa na skurcz i rozkurcz mięśni. Co ważne, do prawidłowej wchłanialności wapnia potrzebna jest również odpowiednia podaż witaminy D.

– Część badań naukowych wykazało, że poziom wapnia we krwi jest zmienny w zależności od fazy cyklu i obserwuje się jego obniżenie w fazie lutealnej i folikularnej. Jedno z badań wskazuje natomiast, że wysokie spożycie wapnia wpłynęło na zredukowanie objawów PMS (rozdrażnienia, migren). Warto zadbać o spożycie 1000-1200 mg dziennie wraz z dietą. Wapń dostarczymy do swojej diety, spożywając produkty mleczne, wody wysokozmineralizowane czy zielone warzywa liściaste np. brokuł – wyjaśnia Michał Wieczorek.

Najlepiej przyjmować go wraz z jedzeniem. Dzięki temu będzie się lepiej wchłaniał.

Ze względu na utratę krwi podczas miesiączki kobiety powinny również pamiętać o kontrolowaniu poziomu żelaza.

– Spożycie żelaza powinno wynosić 18 mg dziennie dla kobiety dorosłej. Nie ma jednak badań potwierdzających wpływ spożycia żelaza na objawy PMS – dodaje dietetyk.

Jeśli jednak zmagasz się z niedoborami żelaza, preparaty z tym składnikiem łykaj na czczo, najlepiej na pół godziny przed posiłkiem. Przyjmowanie żelaza warto też skonsultować z lekarzem.

Kwasy omega-3

Nienasycone kwasy tłuszczowe to kolejny składnik diety, który może pozytywnie wpływać na objawy związane z PMS. Znajdziemy je nie tylko w kapsułkach, ale też w tłustych rybach morskich, nasionach i orzechach.

– W jednym badaniu sprawdzano poprawę dolegliwości w przypadku podawania 1g oraz 2g oleju z wiesiołka na dobę. W przypadku większej dawki – 2g dziennie, zaobserwowano złagodzenie objawów. Kwasy tłuszczowe omega- 3 mogą zmniejszać objawy psychiczne, takie jak: zmniejszona koncentracja, lękliwość, nerwowość oraz łagodzić somatyczne objawy np. bóle głowy, bolesność piersi – wymienia ekspert.

Kiedy zażywać kwasy omega-3? Podczas posiłku!

Naturalne składniki

Z objawami PMS możemy walczyć, wykorzystując również naturalne składniki, które są bogactwem wielu silnych związków bioaktywnych. W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą one działać rozkurczowo, uśmierzać ból, dodawać energii, regulować gospodarkę hormonalną czy pozytywnie wpływać na nastrój.

Przy PMS pomóc może melisa (działa wyciszająco i redukuje stres), szafran wykazujący właściwości przeciwdepresyjne czy ashwagandha, która jest przeciwzapalna, antystresowa oraz przeciwutleniająca.

– Warto przyjrzeć się też miłorzębowi. Ostatnie badania sugerują, że fitoestrogeny w nim zawarte mogą odgrywać rolę jako alternatywna hormonalna terapia zastępcza. Na PMS pomoże też dziurawiec. W badaniach wykazano, że codzienne leczenie dziurawcem było skuteczniejsze niż leczenie placebo w przypadku najczęstszych objawów fizycznych i behawioralnych związanych z PMS – wymienia Michał Wrzosek.

Jeśli zmagasz się z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, powinien cię też zainteresować niepokalanek (nazywany też „czystym drzewem”) oraz różeniec górski. Oba działają pozytywnie na cykl menstruacyjny kobiety.

Na koniec warto podkreślić, że to odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz dobry i odpowiednio długi sen głównie wpływają na zmniejszenie objawów PMS. Suplementacja powinna być dodatkiem do naszego stylu życia – nigdy odwrotnie.


Jeżeli masz pytania dotyczące suplementów diety, chcesz zacząć się suplementować, ale nie wiesz od czego zacząć – odezwij się do mnie. Czekam także na propozycje kolejnych odcinków z serii „AKCJA SUPLEMENTACJA”. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Alicja Binkowska

Alicja Binkowska: „Rezygnowanie z psychoterapii na rzecz przyjmowania olejków CBD to bardzo niepokojący kierunek”

Moda na kawę z grzybami ma sens? Sprawdziłyśmy, czy grzyby funkcjonalne to dobry sposób na lepsze zdrowie i nastrój

Kozłek lekarski – na bezsenność, stany lękowe i PMS. Właściwości, dawkowanie i uprawa

Jak długo trzeba brać suplementy, żeby zauważyć rezultaty?

Postbiotyki - czym są? / pexels

Postbiotyki. O tym, czym są, gdzie je znajdziemy i czy warto się nimi zainteresować, mówi Ewa Kowalska

Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels

Łykasz witaminę D? Wyjaśniamy, o jakiej porze dnia najlepiej ją przyjmować

zdrowe jedzenie

Naturalne odkwaszanie organizmu – czy ma sens? Jak to zrobić?

Kobieta

Psycholożka stanowczo: „Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne to nie mit”

Spermidyna w jabłkach / istock

Spermidyna pomoże ci zachować długowieczność. Czym jest substancja, o której wszyscy mówią?

Rola selenu w chorobie Hashimoto

Na serce, na potencję, na depresję i dobrą pamięć. Żeń-szeń panaceum na wszystko?

7 suplementów stworzonych z myślą o kobietach

Suplementy dla kobiet – sprawdź, czy twój organizm ich nie potrzebuje

niedobory w organizmie

Męczy cię sezonowe osłabienie? Lekarka radzi, jakie badania zrobić, by sprawdzić niedobory w organizmie

Suplementacja biotyną / pexels

Suplementujesz się biotyną? Uważaj! Może fałszować wyniki badań diagnostycznych

W wiosnę z nową energią! / pexels

4 rzeczy, które możesz zrobić przed wiosną, by wkroczyć w nią z nową energią

Laktoferyna

Laktoferyna – działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Seks a miesiączka / Daria Shevtsova from Pexels

Seks podczas miesiączki – ginekolog wyjaśnia, czy to bezpieczne

Wimin Głębokie Skupienie / arch. prywatne

To tak, jakbyś postanowiła biegać i z niewygodnych butów przerzuciła się na lekkie adidasy. Poznaj Głębokie Skupienie Wimin

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

Melisa nie wystarczy. Z PMS-em trzeba sobie radzić holistycznie /fot. iStock

„Niefajne jest zasłaniać się PMS-em, żeby wyjaśnić każdą swoją złość”. Wróżka Cipuszka o tym, jak sobie radzić, gdy „hormon idzie”

Menstruacyjny prezent dla wszystkich ważnych kobiet w twoim życiu /fot. materiały własne

Menstruacyjny prezent dla wszystkich ważnych kobiet w twoim życiu

pms - krzycząca kobieta

PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) – co to jest, objawy, przyczyny

kobieta

6 witamin i minerałów, których organizm może potrzebować zimą

Klaudia Kierzkowska /fot. archiwum prywatne

Masz problemy z odpornością? Estabiom pomoże ci wzmocnić układ immunologiczny. Sprawdziłam razem z moją rodziną!

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

×