Przejdź do treści

Alergie kojarzą ci się z wiosną i latem? Zimowe alergie też są dokuczliwe. Co uczula, gdy za oknem mróz i śnieg?

Co uczula, gdy za oknem mróz i śnieg? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zima nie przynosi ulgi alergikom. Choć spada ilość pyłków roślinnych, zdecydowanie wzrasta stężenie alergenów bytujących w zamkniętych pomieszczeniach. Nasilenie objawów alergii zimą wiąże się także z większym zanieczyszczeniem powietrza w sezonie grzewczym i wysoką wilgotnością. Co uczula zimą?

Jak szacują lekarze, nawet 40 proc. mieszkańców Polski skarży się na problemy z alergią. Nie ma wątpliwości, że jest to związane z rozwojem cywilizacyjnym. Lista czynników wywołujących uczulenia jest bardzo długa i ciągle pojawiają się na niej nowe pozycje. Zaczyna się od niewinnego kataru, który często bywa bagatelizowany. Niestety, z czasem wywoływany przez alergeny wziewne nieżyt nosa może przerodzić się w utrudniającą codzienne funkcjonowanie astmę. Na tle alergicznym rozwijają się także inne choroby przewlekłe, nie tylko nieżyt nosa i spojówek, ale też m.in. AZS czy pokrzywka.

Jakie są objawy alergii?

Alergia to reakcja układu odpornościowego na alergeny, czyli bakterie, wirusy, pyłki, pokarmy, konserwanty i inne substancje chemiczne. U wielu osób kontakt z alergenami nie wywołuje żadnych reakcji. U innych – a jest ich coraz więcej, bo alergia jest już uważana za chorobę cywilizacyjną – wywołuje reakcję obronną. Ich organizmy uznają czynniki alergenne za zagrażające zdrowiu i reagują katarem, dusznością, łzawieniem oczu, wysypką, a niekiedy także biegunką. Alergii często towarzyszy niepokój, osłabienie czy drapanie w gardle.

Najpoważniejszym objawem alergii, niekiedy zagrażającym życiu, jest wstrząs anafilaktyczny. Krótko po kontakcie z alergenem dochodzi do problemów z oddychaniem, puchnięcia, swędzenia i pokrzywki. Wstrząs może doprowadzić do utraty przytomności i zapaści, dlatego ważne jest natychmiastowe podanie środka odczulającego. Jak podkreślają specjaliści, leczenia wymaga każdy rodzaj alergii, bez względu na jego nasilenie.

Alergia sezonowa czy całoroczna – co uczula zimą?

Zimą w ogrzewanych, słabo wentylowanych i niewietrzonych pomieszczeniach z łatwością namnażają się roztocza kurzu domowego i wydzielają alergeny odzwierzęce. Wysoka wilgotność powietrza to doskonała pożywka do rozwoju pleśni i grzybów. Do czynników nasilających występowanie alergii zimowych należy też, szczególnie w dużych miastach, wszechobecny smog. Nic dziwnego, że zimą alergicy nie mają łatwo. Co szczególnie uczula zimą?

Kobieta stoi pod świerkiem

Roztocza w kurzu domowym

Uczulenie na roztocza, mikroskopijne, bardzo rozpowszechnione w przyrodzie pajęczaki, a dokładniej na ich odchody, nasila się szczególnie zimą. Ciepłe powietrze z łatwością unosi kurz, który osiada na pościeli, kocach i tapicerowanych meblach. Stąd już tylko krok do dróg oddechowych człowieka, którego naskórek jest doskonałą pożywką do ich rozwoju.

Objawy alergii na roztocza są dosyć charakterystyczne. To przede wszystkim:

 • silny kaszel nad ranem i zaraz po przebudzeniu,
 • uczucie zatkanego nosa i spływania wydzieliny do gardła,
 • poranny katar zanikający w ciągu dnia,
 • ból głowy i zmęczenie,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
 • rozdrażnienie.

Nieleczona alergia na roztocza prowadzi do astmy oskrzelowej i wtórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Objawy można zmniejszyć, zażywając leki antyhistaminowe, skuteczne jest także odczulanie. Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu, wyeliminowaniu pościeli z pierza i praniu jej w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Pleśń i grzyby

Zarodniki grzybów i pleśni unoszą się w wilgotnym powietrzu przez cały rok, jednak zimą są szczególnie dotkliwe. Najbardziej uczulające są zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria czy Cladosporium, ale zimą, w nagrzanych i wilgotnych pomieszczeniach, szczególnie niebezpieczne są Aspergillus i Penicillium.

