Przejdź do treści

Alergie kojarzą ci się z wiosną i latem? Zimowe alergie też są dokuczliwe. Co uczula, gdy za oknem mróz i śnieg?

Co uczula, gdy za oknem mróz i śnieg? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zima nie przynosi ulgi alergikom. Choć spada ilość pyłków roślinnych, zdecydowanie wzrasta stężenie alergenów bytujących w zamkniętych pomieszczeniach. Nasilenie objawów alergii zimą wiąże się także z większym zanieczyszczeniem powietrza w sezonie grzewczym i wysoką wilgotnością. Co uczula zimą?

Jak szacują lekarze, nawet 40 proc. mieszkańców Polski skarży się na problemy z alergią. Nie ma wątpliwości, że jest to związane z rozwojem cywilizacyjnym. Lista czynników wywołujących uczulenia jest bardzo długa i ciągle pojawiają się na niej nowe pozycje. Zaczyna się od niewinnego kataru, który często bywa bagatelizowany. Niestety, z czasem wywoływany przez alergeny wziewne nieżyt nosa może przerodzić się w utrudniającą codzienne funkcjonowanie astmę. Na tle alergicznym rozwijają się także inne choroby przewlekłe, nie tylko nieżyt nosa i spojówek, ale też m.in. AZS czy pokrzywka.

Jakie są objawy alergii?

Alergia to reakcja układu odpornościowego na alergeny, czyli bakterie, wirusy, pyłki, pokarmy, konserwanty i inne substancje chemiczne. U wielu osób kontakt z alergenami nie wywołuje żadnych reakcji. U innych – a jest ich coraz więcej, bo alergia jest już uważana za chorobę cywilizacyjną – wywołuje reakcję obronną. Ich organizmy uznają czynniki alergenne za zagrażające zdrowiu i reagują katarem, dusznością, łzawieniem oczu, wysypką, a niekiedy także biegunką. Alergii często towarzyszy niepokój, osłabienie czy drapanie w gardle.

Najpoważniejszym objawem alergii, niekiedy zagrażającym życiu, jest wstrząs anafilaktyczny. Krótko po kontakcie z alergenem dochodzi do problemów z oddychaniem, puchnięcia, swędzenia i pokrzywki. Wstrząs może doprowadzić do utraty przytomności i zapaści, dlatego ważne jest natychmiastowe podanie środka odczulającego. Jak podkreślają specjaliści, leczenia wymaga każdy rodzaj alergii, bez względu na jego nasilenie.

Alergia sezonowa czy całoroczna – co uczula zimą?

Zimą w ogrzewanych, słabo wentylowanych i niewietrzonych pomieszczeniach z łatwością namnażają się roztocza kurzu domowego i wydzielają alergeny odzwierzęce. Wysoka wilgotność powietrza to doskonała pożywka do rozwoju pleśni i grzybów. Do czynników nasilających występowanie alergii zimowych należy też, szczególnie w dużych miastach, wszechobecny smog. Nic dziwnego, że zimą alergicy nie mają łatwo. Co szczególnie uczula zimą?

Kobieta stoi pod świerkiem

Roztocza w kurzu domowym

Uczulenie na roztocza, mikroskopijne, bardzo rozpowszechnione w przyrodzie pajęczaki, a dokładniej na ich odchody, nasila się szczególnie zimą. Ciepłe powietrze z łatwością unosi kurz, który osiada na pościeli, kocach i tapicerowanych meblach. Stąd już tylko krok do dróg oddechowych człowieka, którego naskórek jest doskonałą pożywką do ich rozwoju.

Objawy alergii na roztocza są dosyć charakterystyczne. To przede wszystkim:

 • silny kaszel nad ranem i zaraz po przebudzeniu,
 • uczucie zatkanego nosa i spływania wydzieliny do gardła,
 • poranny katar zanikający w ciągu dnia,
 • ból głowy i zmęczenie,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
 • rozdrażnienie.

Nieleczona alergia na roztocza prowadzi do astmy oskrzelowej i wtórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Objawy można zmniejszyć, zażywając leki antyhistaminowe, skuteczne jest także odczulanie. Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu, wyeliminowaniu pościeli z pierza i praniu jej w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Pleśń i grzyby

Zarodniki grzybów i pleśni unoszą się w wilgotnym powietrzu przez cały rok, jednak zimą są szczególnie dotkliwe. Najbardziej uczulające są zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria czy Cladosporium, ale zimą, w nagrzanych i wilgotnych pomieszczeniach, szczególnie niebezpieczne są Aspergillus i Penicillium.

Alergia na grzyby i pleśnie powoduje nieprzyjemne objawy uczulenia, takie jak:

 • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
 • katar,
 • napadowy kaszel i kichanie,
 • zaczerwienie i łzawienie oczu,
 • zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej,
 • zapalenie zatok przynosowych.

Obecność grzybów i pleśni zmniejszymy, regularnie czyszcząc miejsca, gdzie lubi być wilgotno – łazienkę, spiżarkę, piwnicę, niekiedy kuchnię. Wskazane jest utrzymywanie wilgotności powietrza poniżej 50 proc. Zaleca się także, by osoby uczulone na pleśń unikały nadmiaru roślin doniczkowych w miejscach, gdzie najczęściej przebywają – źródłem pleśni jest często ziemia w doniczkach. Warto także odsłaniać zimą okna – grzyby i pleśń rozwijają się w zacienionych miejscach.

