5 min.
Swędzenie w gardle, katar i inne. Objawy alergii w czerwcu

Jakie są objawy alergii? Pexels.com
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
Mamy czerwiec. Pylą trawy, pokrzywy, szczaw, babka i komosa. Z nosa się leje, pojawia się swędzenie w gardle, a łzy ciekną bardziej niż na dramatach w kinie. Jeśli jesteś alergiczką, to jeden z najtrudniejszych okresów w roku. Ale alergia daje też inne, niecharakterystyczne objawy. Będziesz zdziwiona, jakie!
Spis treści
Swędzenie w gardle i inne objawy alergii – kiedy się pojawiają?
Czerwiec dla alergików może być prawdziwym koszmarem. Objawy alergii pojawiają się, pylą trawy, pokrzywa, zarodniki grzybów mikroskopowych, babka, komosa czy szczaw. Ich stężenie na terenie całego kraju jest bardzo wysokie. W czerwcu kwitnie także czarny bez oraz żyto, kolejne silne alergeny. To wszystko powoduje m.in. takie symptomy, jak np. swędzenie w gardle czy katar.
Apogeum stężenia alergenów obserwuje się w godzinach porannych (między godz. 5.00 a 8.00) oraz wieczornych (między 17.00 a 19.00), szczególnie w okolicach kwitnących pól i łąk. Jesteś uczulona na pokrzywę? W czerwcu zrezygnuj ze spacerów w pobliskim lesie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Swędzenie w gardle i inne symptomy alergii – dlaczego się pojawiają?
Według specjalistów, w Polsce na różnego rodzaju alergie cierpi już ok. 50 proc. osób. Większość z nich nawet nie wie, że je ma. To nic dziwnego. Alergie dają również bardzo niecharakterystyczne objawy. Obecnie najczęściej diagnozuje się je u dzieci. To efekt zwiększonej świadomości wśród rodziców i… coraz większej liczby porodów przez cesarskie cięcie.
dr n. med. Urszula Samolińska-Zawisza, laryngolożka specjalizująca się również w leczeniu alergii
Wpływu na alergię nie ma data urodzenia dziecka, a sposób, w jaki przyszło ono na świat. Nie jest jednak powiedziane, że każdy po cesarskim cięciu będzie miał alergię. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają po prostu większe ryzyko zachorowania na alergię niż te urodzone drogą naturalną. Właśnie dlatego obecnie niektóre położne wcierają w skórę noworodka wydzieliny wydobywające się z waginy matki. Dlaczego? Mikrobiom noworodka początkowo nie jest w pełni wykształcony. Dzięki położnym, mówiąc kolokwialnie, układ odpornościowy noworodka rozpoczyna współpracę ze środowiskiem bakterii
Dorośli nie mają jednak wystarczającej wiedzy dotyczącej symptomów alergii u siebie samych. Na co więc zwracać uwagę?
Swędzenie w gardle i charakterystyczne oznaki alergii
Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii są: swędzące gardło, nieżyt nosa, wodnisty katar, kichanie, łzawienie i uczucie piasku pod oczami. W zaawansowanych przypadkach u pacjentów pojawiają się objawy kaszlu, a nawet napady astmy – mówi ekspertka.
Zdarza się także, że pacjenci nie mają kataru, tak charakterystycznego objawu dla alergii.
Tak, pacjenci nie skarżą się na katar, ale mają kaszel i napady duszności. Takie objawy same pojawiają się jednak rzadko, najczęściej jako objaw nasilenia się typowej pyłkowicy – dodaje ekspertka.
Charakterystycznym objawem alergii na pyłki jest także izolowane alergiczne zapalenie spojówek.
Pokrzywka i nietypowe objawy uczulenia
Jeżeli chodzi o niecharakterystyczne objawy alergii pyłkowej (czyli pyłkowicy), może być to np. pokrzywka w odkrytych miejscach – chodzi tutaj o twarz czy ręce. Jeżeli więc skóra będzie miała kontakt z pyłkiem, mogą pojawić się objawy skórne – komentuje dr n. med. Urszula Samolińska-Zawisza.
Objawem, którzy rzadko łączymy z alergią na pyłki, jest także OAS (oral allergy syndome), czyli zespół alergii jamy ustnej. U osoby uczulonej na pyłki brzozy, po spożyciu lub nawet dotknięciu określonego pokarmu, w okolicy jamy ustnej i warg pojawia się obrzęk bądź pokrzywka kontaktowa. Objawy występują np. po spożyciu jabłek czy brzoskwiń, których alergeny reagują krzyżowo z alergenami pyłków brzozy.
Miałam także pacjentów uczulonych na pyłki traw, którzy skarżyli się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdarza się to jednak rzadko – dodaje ekspertka.
Co robić, gdy swędzenie gardła i inne symptomy uczulenia dają się we znaki?
Wiele osób zastanawia się, co zrobić gdy drapie w gardle oraz gdy pojawiają się inne symptomy alergii. Odpowiedź brzmi: na pewno nie łykać wapna.
dr n. med. Urszula Samolińska-Zawisza, laryngolożka specjalizująca się również w leczeniu alergii
Raz na zawsze obalmy mit, że wapno jest lekiem na alergię! Bierzmy leki antyhistaminowe, krople sterydowe do nosa, leki dospojówkowe (krople do oczu). Są dostępne bez recepty. A później zostawmy to specjaliście, którzy zdiagnozuje co nam dolega
Zażywasz leki antyalergiczne w sezonie pylenia? Nie przerywaj kuracji nawet, gdy objawy ustąpiły. Ekspertka tłumaczy także, że na wolnym powietrzu należy nosić okulary przeciwsłoneczne – ochronią one oczy przed przedostawaniem się do nich pyłków.
W załagodzeniu objawów alergii pyłkowej pomoże też przemywanie twarzy po przyjściu do domu oraz częste prysznice. Dzięki temu zmyjemy ze skóry wszelkie zanieczyszczenia.
Spodobał Ci się ten tekst? Poleć go znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022