2 min.
Witamina B2 (ryboflawina) – rola, źródła, skutki niedoboru i przedawkowania

Witamina B2 (ryboflawina) - rola, źródła, skutki niedoboru i przedawkowania Adobe Stock
Witamina B2, znana również jako ryboflawina, jest jedną z ośmiu witamin z grupy B. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, odgrywa rolę w wytwarzaniu energii w organizmie, ale ma także wiele innych ważnych zastosowań.
Spis treści
Witamina B2 (ryboflawina) – rola i dzienne zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie dobowe: kobiety 1,7 mg, mężczyźni 2,1 mg.
Rola: aktywność enzymów oddechowych; przemiany węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów i glutationu (główny wewnętrzny przeciwutleniacz organizmu), synteza hemoglobiny, procesy odpornościowe.
Zwiększone zapotrzebowanie: intensywny wysiłek fizyczny, długotrwały stres, dieta bogata w cukry i oczyszczone produkty zbożowe, spożywanie alkoholu, doustna antykoncepcja.
Nadmiar i niedobór witaminy B2
Objawy niedoboru: zapalenia i uszkodzenia błon śluzowych (pękanie warg, kącików ust i języka, zapalenie spojówek), egzemy, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i przewodnictwa nerwowego (zawroty głowy, drżenie, bezsenność), podatność na infekcje.
Skutki nadmiaru: raczej nie występują.
Interakcje: poprawia wchłanianie żelaza.
Źródła witaminy B2
Źródła: mleko i jego przetwory, zwłaszcza fermentowane (m.in. napoje mleczne i dojrzewające sery), żółtka jaj, tłuste ryby, mięso, warzywa liściaste, kiełki pszenicy, razowiec.
Witamina B2 jest dość odporna na ciepło i tlen, ale niszczy ją zbyt kwaśne czy zasadowe środowisko oraz światło. Tak jak inne witaminy z grupy B wypłukuje się z żywności przy gotowaniu w dużej ilości wody.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023