Sierść zwierząt

Złuszczony naskórek w sierści psa lub kota, a także białka w ich moczu i ślinie to – oprócz roztoczy kurzu domowego – najważniejsza grupa alergenów całorocznych. Ich stężenie wyraźnie wzrasta szczególnie zimą, kiedy nasze zwierzaki, podobnie jak my, rzadziej wychodzą na powietrze.

Objawy alergii zależą od gatunku zwierzęcia, najbardziej powszechne to:

Lekarze radzą, by zimą nie wpuszczać zwierząt do swojej sypialni i obowiązkowo stosować immunoterapię.

owsianka

Smog – utrudnia oddychanie, zaostrza objawy alergii

Jakość powietrza w Polsce, szczególnie w miesiącach zimowych, jest bardzo zła. To skutek palenia węglem i innymi nieekologicznymi paliwami. Pyły PM2.5 i PM10, a także lotne związki organiczne, takie jak benzo(a)piren, zaostrzają problemy alergików. Smog sam w sobie może być także alergenem i utrudnić oddychanie ludziom zdrowym, szczególnie dzieciom.

Obecne w powietrzu mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń dostają się do płuc i krwioobiegu, a następnie wędrują po całym organizmie. Smog powoduje nieodwracalne uszkodzenia płuc, wpływa też na pracę serca oraz mózgu, przyczynia się do zaawansowanej astmy, powoduje problemy z koncentracją. Szczególnie groźny jest dla małych dzieci, których układ oddechowy dopiero się rozwija.

Niestety, na smog nie da się uodpornić – mieszkając w rejonach, gdzie powietrze jest wystawione na niską emisję i zanieczyszczenie komunikacyjne, jesteśmy nieuchronnie narażeni na konsekwencje zdrowotne. Jedyne, co możemy zrobić, to ograniczyć kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Doraźnie można używać masek antysmogowych i stosować oczyszczacze powietrza.

Rośliny pylące zimą

Wbrew pozorom nie brakuje roślin, które uczulają także w miesiącach zimowych. Już w połowie stycznia rozpoczyna się sezon pylenia leszczyny. W lutym przypada początek sezonu pylenia olchy, zaczyna też pylić wierzba, choć szczyt sezonu ma w kwietniu. W marcu w powietrzu unoszą się już także pyłki brzozy.

Pyłki atakują nasze drogi oddechowe i oczy. Alergicy zaczynają kichać, mają wrażenie zatkanego nosa, łzawią, wiele osób skarży się na swędzenie uszu. Do tego dochodzą bóle głowy, kłopoty z koncentracją i problemy ze snem, szczególnie chrapanie. Zimą szczególnie łatwo pomylić objawy alergii na pyłki z objawami grypy. Alergii nie towarzyszy jednak gorączka, a choroba nie mija po kilku dniach, ale utrzymuje się przez wiele tygodni.

Lekarze zalecają, by chronić drogi oddechowe, używając maseczek z filtrem, stosować preparaty odczulające, a także często spłukiwać ciało, szczególnie po powrocie ze spaceru w terenie zadrzewionym.

 

Materiał reklamowy na zlecenie partnera

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

10 patentów dla alergika

10 patentów dla alergika. Jak nie dać się alergii?

Leki przeciwhistaminowe – sposób na dokuczliwe objawy alergii. Mechanizm działania, skutki uboczne

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie /fot. Adobe Stock

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie

Zaczerwienienia na twarzy a alergia – co może być ich źródłem?

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię

Nie tylko grzeje, ale i leczy! Wełna i jej prozdrowotne właściwości

Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec?

Tryptofan i jego wpływ na poziom serotoniny. Gdzie go znajdziemy?

Testy płatkowe – skuteczna metoda diagnostyki alergii skórnych

Ręce posypane kwiatami

Uczulenie na manicure hybrydowy. Jak wygląda i co zrobić, kiedy się pojawi?

Ugryzienie muchy końskiej – bolesny i dokuczliwy towarzysz wakacyjnych urlopów 

Gdy założyła swoją wymarzoną suknię ślubną, dostała swędzącej wysypki. Powód? Nietypowa alergia / unsplash

Gdy założyła swoją wymarzoną suknię ślubną, dostała swędzącej wysypki. Powód? Bardzo nietypowa alergia

Ugryzienie pająka – jak wygląda ślad po kątniku a jak po krzyżaku? Kiedy udać się do lekarza?

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

Istockphoto

7 problemów zdrowotnych, które częściej atakują latem

Co twoje mieszkanie zdradza o tobie i o twoim zdrowiu?

Kichanie a patrzenie w słońce / unsplash

Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko

Ektoina – do nosa, oczu i inhalacji. Czy krople z ektoiną pomagają na zapalenie spojówek?

9 nawyków nasilających objawy alergii. Może niektóre dotyczą ciebie?

Opalanie na słońcu

Alergik na urlopie. O czym powinnaś pamiętać, wyjeżdżając na wakacje?

Komu owoce mogą szkodzić? Sprawdziłyśmy!

W maju pylą trawy! Jakie są objawy alergii na pyłki?

Naukowcy odkryli, dlaczego coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki

Naukowcy odkryli, dlaczego coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki. Odpowiada za to jeden istotny czynnik

Kobieta stoi na łące

Sięgasz po wapno przy alergii? „Preparaty wapnia mogą ingerować we wchłanianie leków przeciwalergicznych” – ostrzega farmaceutka