Antykoncepcja a paracetamol – czy jest się czego obawiać?
Antykoncepcja hormonalna, jak wszystkie leki, wchodzi w interakcje z innymi substancjami. Niektóre osłabiają jej skuteczność, inne przeciwnie – zwiększają ryzyko działań niepożądanych. Może być też tak, że to hormony oddziałują negatywnie na efekty stosowanych farmaceutyków. Do substancji z nimi kolidujących zaliczany jest czasem paracetamol. Czy słusznie? Sprawdź, jakie interakcje mogą zajść pomiędzy paracetamolem a antykoncepcją.
W jakich preparatach znajdziesz paracetamol?
Paracetamol to najpopularniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek, czopków, syropów oraz kropli dla dzieci. Znajdziesz go też w większości saszetek na objawy przeziębienia, zwykle w połączeniu z substancjami łagodzącymi katar i kaszel.
Maksymalna dobowa dawka paracetamolu to 4 g. Zwykle jedna tabletka zawiera 0,5 g, więc w ciągu dnia nie można zażyć więcej niż 8 takich porcji. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ciężko przekroczyć tę wartość. Paracetamol występuje jednak pod wieloma nazwami handlowymi i w różnych kombinacjach, więc czasem możesz niechcący zdublować go w kilku lekach. Zwłaszcza że niektóre saszetki na przeziębienie zawierają nawet 1 g tej substancji w pojedynczej dawce.
Co się stanie, jeśli zażyjesz więcej, niż 4 g paracetamolu? W standardowych dawkach to bezpieczna substancja, którą mogą stosować nawet niemowlęta i kobiety w ciąży. Jego przedawkowanie może jednak prowadzić do uszkodzenia wątroby. Rośnie też ryzyko interakcji z innymi, jednocześnie stosowanymi lekami.
Potencjalne interakcje pomiędzy paracetamolem a antykoncepcją
W zalecanych dawkach nie występują żadne interakcje między antykoncepcją a paracetamolem. Takie połączenie jest bezpiecznie i nie musisz nawet zachowywać szczególnego odstępu pomiędzy tymi lekami. Jednak większe dawki paracetamolu mogą wpłynąć na metabolizm hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza dwuskładnikowych.
Badania wskazują, że paracetamol zwiększa stężenie etynyloestradiolu we krwi. Może przez to podnieść ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po antykoncepcji. Istnieją też doniesienia, że duże dawki paracetamolu (powyżej 3 g) przyjmowane przez dłuższy czas powodują przyzwyczajenie ustroju do wyższych dawek hormonów
Kiedy po zakończeniu terapii przeciwbólowej stężenie etynyloestradiolu we krwi wróciłoby do standardowego poziomu, organizm miałby to traktować jako jego spadek. Jednak badania nie potwierdziły tej teorii. Zatem przyjmuje się, że paracetamol nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Przyjmowanie paracetamolu z większością leków na receptę, w tym antybiotykami, jest bezpieczne . Paracetamol nie jest odpowiedni dla niektórych osób. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje: warfarynę, lek zapobiegający tworzeniu się zakrzepów krwi – paracetamol może zwiększać ryzyko krwawienia, jeśli jest stosowany regularnie.
Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na skuteczność paracetamolu?
W duecie paracetamol – antykoncepcja to hormony wydają się wygrywać. Okazuje się, że wpływają one na niektóre procesy metabolizmu paracetamolu, przez co przyspieszają jego rozkład i wydalanie z organizmu. Może to zmniejszać jego skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową, co odczujesz np. w czasie przeziębienia, gdy zalecane dawki leków nie przyniosą efektu.
Potencjalne interakcje paracetamolu i antykoncepcji nie są istotne. Jeśli nie przekraczasz zalecanych przez producentów dawek, nie masz powodów do niepokoju. Zwracaj jednak uwagę na skład stosowanych przez siebie leków, zwłaszcza przeciwbólowych oraz na objawy przeziębienia i grypy, żeby przypadkiem nie przedawkować paracetamolu.
Bibliografia:
- Back D. J., Orme M. L. E., Pharmacokinetic drug interactions with oral contraceptives, Clinical pharmacokinetics 1990, 18: 472-484.
- https://podyplomie.pl/medycyna/35400,niekorzystne-interakcje-srodkow-antykoncepcyjnych [dostęp 08.01.2024].
- https://reference.medscape.com/drug/tylenol-acetaminophen-343346#3 [dostęp 08.01.2024].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
Inseminacja domaciczna – rozwiązanie dla par marzących o dziecku
się ten artykuł?