Alergia na grzyby i pleśnie powoduje nieprzyjemne objawy uczulenia, takie jak:

 • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
 • katar,
 • napadowy kaszel i kichanie,
 • zaczerwienie i łzawienie oczu,
 • zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej,
 • zapalenie zatok przynosowych.

Obecność grzybów i pleśni zmniejszymy, regularnie czyszcząc miejsca, gdzie lubi być wilgotno – łazienkę, spiżarkę, piwnicę, niekiedy kuchnię. Wskazane jest utrzymywanie wilgotności powietrza poniżej 50 proc. Zaleca się także, by osoby uczulone na pleśń unikały nadmiaru roślin doniczkowych w miejscach, gdzie najczęściej przebywają – źródłem pleśni jest często ziemia w doniczkach. Warto także odsłaniać zimą okna – grzyby i pleśń rozwijają się w zacienionych miejscach.

Sierść zwierząt

Złuszczony naskórek w sierści psa lub kota, a także białka w ich moczu i ślinie to – oprócz roztoczy kurzu domowego – najważniejsza grupa alergenów całorocznych. Ich stężenie wyraźnie wzrasta szczególnie zimą, kiedy nasze zwierzaki, podobnie jak my, rzadziej wychodzą na powietrze.

Objawy alergii zależą od gatunku zwierzęcia, najbardziej powszechne to:

Lekarze radzą, by zimą nie wpuszczać zwierząt do swojej sypialni i obowiązkowo stosować immunoterapię.

owsianka

Smog – utrudnia oddychanie, zaostrza objawy alergii

Jakość powietrza w Polsce, szczególnie w miesiącach zimowych, jest bardzo zła. To skutek palenia węglem i innymi nieekologicznymi paliwami. Pyły PM2.5 i PM10, a także lotne związki organiczne, takie jak benzo(a)piren, zaostrzają problemy alergików. Smog sam w sobie może być także alergenem i utrudnić oddychanie ludziom zdrowym, szczególnie dzieciom.

Obecne w powietrzu mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń dostają się do płuc i krwioobiegu, a następnie wędrują po całym organizmie. Smog powoduje nieodwracalne uszkodzenia płuc, wpływa też na pracę serca oraz mózgu, przyczynia się do zaawansowanej astmy, powoduje problemy z koncentracją. Szczególnie groźny jest dla małych dzieci, których układ oddechowy dopiero się rozwija.

Niestety, na smog nie da się uodpornić – mieszkając w rejonach, gdzie powietrze jest wystawione na niską emisję i zanieczyszczenie komunikacyjne, jesteśmy nieuchronnie narażeni na konsekwencje zdrowotne. Jedyne, co możemy zrobić, to ograniczyć kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Doraźnie można używać masek antysmogowych i stosować oczyszczacze powietrza.

Rośliny pylące zimą

Wbrew pozorom nie brakuje roślin, które uczulają także w miesiącach zimowych. Już w połowie stycznia rozpoczyna się sezon pylenia leszczyny. W lutym przypada początek sezonu pylenia olchy, zaczyna też pylić wierzba, choć szczyt sezonu ma w kwietniu. W marcu w powietrzu unoszą się już także pyłki brzozy.

Pyłki atakują nasze drogi oddechowe i oczy. Alergicy zaczynają kichać, mają wrażenie zatkanego nosa, łzawią, wiele osób skarży się na swędzenie uszu. Do tego dochodzą bóle głowy, kłopoty z koncentracją i problemy ze snem, szczególnie chrapanie. Zimą szczególnie łatwo pomylić objawy alergii na pyłki z objawami grypy. Alergii nie towarzyszy jednak gorączka, a choroba nie mija po kilku dniach, ale utrzymuje się przez wiele tygodni.

Lekarze zalecają, by chronić drogi oddechowe, używając maseczek z filtrem, stosować preparaty odczulające, a także często spłukiwać ciało, szczególnie po powrocie ze spaceru w terenie zadrzewionym.

 

Materiał reklamowy na zlecenie partnera

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.