2 min.
Witamina B2 (ryboflawina) – rola, źródła, skutki niedoboru i przedawkowania

Witamina B2
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
Witamina B2, znana również jako ryboflawina, jest jedną z ośmiu witamin z grupy B. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, odgrywa rolę w wytwarzaniu energii w organizmie, ale ma także wiele innych ważnych zastosowań.
Spis treści
Witamina B2 (ryboflawina) – rola i dzienne zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie dobowe: kobiety 1,7 mg, mężczyźni 2,1 mg.
Rola: aktywność enzymów oddechowych; przemiany węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów i glutationu (główny wewnętrzny przeciwutleniacz organizmu), synteza hemoglobiny, procesy odpornościowe.
Zwiększone zapotrzebowanie: intensywny wysiłek fizyczny, długotrwały stres, dieta bogata w cukry i oczyszczone produkty zbożowe, spożywanie alkoholu, doustna antykoncepcja.
Nadmiar i niedobór witaminy B2
Objawy niedoboru: zapalenia i uszkodzenia błon śluzowych (pękanie warg, kącików ust i języka, zapalenie spojówek), egzemy, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przewodnictwa nerwowego (zawroty głowy, drżenie, bezsenność), podatność na infekcje.
Skutki nadmiaru: raczej nie występują.
Interakcje: poprawia wchłanianie żelaza.
Źródła witaminy B2
Źródła: mleko i jego przetwory, zwłaszcza fermentowane (m.in. napoje mleczne i dojrzewające sery), żółtka jaj, tłuste ryby, mięso, warzywa liściaste, kiełki pszenicy, razowiec.
Witamina B2 jest dość odporna na ciepło i tlen, ale niszczy ją zbyt kwaśne czy zasadowe środowisko oraz światło. Tak jak inne witaminy z grupy B wypłukuje się z żywności przy gotowaniu w dużej ilości wody.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022